“دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه انرژی: ۳ ابر پروژه ملی در حوزه انرژی اجرا می‌شود”

دبیر ستاد توسعه فناوری‌ انرژی از اجرای ۳ ابر پروژه ملی«کمک به ایجاد واحدهای زباله سوز در شهرهای شمالی»، «خودروهای الکتریکی» و «ذخیره سازی انرژی» توسط این ستاد خبر داد.

به گزارش عیارآنلاین، به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سیروس وطنخواه مقدم به طراحی چندین برنامه ملی در حوزه انرژی اشاره کرد و گفت: این برنامه های ملی در حوزه های کلیدی و اولویت دار کشور است که در آنها با چالش و مشکلی مواجه هستیم.

وی افزود: یکی از آنها برنامه ملی مواد شیمیایی و کاتالیست های حوزه نفت و توسعه فناوری در حوزه جمع آوری، تصفیه و استفاده از گازهای فلر یا مشعل را شامل می شود.

وی ادامه داد: در حوزه بهینه سازی برای بخش صنعت و ساختمان برنامه های متفاوتی در ستاد تعریف شده است که از مصادیق آن می توان به ایجاد کلینیک‌های بهینه سازی مصرف سوخت، رشد شتاب دهنده های حوزه ساختمان، تقویت شرکت های دانش بنیان در حوزه بهینه سازی ساختمان، جایگزینی موتورهای الکتریکی کولر آبی با فناوری نسل جدید اشاره کرد همچنین توجه به فناوری ازدیاد برداشت در حوزه نفت نیز از برنامه های دیگر این ستاد در سال جاری است.

وی در بخش بعدی سخنان خود از اجرای ۳ ابرپروژه در ستاد خبر داد و ابراز کرد: کمک به ایجاد واحدهای زباله سوز در شهرهای شمالی کشور عنوان نخستین ابرپروژه ستاد است البته فعالیت های زیر ساختی در این حوزه نزدیک به دو سال است که در معاونت علمی با همکاری نزدیک و تیمی دستگاهها و وزارتخانه های مرتبط آغاز شده است و لایحه تامین منابع مالی ایجاد زباله سوزها در شهرهای شمالی توسط رییس جمهوری تایید و برای تصویب به مجلس ارسال شده است.

وطنخواه دومین ابر پروژه را در حوزه خودروهای الکتریکی دانست و اظهار کرد: با همکاری و راهبری معاونت نوآوری و تجاریسازی فناوری در معاونت علمی توسعه فناوری خودروهای الکتریکی با توجه به معضلات محیط زیستی که در کشور وجود دارد با جدیت پیگیری می شود.

وی افزود: در این زمینه اقداماتی همچون کمک به تهیه بسته تشویقی برای شرکت های دانش بنیان و خصوصی توانمند و علاقمند در این حوزه، ایجاد ظرفیت شبکه ای و تخصصی لازم در داخل کشور و همکاری بین المللی در این حوزه لازم است. ابرپروژه سوم در حوزه ذخیره سازی انرژی است و اقدامات اولیه برای اجرایی سازی این پروژه ها انجام شده است.

منبع: ایسکانیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: