اسپوتنیک نوشت:

شتاب روسیه برای انباشت بیشتر طلا در مقابل تهدیدات دلاری آمریکا

بانک مرکزی روسیه با هدف محافظت از اقتصاد روسیه در شرایط بحرانی، از جمله «تهدیدات و دستکاری‌های» ایالات متحده به وسیله دلار با سرعت بی سابقه‌ای اقدام به خریداری شمش طلا کرده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین، اسپوتنیک نوشت: بانک مرکزی روسیه به تازگی با سرعت بی سابقه‌ای اقدام به خریداری شمش طلا کرده است. به گفته گابریل روبینشتاین کارشناس ارشد مالی آرژانتین، این سیاست با هدف محافظت از اقتصاد روسیه در شرایط بحرانی، از جمله “تهدیدات و دستکاری‌های” ایالات متحده به وسیله دلار اتخاذ شده است.
وی گفت: کشورهای به دلایلی بسیار استراتژیک و محتاطانه اقدام به ذخیره طلا می‌کنند به عنوان مثال زمانی که روابط بین المللی آسیب ببیند و یا ارزهای ملی ارزش خود را از دست داده باشند.
اگر چنین شرایطی وجود داشته باشد، طبق گفته متخصص، ذخایر طلا پایه‌ای برای یک ارز جدید یا سایر دارایی های ارزشمند در آینده خواهد بود.
دولت روسیه معتقد است که بهتر است که منابع طلای بیشتری نسبت به دلار داشته باشد. چون اگر روسیه تنهای به فکر افزایش دلار آمریکا باشد در آینده آسیب زیادی خواهد دید.
به همین دلیل بانک مرکزی روسیه میزان خرید طلا خود را به میزان قابل توجهی افزایش داده است. از ژانویه تا سپتامبر ۲۰۱۷ روسیه ۴٫۲ میلیون شمش طلا را خریداری کرد که ارزش آن به بیش از ۵ میلیارد دلار می‌رسد که ۱۵ درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته است.
در اوایل اکتبر سال جاری میلادی بانک مرکزی روسیه ذخایر طلای خود را ۷۳٫۶ میلیارد دلار برآورد کرده است این در حالی است که سال گذشته این میزان ۶۵٫۵ میلیارد دلار بوده است.
از زمان استقلال کریمه از اوکراین تاکنون طبق گزارش شورای جهانی طلا، بانک مرکزی روسیه حدود ۱۰۰ تن ذخایر طلا خود را اضافه کرده است.
در دهه گذشته، بانک مرکزی روسیه سیاست‌های مدیریت ذخایر طلا و ارز خود را تغییر داده است که از جمله آن می‌توان کاهش سهم یورو از ۴۰ به ۲۶ درصد و افزایش ذخایر طلای خود از ۸ میلیارد دلار به ۷۳٫۶ میلیارد دلار اشاره کرد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: