۲۷ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۶
همکاری ترکیه و اروپا در حوزه کشاورزی و روستا/1

امنیت غذایی، اصلی‌ترین مطالبه مردم ترکیه

ترکیه از اواخر سال ۱۹۹۹ به‌عنوان کاندیدای عضویت در اتحادیه اروپا به رسمیت شناخته شد. تلاش این کشور برای رسیدن به استانداردهای موردقبول و عضویت کامل در اتحادیه اروپا سبب ایجاد همکاری در زمینه‌های مختلف با اتحادیه اروپا به‌خصوص در حوزه کشاورزی و توسعه روستایی شد.

به گزارش عیارآنلاین، پس از اجلاس رسمی شدن کاندیداتوری ترکیه برای عضویت در اتحادیه اروپا در سال ۱۹۹۹، شورای اتحادیه[۱] سند مشارکت عضویت برای ترکیه[۲] را تصویب کرد. ترکیه نیز بلافاصله شروع به پیاده‌سازی «برنامه ملی ترکیه برای قبولی در کمیته acquis[۳][۴]» کرد؛ اما این برنامه‌های پراکنده و کوتاه‌مدت و سیاست‌های اتخاذشده در آن‌ها راهگشا نبود. وجود مشکلات فراوان اقتصادی در ترکیه نظیر تورم بالا و عدم توازن اقتصادی، این کشور را بر آن داشت تا در جهت تک‌رقمی کردن نرخ تورم، افزایش پتانسیل رشد اقتصادی، استفاده مؤثر از منابع اقتصادی و از همه مهم‌تر عضویت در اتحادیه اروپا، سالانه یک برنامه اقتصادی جامع و باثبات را تدوین کند. تدوین این برنامه‌های اقتصادی تحت عنوان «برنامه اقتصادی قبل از الحاق[۵]» از سال ۲۰۰۱ شروع‌شده و هرساله پس از ارسال به اتحادیه اروپا ارزیابی و تجدیدنظر می‌شود.

سال ۲۰۰۵ نقطه‌ی عطفی در تحولات اقتصادی ترکیه

در ۳ اکتبر ۲۰۰۵ و طی مذاکرات مفصل اتحادیه اروپا و ترکیه، اتحادیه راهکارهای اصلاحی ترکیه[۶] را در ۳۵ بند ارائه کرد تا با اجرای آن‌ها این کشور با قوانین کمیته acquis هماهنگ شود. پس‌از آن مذاکرات که تا پایان اکتبر ۲۰۰۶ به طول انجامید، ترکیه برنامه ششم اقتصادی قبل از الحاق را با در نظر گرفتن راهکارهای ۳۵ بندی مذکور در سال ۲۰۰۶ برای سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹ آماده کرد. نکته‌ی حائز اهمیت این است که برنامه ششم اقتصادی ترکیه با دو پدیده‌ی مهم داخلی و خارجی مصادف شده است؛ طرح توسعه نهم ترکیه و دوره برنامه‌ریزی مالی اتحادیه اروپا. پس فرصت خوبی برای پیشرفت این کشور در سال ۲۰۰۶ فراهم شد.

جهت آشنایی بیشتر با برنامه اقتصادی پیش از الحاق ۲۰۰۶ در ادامه به اقدامات صورت گرفته درزمینه‌ی امنیت غذایی، گیاهی و دامپزشکی پرداخته می‌شود.

غذا، اصلی‌ترین مطالبه مردم ترکیه

دولت ترکیه باهدف رساندن مواد غذایی سالم و باکیفیت به دست مردم و اطمینان از بهداشت و سلامت آن دست به اقداماتی زده است. این کشور با صدور مجوز بهره‌برداری برای تولیدکنندگان[۷] و ابلاغ برخی دستورات، فعالیت شرکت‌های مواد غذایی را کنترل می‌کند. قوانین و مقرراتی[۸] نیز در این زمینه وضع‌شده که مورد بازبینی اتحادیه اروپا قرارگرفته است. آژانس اعتباربخشی ترکیه[۹] نیز هیئت‌مدیره آزمایشگاه‌های کنترل استانی در ۹ استان را برای انجام برخی آزمایش‌ها به رسمیت شناخته است. تلاش‌های دولت برای گسترش آزمایشگاه‌های موجود و تأسیس و تجهیز سایر آزمایشگاه‌ها در همکاری مالی با اتحادیه اروپا ادامه دارد. جالب‌توجه است که از کل هزینه‌ی ۱۱ میلیون یورویی این پروژه تنها ۲ میلیون یورو از آن را ترکیه تأمین کرده و مابقی بر عهده اتحادیه اروپاست. بر اساس مقررات اتحادیه اروپا راه‌اندازی یک شبکه اطلاعاتی کنترل و بازرسی ایمنی مواد غذایی نیز ضروری است. بهبود شرایط فنی و بهداشتی شرکت‌ها، پرداختن به کمبودهای زیرساختی و اعتباربخشی به سایر آزمایشگاه‌ها در آینده انجام خواهد شد.

در حوزه سلامت گیاه نیز چهار آزمایشگاه قرنطینه در کشور تأسیس شد که ۱٫۱ میلیون یورو از هزینه پروژه ۵٫۳ میلیون یورویی را ترکیه تأمین کرده است.

در حوزه سلامت دام یک سیستم اطلاعاتی در مورد سلامت حیوانات و چند ایست بازرسی مرزی ایجاد شد که تأمین ۳٫۷ میلیون یورو از هزینه‌های این پروژه با ترکیه و ۱۳٫۳ میلیون یورو با اتحادیه اروپا است. تلاش برای تأسیس و گسترش ایست بازرسی‌های مرزی جدید مطابق با استانداردهای اتحادیه اروپا، پروژه مبارزه با آنفولانزای مرغی با کمک‌هزینه‌هایی از آمریکا و اتحادیه اروپا و همچنین وام بانک جهانی، به‌علاوه طرح‌های کنترل و ریشه‌کنی بیماری‌های شایع دامی و درنهایت آزمایش‌های سلامت گوشت در آزمایشگاه‌های معتبر و استاندارد نیز در برنامه است.

در پایان بحث می‌توان گفت محورهای اصلی اقدامات دولت ترکیه درزمینهٔ ی امنیت غذایی به‌طور خلاصه در چهار عنوان قابل‌بیان است؛ نظارت بر تولیدکنندگان و اعطای مجوز به آن‌ها، مبارزه با بیماری‌ها و پیشگیری از آن، راه‌اندازی شبکه‌های اطلاعاتی و تأسیس و تجهیز آزمایشگاه‌ها.

به‌طورکلی تلاش‌های دولت ترکیه در راستای عضویت در اتحادیه اروپا و همچنین دستورالعمل‌های ابلاغی اتحادیه باعث به وجود آمدن تعاملی بین طرفین شده و خروجی این تعامل از طرفی برای ترکیه سودمند است و از طرفی دیگر باعث افرایش کیفیت مواد غذایی واردشده به اروپا می‌شود.

**********************************************

پی نوشت:

[۱] EU Council

[۲] Accession Partnership Document for Turkey

[۳] Turkish National Programme for the Adoption of the Acquis

[۴] کمیته acquis: مجموعه قوانین، اقدامات قانونی و تصمیمات دادگاهی که بدنه قانون اتحادیه اروپا را تشکیل می‌دهد. منبع:

Rudolf, Uwe Jens; Berg, Warren G. (2010). Historical Dictionary of Malta. Scarecrow Press. p. 22. ISBN 9780810873902.

[۵] Pre accession economic programme

[۶] https://ec.europa.eu/neighbourhood-enlargement/sites/near/files/pdf/turkey/st20002_05_tr_framedoc_en.pdf

[۷] قانون‌های شهرداری‌ به شماره ۵۲۱۶ و ۵۳۹۳ به ترتیب در سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵

[۸] قانون تولید، مصرف و کنترل مواد غذایی به شماره ۵۱۷۹

[۹] Turkish Accreditation Agency (TURKAK)

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: