۲۴ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۸

۴۰ درصد از تولید ناخالص داخلی از پرداخت مالیات معاف است

تقوی نژاد، رئیس سازمان امور مالیاتی: حدود ۴۰ درصد از مجموع تولید ناخالص داخلی کشور از پرداخت مالیات معاف است.نرخ مالیاتی در کشور ما پائین است و از نظر نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی جزو رده های پایین فهرست جهانی قرار داریم زیرا عده ای از مالیات معاف هستند و سودشان به کشور نمی رسد.

به گزارش عیارآنلاین، سیدکامل تقوی نژاد روز دوشنبه در همایش «بررسی مسائل و مشکلات حوزه مالیات» در کاشان افزود: ۹۰۰ هزار میلیارد ریال سهم مالیات کشور در سال گذشته بود که دولت و مجلس شورای اسلامی نیز هر یک ۵۰ هزار میلیارد ریال به آن اضافه کردند و تحقق آن با مشکلاتی روبرو شد.
وی افزود: تولید ناخالص داخلی ایران، اکنون حدود ۸ درصد و در کشورهای همسایه بین ۱۵ تا ۲۰ درصد است اما از سویی نرخ مالیاتی در کشور ما پائین است و از نظر نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی جزو رده های پایین فهرست جهانی قرار داریم زیرا عده ای از مالیات معاف هستند و سودشان به کشور نمی رسد.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی با تاکید بر ضرورت بررسی در برخی سوء استفاده ها از اختیارهای قانونی گفت: به فرموده رهبری انقلاب، فرار مالیاتی جُرم است و در نظام جمهوری اسلامی نباید شخصی در پرداختن مالیات کوتاهی کند چرا که تاکید تنها بر اجرای قانون است و باید سهم مالیات کشور تحقق یابد.
وی اضافه کرد: مالیات، حق الناس و بیت المال محسوب می شود و فلسفه آن عدالت است به این معنا که عده ای برای برطرف کردن مشکلات جامعه باید دین خود را ادا کنند و نمی توان با بی عدالتی از همه قشرها، مالیاتی یکسان دریافت کرد.
تقوی نژاد گفت: اجرای عدالت مالیاتی مورد تاکید است و شخصی که بیشتر از نعمت های کشور برخوردار است باید به همان اندازه نیز مالیات بپردازد.
وی تصریح کرد: راه برون رفت از مشکلات اقتصادی کشور اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری است.
وی همچنین با تاکید بر ضرورت بررسی دقیق کارکرد مناطق آزاد در کشور گفت: در زمینه فعالیت مناطق آزاد در راستای منافع اقتصاد، تولید و مالیات کشور پرسشی وجود دارد که باید پاسخ داده شود و فعالیت های آن مورد بازنگری قرار گیرد.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی در ادامه به ۱۵ سال معافیت مالیاتی شرکت های دانش بنیان اشاره کرد و گفت: با وجود همه مسائل ۱۶۴ هزار میلیارد تومان از محل مالیات بر ارزش افزوده به طرح تحول سلامت اختصاص یافت و ۶۵ هزار میلیارد تومان نیز تاکنون به شهرداری ها بابت عوارض پرداخت شده است.
همایش یکروزه بررسی مسائل و مشکلات مربوط به حوزه مالیات با حضور صاحبان صنایع شهرستان های کاشان و آران و بیدگل در اتاق بازرگانی کاشان برگزار شد.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: