ضرورت استفاده از دیپلماسی اقتصادی در بهره‎گیری از ظرفیت بازار سوریه

با کاهش تنش ها و جنگ داخلی در کشور سوریه، فرآیندهای بازسازی این کشور آغاز شده است. در چنین شرایطی انتظار می رود ایران نیز سهم قابل توجهی از بازار بازسازی بخش‎های اقتصادی و تولیدی سوریه را از آن خود نماید و از این طریق بر صادرات کالا و خدمات شرکت های داخلی بیافزاید و به رونق تولید و اشتغال داخلی اهتمام ورزد.

به گزارش عیارآنلاین، در ماه های اخیر جنگ داخلی در کشور سوریه فروکش کرده و با برقراری ثبات نسبی در بخش عمده این کشور، فرآیند بازسازی بخش های اقتصادی آغاز شده است. در این میان ایران نیز ظرفیت قابل توجهی در صادرات خدمات و کالا به کشور سوریه دارد که لازم است با کمک دیپلماسی اقتصادی از آن ها استفاده نماید.

صادرات خدمات فنی و مهندسی یکی از بخش هایی است که در داخل کشور توان آن وجود دارد و ظرفیت صادرات قابل توجهی در این زمینه به کشور سوریه در فرآیند بازسازی این کشور فراهم است. بنابراین ایران می تواند در زمینه هایی همچون ساخت نیروگاه های تولید برق، توسعه زیرساخت های ارتباطی همچون جاده و ریل، ساخت سد و مسکن و همچنین بازسازی کارخانجات این کشور به صادرات خدمات فنی و مهندسی بپردازد و نقشی مهم در کشور سوریه داشته باشد.

در زمینه صادرات کالا نیز ایران می تواند در بخش هایی همچون صادرات محصولات غذایی و کشاورزی از جمله میوه و سبزیجات، فرآورده های غذایی و دارویی، لبنیات و همچنین آرد گندم برای تولید نان، محصولات مکانیکی و برقی همچون تجهیزات مورد استفاده در نیروگاه ها، کارخانجات و منازل مسکونی، محصولات فولادی، محصولات پتروشیمی و حتی حامل های انرژی به کشور سوریه صادرات داشته باشد. ظرفیت تولیدی ایران در این بخش ها به قدری است که امکان صادرات گسترده آن به کشور سوریه فراهم است و تنها لازم است روند صادرات این محصولات مورد تفاهم دو طرف قرار بگیرد.

در حال حاضر بسیاری از کشورها در حال تلاش برای بدست آوردن سهم از بازار بازسازی بخش های اقتصادی کشور سوریه هستند و قصد دارند پیش از دیگر کشورها جای خود را در این بازار پر سود مستحکم نمایند.

به طور مثال کشور ترکیه که به دلیل داشتن مرز مشترک طولانی از جایگاه ویژه ای در صادرات کالا و خدمات به سوریه برخوردار است، با وجود عدم تفاهم سیاسی با دولت مستقر سوریه و انجام اقداماتی علیه این دولت، در طول سال های اخیر همواره روند صادرات محصولات خود به سوریه را حفظ نموده و در تلاش است با کاهش تنش های داخلی سوریه، بر صادرات کالا و به خصوص خدمات خود به این کشور بیفزاید.

کشور روسیه نیز به دلیل حمایت هایی که در طول سال های جنگ داخلی از دولت سوریه انجام داده، توانسته است در زمینه بازسازی بخش های اقتصادی سوریه نیز حضوری فعال داشته باشد و تا به حال به چندین توافق با دولت سوریه در این زمینه دست یافته است.

یکی دیگر از کشورهایی که برای ورود به بازار روسیه برنامه ریزی گسترده ای انجام داده و توانسته است در این مدت اندک به توافقاتی با دولت سوریه دست یابد کشور چین است. در ماه اخیر نمایندگان چندین شرکت دولتی و خصوصی چین توانسته اند با مسافرت به شهرهای امن تر کشور سوریه پیش قرارداد هایی را در زمینه بازسازی این شهرها منعقد نمایند.

از طرف دیگر انتظار می رود برخی کشورهای عربی منطقه نیز بعد از برقراری آرامش در این کشور وارد عمل شوند و از قرابت قومی و نژادی خود با سوریه بیشترین استفاده را ببرد؛ کما اینکه در زمان پیش از بحران داخلی سوریه نیز کشورهای مصر، عربستان و اردن جزء شرکای تجاری اصلی کشور سوریه بوده اند و میزان صادراتی بیشتر از ایران به سوریه داشته اند.

با این حال از آنجا که کشور ایران در طول بحران داخلی سوریه یکی از مهم ترین حامیان دولت این کشور بود و علاوه بر این در حال حاضر ظرفیت فراوانی برای صادرات کالا و خدمات ایرانی به سوریه وجود دارد، انتظار می رود ایران بتواند با استفاده از ظرفیت دیپلماسی اقتصادی سهمی قابل توجه از بازار پر سود بازسازی سوریه داشته باشد.

نکته قابل توجه آنکه در زمان بازسازی اقتصادی کشور سوریه دولت این کشور نقشی اساسی دارد و از این رو اگر ایران بتواند نظر دولت سوریه را در انعقاد قراردادهای اقتصادی جلب نماید، امکان حضور شرکت های ایرانی در پروژه های بازسازی کشور سوریه فراهم خواهد بود.

برای تحقق هدف افزایش سهم ایران از بازار بازسازی سوریه علاوه بر استفاده از ظرفیت دیپلماسی اقتصادی و هماهنگی با دولت سوریه، لازم است اقداماتی به منظور تسهیل شرایط ورود شرکت های ایرانی به بازار این کشور نیز در دستور کار قرار بگیرد که به برخی از آن ها اشاره می شود:

  • یکی از مهم ترین مشکلات صادرکنندگان کالا و خدمات کشور در حال حاضر مشکلات نقل و انتقال پول است. از طرف دیگر کشور سوریه در زمان بازسازی به منابع مالی زیادی دسترسی ندارد. در چنین شرایطی بهترین روش برای رفع مشکلات نقل و انتقال پول و همچنین تسهیل حضور شرکت های ایرانی، تخصیص خط اعتباری ریالی از طریق بانک های ایرانی است. در دنیای امروز روش تخصیص خط اعتباری در قالب های فاینانس و یا یوزانس یکی از روش های مورد استفاده سرمایه گذاران خارجی برای تسهیل ورود به بازار کشورهای هدف محسوب می شود.
  • مشکل دیگر صادرکنندگان کالا و خدمات ایرانی رفت و آمد دشوار به کشور روسیه خصوصا تا پایان کامل درگیری های داخلی است و لازم است تدابیری برای حل این مشکل نیز تدارک دیده شود.
  • مسئله مهم دیگر ضرورت انعقاد توافقنامه های تجاری و گمرکی با هدف کاهش هزینه های صادرات کالا از ایران به سوریه است. برای این منظور در وهله اول لازم است یک قرارداد تجارت ترجیحی بین ایران و سوریه منعقد گردد و بر اساس آن کالاهای مزیت دار ایران بدون تعرفه و یا با تعرفه کمتری در مقایسه با دیگر کشورها به سوریه وارد شود. انعقاد قراردادهای تجاری می تواند به عنوان تضمینی برای پایدار بودن روند صادرات کالا و خدمات نیز در نظر گرفته شود.
  • در نظر گرفتن مسیرهای ترانزیتی و همچنین کمک به نقل و انتقال کالا بین ایران و سوریه نیز اقدام دیگری است که می تواند در افزایش صادرات کالا به سوریه مؤثر باشد.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: