رئیس قوه‌ قضائیه:

بانک مرکزی درمورد موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز کم کاری کرده است

آملی لاریجانی: بانک مرکزی درمورد موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز کم کاری کرده است.۹۸ درصد از سپرده‌های مردم تصفیه شده است اما ۲ درصد باقی مانده رقم بزرگی را درست کرده اند. بانک مرکزی متعد شده است تا پایان سال به موسسات غیرمجاز سامان دهد.معلوم نیست چه نیازی به این همه بانک خصوصی داریم.

به گزارش عیارآنلاین، آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با تسلیت شهادت حضرت امام سجاد (ع)، یکی از بهترین راههای قرب به ساحت حق تعالی را «دعا» دانست.

وی در ادامه با اشاره به اظهارات اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا درباره استراتژی جدید این کشور در قبال ایران، اظهار کرد: سخنان رئیس جمهور آمریکا نشانگر شخصیت نامتعادل، غیرمنطقی، نادان، فحاش و بذیّ اللسان او بود. هرآنچه از رذائل در دیگران وجود داشته در شخصیت این فرد، یکجا جمع است.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به گزافه گویی های ترامپ علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: رئیس جمهور آمریکا بخشی از نیروهای مسلح رسمی یک کشور را، فاسد و تروریست می خواند و این نشانگر نادانی اوست زیرا باید این احتمال را بدهد که در مورد نیروهای نظامی کشورش نیز ممکن است چنین سخنی گفته شود. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تمام طول انقلاب و نیز در دفاع مقدس یک نیروی خاص، فداکار، ایثارگر و از جان گذشته برای کشور بوده است و امروز نیز این ویژگی هایش برای مردم، ملموس است.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه سردمداران کفر از ضرباتی که بابت مجاهدت های سپاه در سوریه و عراق خورده اند ناراحت هستند، تصریح کرد: جمهوری اسلامی در بحبوحه پیشروی های گروه تروریستی داعش به کمک برادران خود در سوریه و عراق شتافت و با مجاهدت های این رزمندگان، بنیان داعش در آستانه ریشه کن شدن است. همین امر موجب ناراحتی کشورهای سلطه قرار گرفت زیرا آنها خود داعش را با اغراض مختلف ایجاد کرده‌اند و با یک ائتلاف ظاهری مدعی مبارزه با داعش شدند در حالیکه از این گروه تروریستی حمایت همه جانبه می کردند. اعتراف به خلق داعش توسط خود آنها در سخنان آقای ترامپ در زمان انتخابات به کرّات آمده بود. از سوی دیگر اعلام کردند که بیست سال زمان برای مبارزه با داعش و نابودی آن لازم است در حالیکه جمهوری اسلامی با حمایت از برادران خود در سوریه و عراق در کمتر از ۲ سال داعش را در آستانه نابودی قرار داده است و واضح است که این برای حامیان تروریست ها قابل تحمل نیست.

وی با بیان اینکه آمریکاییها در مسئله برجام نشان دادند که قابل اعتماد نیستند و آبروی خود را بیش از پیش در سطح جهان بردند، تصریح کرد: البته پیشتر نیز مقام معظم رهبری و هم برخی مسئولان نسبت به غیرقابل اعتماد بودن آمریکا هشدار می دادند اما خوشبختانه امروز برای جهان و حتی برای خود آمریکایی‌ها روشن شده است که دولت این کشور قابل اعتماد نیست و حتی برخی از اعضای هیئت حاکمه آمریکا نیز به آقای ترامپ اعتراض می کنند.

رئیس دستگاه قضا افزود: اسلاف آقای ترامپ زرنگ تر بودند و لااقل با حفظ ظاهر، دست چدنی خود را داخل دستکش مخملی پنهان می کردند اما این فرد کاسب کار ظاهراً فقط با اصطلاحات عالم تجارت آشناست و فقط درباره پول صحبت می کند و طبق گزارش‌ها به رئیس جمهور فرانسه گفته است که از بردن پول ایران لذت ببرند. تمام تصور او از روابط و سیاست بین الملل حول محور کاسب کاری می گردد؛ چنانکه در جریان سفر خود به عربستان نیز با همین دیدگاه در پی کاسبی بود. نتیجه چنین رویکردی آبروریزی آمریکا در سطح بین الملل و موضع گیری داخلی مردم و هیئت حاکمه آمریکا علیه رئیس جمهور این کشور است.

وی با تأکید بر لزوم شناخت و اتکا هرچه بیشتر به توان داخلی، تجربه برجام را تجربه ای بسیار مهم و عبرت آموز توصیف کرد و گفت: مذاکرات برجام نشان داد که جمهوری اسلامی اهل منطق و مذاکره است و با محاسبات دقیق بین المللی و ادبیات دیپلماتیک کاملاً آشناست. همچنین برجام نشان داد که جمهوری اسلامی متخلق به اخلاق مذاکره است و آمریکا نیز عکس همه این موارد را نشان داد. تجربه دیگری که از برجام حاصل شد، اطمینان هرچه بیشتر نسبت به غیرقابل اعتماد بودن آمریکا بود و تجربه سوم نیز این بود که آمریکا در پس پرده مذاکرات اهداف دیگری را دنبال می کرد زیرا آقای ترامپ مدعی است که قرار بود جمهوری اسلامی به روش دیگری عمل کند!

آیت الله آملی لاریجانی با تأکید بر لزوم هوشیاری هرچه بیشتر در برابر سیاست های خصمانه آمریکا، سخنان رئیس جمهور کشورمان درواکنش به اظهارات ترامپ را شجاعانه، قاطعانه و به هنگام توصیف کرد و با تقدیر از رئیس جمهور بابت این موضع گیری گفت: ما نیز از چنین جهت گیریهایی در مقابل آمریکا حمایت می کنیم و رئیس جمهور محترم نیز مطمئن باشند تا زمانی که چنین واکنش های شجاعانه و قاطعانه ای وجود دارد مردم حمایت خواهند کرد و تحت رهبری های روشنگرانه و هوشمندانه رهبر معظم انقلاب، توطئه‌های دشمن را ناکام خواهند گذاشت.

رئیس قوه قضاییه مردم کشورمان را حامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دانست و با بیان اینکه سپاه، محبوب مردم ماست ابراز امیدواری کرد که این نیروی با ارزش و فداکار کشور مسیر خود را طی کند و مسئولان جمهوری اسلامی نیز به گزافه گویی های مقامات آمریکایی در عمل پاسخ مناسبی بدهند.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عملکرد موسسات مالی و اعتباری و بعضی از بانکها تصریح کرد: به واسطه عملکرد این موسسات و بانکها، برخی سپرده گذاران گرفتار مشکلاتی شده اند. اولاً باید بپذیریم که بانک مرکزی در گذشته به وظایف خود درست عمل نکرده و کم کاریهایی داشته است. با این حال با بروز برخی مشکلات، بانک مرکزی، مجلس، دولت و قوه قضاییه برای حل این مشکلات وارد میدان شدند و جلساتی داشته ایم که بانک مرکزی اخیراً تلاش‌های خوبی داشته است.

آیت الله آملی لاریجانی افزود: برخی موسسات مالی با سوءاستفاده از اعتماد مردم وجوهی را جمع آوری کرده اند اما این وجوه را در جایی غیر از محل خود سرمایه گذاری کرده و سودهای غیرعادی و غیرمعقول هم پرداخت می کردند. مردم باید هوشیار باشند که نفس پرداخت سودهای کلان و خارج از چارچوب مقررات بانکی کشور، نشان دهنده یک مشکل است و چنین سودهایی غالباً از طرق طبیعی حاصل نمی شود بلکه بخشی از سپرده های مردم است که در قالب سود پرداخت می شود.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اقدامات اولیه دستگاه قضایی در برخورد با مواردی که سپرده گذاران دچار مشکل شده اند، اظهار کرد: ما در گام اول تلاش کردیم که با توقیف اموال این موسسات، جلوی حیف و میل اموال مردم را بگیریم. گرچه برخی افراد متأسفانه همین قدم صحیح، قانونی و شرعی را معکوس جلوه داده‌اند و در برخی از شعب این موسسات در پاسخ به سپرده گذاران که وجه خود را مطالبه کرده اند پاسخ داده می شود که نمی توانیم پول شما را بدهیم زیرا قوه قضاییه آن را توقیف کرده است! این در حالی است که اگر ما طبق قانون اقدام به توقیف این اموال نمی کردیم، همین میزان از دارایی های موجود موسسات نیز که متعلق به مردم است توسط مدیران این موسسات حیف و میل می شد و از بین می رفت.

آیت الله آملی لاریجانی یکی دیگر از اقدامات دستگاه قضایی در این موضوع را شناسایی اموال این موسسات و تلاش برای تقسیم عادلانه این اموال بین سپرده گذاران برشمرد و اظهار کرد: این بخش کار به دلیل نحوه پرداخت سودها و میزان اموال بانکها بسیار پیچیده است. به همین دلیل برای طراحی ساز و کاری جهت تقسیم عادلانه اموال موسسات میان سپرده گذاران، جلسات متعددی را شخصاً با رئیس بانک مرکزی و برخی اعضاء هیئت رئیسه مجلس داشته ام. در حال حاضر با تلاشهای بسیار، نزدیک به ۹۸ درصد سپرده ها تصفیه شده است و تنها ۲ درصد باقیمانده که البته بلحاظ مبالغ سپرده‌ها میزان قابل توجهی را به خود اختصاص می دهد.

رئیس قوه قضاییه تأکید کرد: تمام تلاش ما این است که اجازه ندهیم اموال مردم از بین برود یا اموال موسسات بصورت غیرعادلانه تقسیم شود. البته نباید فراموش کنیم که کار قوه قضاییه یک کار اجرایی نیست و پولی هم در اختیار ندارد که بخواهد به سپرده گذاران بدهد. حتی اگر دستگاه قضایی چنین مبلغی را نیز در اختیار داشت به لحاظ قانونی نمی توانست اموال عمومی را دراختیار موسسات خصوصی قرار دهد تا بدهی خود را پرداخت کنند.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه متخلفان، ضامن پرداخت بدهی ها و خسارتها هستند، به سپرده گذارانی که دچار مشکل شده اند اطمینان داد که دستگاه قضایی، دولت، مجلس و بانک مرکزی تمام همت خود را معطوف حل این مشکل کرده اند و پای کار هستند تا این مسئله به بهترین وجه حل شود و البته مسلماً مدیران متخلف این بانکها را نیز به مجازات مقرّره خواهند رساند.

رئیس قوه قضاییه همچنین به مردم توصیه کرد که مطلقاً به موسسات غیرمجاز اعتماد نکنند و در عین حال با اشاره به تشدید نظارت های دستگاه قضایی بر بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی نیز موظف است با نظارتهای پیگیر خود اجازه فعالیت به موسسات غیرمجاز را ندهد. وقتی برای یک مغازه غیرمجاز، نظارت های شدیدی را اعمال می کنیم چگونه شعبات مختلف یک موسسه مالی غیرمجاز می توانند در سراسر کشور فعالیت کنند و حتی تابلو داشته باشند.

آیت الله آملی لاریجانی افزود: بانک مرکزی متعهد شده است که تا پایان امسال به بانک‌ها و موسسات غیرمجاز سامان دهد؛ البته موسسات و بانک های مجاز نیز باید تحت نظارت مستمر بانک مرکزی باشند تا از بروز برخی مشکلات نظیر پدید آمدن تراز منفی یا پرداخت سودهای خارج از چارچوب مقررات نظام بانکی جلوگیری شود.

منبع: جام جم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: