مدیر کل دفتر امور اقتصادی و سیاست های تجاری وزارت صنعت:

طرح رجیستری کالا از ۲۸ مهر آغاز می‌شود

مدیر کل دفتر امور اقتصادی و سیاست های تجاری وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: اجرای طرح رجیستری، کاهش قاچاق تلفن همراه تا ۶۰ میلیون گوشی و افزایش درآمدهای گمرکی حداقل تا یک هزار میلیارد تومان را به دنبال دارد.

به گزارش عیارآنلاین، محمدرضا کلامی با اشاره به مزایای این طرح در حمایت از حقوق مصرف کنندگان گفت : در گذشته مشتریان گوشی‌های ریپک شده را با عنوان گوشی اصلی با قطعات غیراصلی از فروشگاه ها خریداری می کردند اما با اجرای این طرح از کلاهبرداری افراد سودجو جلوگیری می شود.

وی همچنین اجرای طرح رجیستری تلفن همراه را راه مناسبی در جهت جلوگیری و کاهش قاچاق و افزایش درآمدهای گمرکی دانست و افزود: اجرای این طرح کاهش قاچاق تلفن همراه  تا ۶۰ میلیون گوشی و افزایش درآمدهای گمرکی به میزان حداقل یک هزار میلیارد تومان را به دنبال دارد .
مدیر کل دفتر امور اقتصادی و سیاست های تجاری وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه این طرح توسعه تجارت رسمی در کشور را به همراه دارد، ابراز کرد: با این اتفاق علی رغم توسعه تجارت رسمی در کشور از تجارت پنهان و غیررسمی  و پولشویی نیز جلوگیری می شود.
وی  همچنین افزود: امکان توسعه برندهای معتبر به صورت سرمایه گذاری مشترک خارجی با اطمینان بخشی از بازار داخلی کالا و فراهم شدن ابزار بازاریابی مناسب جهت توسعه خدمات اپراتورهای تلفن همراه با مشارکت عرضه کنندگان گوشی تلفن همراه (هماهنگی با عرضه کنندگان برندهای گوشی تلفن همراه برای تحویل گوشی تلفن همراه به مشترکان اپراتورها بدون دریافت هزینه گوشی و به شرط استفاده از خدمات اپراتورها) از دیگر مزایای این طرح است.
کلامی با اشاره به زمان شروع شدن طرح رجیستری موبایل، گفت: طرح رجیستری تلفن همراه و تجهیزات سیم کارت خور بر اساس پیش بینی های ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز از تاریخ  ۲۸ مهرماه امسال با راهبردی وزارت ارتباطات فناوری اطلاعات و همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و گمرک ستاد اجرا خواهد شد و برای بخش صنفی از پنجم آبان ماه عملیات اجرایی شروع می شود.
وی در خصوص نحوه اجرای این طرح  نیز یادآور شد: با توجه به اینکه اطلاعات اولیه شناسه کالای تجهیزات سیم کارت خور (IMEL) از یک سال قبل در زمان ورود کالا به کشور در گمرکات اخذ شده است و زمینه های لازم نرم افزاری و سخت افزاری فراهم شده است نحوه اجرا بر اساس پیشرفت طرح و به صورت مدل به مدل(و برند به برند) تحت پوشش این طرح قرار خواهد گرفت.

منبع: شاتا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: