دبیر ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق:

“سهم ایران از بازار ۵۰۰ میلیارد دلاری خدمات فنی در عراق فقط یک میلیارد است “

دبیر ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق گفت: ظرفیت صدور خدمات فنی – مهندسی ایران سالانه ۲۵ میلیارد دلار است و ظرفیت خدمات فنی در عراق به خصوص در دوره پساداعش ۵۰۰ میلیارد دلار است. این میان چرا باید صدور خدمات فنی – مهندسی از ایران به عراق حداکثر یک میلیارد دلار باشد؟!

به گزارش عیارآنلاین، اوحدی در همایش تجارت ایران و عراق که در راستای نگاهی نو به توانمندی‌های دو کشور در محل اجلاس سران برگزار شد، این همایش را محلی برای بیان مشکلات بانکی و گمرکی فعالان اقتصادی دانست و اظهار کرد: شاهد فعالیت‌هایی در عرصه توسعه اقتصادی ایران و عراق هستیم. به طور مثال طی ماه گذشته همایش بزرگ کربلا را داشتیم که آثار ارزشمندی را به نمایش گذاشتیم.

وی از برگزاری نمایشگاه بین‌المللی عراق و نمایشگاه توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران خبر داد و گفت: جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه بین‌المللی عراق بزرگ‌ترین غرفه را خواهد داشت و ما شاهد حضور فعال شرکت‌های بزرگ و برندهای مطرح ایرانی خواهیم بود.

دبیر ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق همچنین درباره‌ نمایشگاه توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران، بیان کرد: این نمایشگاه شتم آبان‌ماه در محل نمایشگاه‌های شهر آفتاب برگزار می‌شود که از هیات و سفرای عراق برای حضور در این نمایشگاه دعوت می‌کنم.

وی اظهار امیدواری کرد در این همایش دو روزه که دومین همایش فعالان اقتصادی به شمار می‌رود، موانع تجارت دو کشور برداشته و راهکارهای عبور از موانع مطرح شود.

به گفته او، وظایف دولت‌ها حمایت در جهت برداشتن این موانع است. ظرفیت صدور خدمات فنی – مهندسی جمهوری اسلامی ایران سالانه ۲۵ میلیارد دلار است. وقتی ظرفیت خدمات فنی در عراق به خصوص در دوره پساداعش ۵۰۰ میلیارد دلار است، چرا باید صدور خدمات فنی – مهندسی از ایران به عراق حداکثر یک میلیارد دلار باشد؟!

اوحدی اظهار کرد: در آستانه مراسم اربعین، بزرگ‌ترین همایش انسانی هستیم و هیچ کنسولگری و سفارتی ظرف دو هفته برای سه میلیون نفر ویزا صادر نمی‌کند.

دبیر ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق درباره‌ فعالیت‌های نظامی ایران، گفت: اگر دیروز استکبار جهانی آرزوی اشغال موصل، دمشق و بغداد را در سر داشت، امروز در مرزهای ایران و سوریه در محاصره کامل ایرانیان هستند.

وی با اشاره به صحبت‌های اخیر دونالد ترامپ، اظهار کرد: ترامپ که با عصبانیت و خشم صحبت می‌کرد پاسخی به سیلی محکمی بود که استکبار در عراق و سوریه خورده است. امروز محور مقاومت از انسجام و یکپارچگی کاملی برخوردار است و برگزاری این همایش ما را وارد جنگی می‌کند که شما پیش‌قراولان آن هستید.

اوحدی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی بیان کرد: امروز کشورهایی که به دنبال اشغال فقیرترین کشور منطقه بودند به همراه پشتیبانان‌شان در باتلاق گرفتار هستند. این عزت، عزتی بود که خون شهدای مدافع حرم و شهید حججی برای ما به ارمغان آورد.

دبیر ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق در پایان گفت: مشکلات بانکی و گمرکی باید به صورت واقع‌بینانه‌ای مطرح شود. توسعه فقط توسعه اقتصادی نیست، توسعه پایدار یک جریان مستمر تدریجی با نگاه به منافع آیندگان است.

منبع: ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: