۲۸ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۱

آخوندی: عبور ترانزیت به قطر محور اصلی دیدار با وزیر حمل‌ و نقل و ارتباطات ترکیه بود

وزیر راه و شهرسازی گفت: در دیدار با همتای ترکیه ای، درباره چند موضوع مهم حمل و نقلی گفت وگو شد اما اولین محور مربوط به عبور ترانزیت ترکیه به قطر بود که بخشی از آن از ایران می‌گذرد.

به گزارش عیارآنلاین، از وزارت راه و شهرسازی، «عباس آخوندی» ادامه داد: پیش تر، قرار بود یادداشت تفاهمی سه جانبه بین ایران، ترکیه و قطر به امضا برسد که وزیر ترکیه اعلام کرده بود که از این موضوع مطلع نشده تا در قطر حضور یابد و به همین دلیل نیز مقرر شد طی هماهنگی‌های آتی این تفاهم نامه هرچه سریع تر به امضا برسد.
آخوندی که به همراه معاون اول رئیس‌جمهوری به منظور دیدار و رایزنی با مقام های بلند پایه ترکیه و شرکت در نهمین اجلاس سران سازمان همکاری اقتصادی دی ۸ به ترکیه سفر کرده با «احمد ارسلان» وزیر حمل و نقل و ارتباطات آن کشور دیدار و گفت و گو کرد.
وزیر راه و شهرسازی، ترانزیت ترکیه به عراق را موضوع دیگر دیدار خود با وزیر حمل و نقل و ارتباطات ترکیه عنوان کرد و افزود: پیش از این بخشی از ترانزیت ترکیه از کردستان عراق انجام می‌شد و همتای ترکیه‌ای گفت که علاقه مند است، بخش‌هایی از ترانزیت ترکیه که پیش از این، از کردستان عراق انجام می شد را از طریق ایران انجام دهد.
آخوندی مشکلات رانندگان ایرانی را موضوع سوم دیدار با همتای ترکیه‌ای خود عنوان کرد و گفت: قرار شد، برخی رانندگان ایرانی که در ترکیه بر اثر عملیات تروریستی و شبه‌ تروریستی صدمه دیده اند و دادگاه ترکیه به نفع آن ها حکم صادر کرده است هرچه سریع تر دولت ترکیه خسارات آنها را پرداخت کند.
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در این دیدار، موضوع معطل بودن رانندگان ایرانی برای انجام برخی آزمایش ها در گمرک نیز مورد بحث قرار گرفت.
آخوندی توضیح داد: هم اکنون در برخی مبادی ورودی ترکیه، آزمایشگاه قرنطینه و غیرقرنطینه در گمرک وجود ندارد و رانندگان ایرانی که بار به ترکیه حمل می کنند، برای انجام آزمایش ها ناچارند تا چند روز در گمرک آن کشور معطل شوند، از این رو قرار شد به دستور دولت ترکیه، هرچه سریع تر آزمایشگاه ها در گمرک مستقر شوند تا رانندگان ایرانی با مشکلات کمتری روبرو شوند.

**تشکیل کمیته حمل و نقل ایران و ترکیه
آخوندی همچنین از دستور سریع برای تشکیل کمیته حمل و نقل کارشناسی جاده‌ای بین ایران و ترکیه خبر داد و گفت: قرار شد ایران هرچه سریعتر کمیته حمل و نقل کارشناسی جاده‌ای را بین ایران و ترکیه تشکیل دهد تا مسائل را رسیدگی کند و در اولین فرصت در سطح وزرای دو کشور ایران و ترکیه نشست داشته باشیم.
وزیر راه و شهرسازی فعال‌شدن قطار مسافری ایران به ترکیه را دیگر موضوع مورد بحث با همتای ترکیه‌ای خود برشمرد و افزود: نگته دیگری که در بحث حمل و نقل تعقیب ‌کردیم، بحث فعال شدن قطار مسافری ایران به ترکیه بود که قرار شد هرچه سریعتر ترک ها آن را فعال کنند. زیرا قبلا اعلام کرده بودند به دلیل مشکل امنیتی امکان تردد نیست.
آخوندی افزود: از آنجا که از جهت فیزیکی خط ریل ایران متصل است، قرار شد خط ریل ایران از طریق مرز رازی- کاپی‌کوی هرچه سریعتر از سوی کشور ترکیه بررسی و نتیجه به ایران اطلاع داده شود تا هرچه سریعتر این خط را فعال کنیم.
وی گفت: اتصال خط آهن ایران از طریق مرز بازرگان به شهر کارس ترکیه از دیگر موضوعات مورد بحث بود که ترکیه علاقه مند بود.

منبع:ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: