۱۹ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۰

کلانتری: ۲۰ درصد از آلودگی هوای کشور سهم نیروگاه‌ها است

حرف‌های دیروز عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پنجمین کنفرانس انرژی‌های به حدی تکان دهنده بود که دل هر شهروند ایرانی را به درد می آورد، وی با انتقاد از عملکرد در حوزه انرژی‌های تجدید پذیر گفت : تا جایی که توانسته ایم به محیط زیست آسیب رسانده ایم، دلیل قابل استفاده بودن انرژی باد و خورشید در زمان فعلی این است که به اینها دستمان نرسیده است.

به گزارش عیارآنلاین، امروزه محیط زیست کشور حال و احوالی خوشی را نداشته چرا که ۲۰ درصد از آلودگی هوای کشور سهم نیروگاه هایی است که از سوخت مازوت استفاده می‌کنند. در سال جاری قرار براین امر بوده که نیروگاه شهید رجایی از مازوت استفاده نکند؛ و عدم توجه کافی به حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر با توجه به شرایط فعلی سبب به وجود آمدن مشکلات زیادی شده است.
وی با انتقاد از عملکرد در حوزه انرژی‌های تجدید پذیر افزود: تا جایی که توانسته ایم به محیط زیست آسیب رسانده ایم و دلیل قابل استفاده بودن انرژی باد و خورشید در زمان فعلی این است که به اینها دستمان نرسیده است.
کلانتری گفت: اخیرا در شورایی گردو غبار مشخص شد که بخش عمده‌ای از گردو غبار مناطق شمال غرب کشور و جنوب  ناشی از خود منطقه بوده و طبق آمار ارائه شده ۴۵درصد این گردو خاک ار خود این مناطق تهیه شده است. علت قرار گرفتن کشور در چنین شرایطی وجود سدهای بسیار، از بین رفتن تالاب‌های این مناطق و… است.
وی ادامه داد: محیط زیست دیگر تاب آوری سابق را نداشته و با توجه به شرایط فعلی آینده نسل‌های بعد به شدت در خطر است.
رئیس حفاظت محیط زیست با اشاره به توسعه پایدار گفت: در بحث از توسعه پایدار یکی از عناوین اصلی آن حفظ حقوق نسل‌های بعدی است که این امر با استفاده از انرژی‌های نو امکان پذیر می‌شود.

وی در پایان گفت: در ایران که آب قابل استفاده آن کمتر از ۹۰ میلیارد مکعب و مصرف آب حال حاضر آن بیش از ۹۷ میلیارد مکعب بوده این شرایط سبب به وجود آمدن فاجعه می‌شود ایرانی‌های خودخواه نسل حاضر چیزی را برای نسل‌های بعدی خود باقی نگذاشته اند.

منبع: برق نیوز

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: