معاون وزیر صنعت:

سامانه مدیریت طرح و پروژه های سازمان شهرک‌های صنعتی سراسر کشور رونمایی شد

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با استناد به آمارهای موجود از توقف حدود ۲۰ درصد از واحدهای صنعتی مستقر در شهرک ها و نواحی صنعتی خبر داد.

به گزارش عیارآنلاین، علی یزدانی در مراسم رونمایی از سامانه مدیریت طرح و پروژه های سازمان شهرک‌های صنعتی سراسر کشور  از استقرار ۴۰ هزار واحد صنعتی در شهرک ها و نواحی صنعتی سراسر کشور با اشتغالی بالغ بر ۸۰۰ هزار نفر خبر داد

وی با اشاره به جلوگیری از رانت های اطلاعاتی  و امکان دسترسی آزاد اطلاعات با بهره مندی از سامانه مکان یابی شهرک های صنعتی، گفت: با اجرای  سامانه GIS، مکان یابی وضعیت شهرک های صنعتی و سامانه مدیریت طرح و پروژه های سازمان تمامی طرح ها و پروژه ها در داخل شهرک های صنعتی به صورت شفاف رصد خواهد شد.

یزدانی ضمن تاکید بر ارتقای سلامت اداری در دستگاه های اجرایی، خاطر نشان کرد: علاوه بر این، سامانه دیگری  در جهت ارتقای رضایتمندی  مردم راه اندازی خواهد شد که براساس آن طرح های پژوهشی نیز به صورت شفاف مورد پایش قرار خواهد گرفت.

معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت با  بیان اینکه قانون دسترسی  آزاد به اطلاعات در دولت دهم تصویب و در دولت یازدهم مقدمات اجرای آن فراهم شد، عنوان کرد:  این دو سامانه  بستر های لازم را برای دسترسی آزاد اطلاعات  فراهم کرده و امکان  ایجاد رانت اطلاعاتی برای عده ای خاص  را از بین خواهد برد.

یزدانی افزود: با ابلاغ این قانون تمامی اطلاعات  مربوط به قوانین، مناقصه ها و مزایده ها  در مجموعه سایت ستاد و شرکت های استانی بارگذاری شده است و همه متقاضیان سرمایه گذاری در شهرک‌ها و نواحی صنعتی می توانند از  قوانین و مقررات و همچنین مزایای استقرار در شهرک های نواحی صنعتی مطلع شوند.

معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت ضمن انتقاد از ارائه آمارهای ‌مختلف ‌از وضعیت تعطیلی واحدهای صنعتی تصریح کرد: برخی بدون اتکا به مراجع رسمی انتشار آمار، اطلاعاتی را مطرح می‌کنند که با آمارهای درست همخوانی ندارد.

یزدانی در ادامه به همکاری سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران با مرکز آمار اشاره و خاطر نشان کرد: طی تفاهم نامه ای که با این مرکز منعقد شده است به زودی آمار دقیقی از وضعیت واحدهای صنعتی فعال و غیر فعال در شهرک ها و نواحی صنعتی  استخراج  خواهد شد.

وی ادامه داد: همچنین همه مدیران عامل شرکت های شهرک های صنعتی سراسر کشور موظف به اعلام آمار دقیق از تعداد واحدهای فعال شدند.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران در ادامه با  تاکید براینکه بسیاری از واحدهای صنعتی در سنوات گذشته تعطیل شده‌اند که برخی از آن ها تمایلی به راه اندازی مجدد ندارند، گفت:  آسیب شناسی واحدهای صنعتی مستقر در شهرک های صنعتی نشان می دهد که اغلب واحدهای صنعتی که فعالیتشان متوقف شده است، مطالعات فنی و اقتصادی قبل از اجرای سرمایه ‌گذاری انجام نداده اند؛ بنابراین پس از  بهره برداری واحدها عمدتا دچار مشکل شده اند.

یزدانی با اشاره به اینکه براساس آمارهای موجود حدود ۲۰ درصد از واحدهای صنعتی مستقر در شهرک ها ونواحی صنعتی فعالیت‌شان متوقف شده است، خاطرنشان کرد: سرمایه گذاران در طرح های جدید باید مطالعات فنی و اقتصادی را به منظور جلوگیری از مشکلات پیش رو نظیر فقدان بازار، عدم توجیه اقتصادی و …  انجام دهند تا چالش های نظیر انباشت مواد اولیه، کمبود نقدینگی و   تعطیلی مواجه نشوند.

منبع: ایسنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: