مشاور وزیر راه و شهرسازی: سیاستگذاری زمین باید تغییر کند

مشاور وزیر راه و شهرسازی گفت: ردپایی از سیاست‌گذاری زمین در وزارت راه و شهرسازی وجود ندارد و شهرداری‌ها فکر می‌کردند بنگاهی هستند که باید زمین را به بالاترین قیمت بفروشند و این عادت نادرست به وزارت راه، سازمان ملی مسکن و نهادهای دیگر تسری پیدا کرد.

به گزارش عیارآنلاین، حسین عبده تبریزی با تاکید بر اینکه عملا ردپایی از سیاست‌گذاری زمین در وزارتخانه وجود ندارد، گفت: با تبدیل شدن شهرداری‌ها به نهادهایی که جایگاه حاکمیتی خود را فراموش کردند و فکر می‌کردند بنگاهی هستند که باید زمین را به بالاترین قیمت بفروشند و بالاترین تراکم را ایجاد کنند، عملا این عادت نادرست به وزارت راه، سازمان ملی مسکن و نهادهای دیگر تسری پیدا کرد.

این مقام مسئول ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی و سازمان ملی مسکن و نهادهای دیگر شروع کردند تا همانند یک بنگاه اقتصادی عمل کنند و عملا سازمان بازرسی نیز به این مسئله دچار شد و عادت کرد.

وی گفت: سازمان‌های نظامی از همان زمان به جای آنکه از قوانین تبعیت کنند، به رفتارهای رایج بها دادند و اگر یکی از این نهادها زمین را کمتر از قیمت روز عرضه می‌کرد از او ایراد می‌گرفتند و عملا جوی در کشور ایجاد شد که گویی دولت اصلا در قبال زمین، نحوه عرضه زمین و سیاست‌هایی که در این حوزه دارد هیچگونه مسئولیتی ندارد.

عبده تبریزی افزود:این تصور ایجاد شد که دولت مسئولیتش این است که دولت زمین را به بالاترین قیمت بفروشد در عین حال شهرداری نیز مسئولیتش این است که با بالاترین تراکم موافقت کند متاسفانه ذهنیت وزارت راه این شد که وظیفه‌اش این است که زمین را بالاترین قیمت و بیشترین تراکم عرضه کند.

*باید سیاست‌های آینده زمین تغییر اساسی کند

وی با تاکید بر اینکه نیازمند تغییر جدی در حوزه سیاست‌گذاری زمین هستیم گفت: باید سیاست‌های آینده زمین تغییر اساسی کند.

عبده تبریزی گفت: وقتی می‌گوییم سیاست‌گذاری زمین شهری از یک مجموعه سیاست‌هایی صحبت می‌کنیم که وظیفه‌شان توزیع زمین و املاک در استطاعت مردم باشد بدین معنا این مجموعه سیاست‌ها باید از سوداگردی در زمین و تبدیل شدن عرضه و تقاضا به یک شرایط نابازار جلوگیری کند.

مشاور وزیر راه و شهرسازی افزود: متاسفانه فرآیند سوداگری در زمین را شاهد هستیم.

وی ادامه داد: اینکه توزیع زمین در سالیان گذشته با روند نامناسبی اتفاق افتاد و آثاری بر کل اقتصاد جامعه گذاشت مورد تایید همگان است در حالی که توزیع مناسب زمین می‌توانست کمک شایان توجهی کند تا تصمیم گیری‌های مناسبی در حوزه سیاست زمین در سراسر کشور نهادینه شود.

عبده تبریزی با مروری بر افزایش قیمت زمین و مسکن در ۲۰ سال گذشته در منطقه یک تهران گفت: زمین طی بیست سال ۹۴ برابر شد در حالی که ما در هیچ جایی از توسعه آن وضعیت را نداریم حتی تورم نیز چنین حبابی را در جامعه ایجاد نکرد.

وی ادامه داد: در حوزه اجاره بها نیز افزایش قیمت از سال‌های ۸۴ تا ۹۲ بسیار سریع بود و در سال ۹۲ تا ۹۶ نز افزایش پیدا کرد که این موضوع مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرد و در این حوزه پدیده سوداگری را شاهد بودیم.

مشاور وزیر راه و شهرسازی گفت: شاهد هستید که از سال ۸۵ چه حرکت عظیمی در قیمت آپارتمان در شهر تهران رخ داد همچنین بحث خانه‌های خالی که دومیلیون و ۶۰۰ واحد مسکونی است نشان دهنده سوداگری در این بخش است و نشان می‌دهد که عرضه و تقاضا همدیگر را هم پوشانی نکردند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر معاملات نشان می‌دهد که بیشتر گرایش مردم در واحدهای مسکونی در متراژ ۵۰ تا ۷۰ و در نهایت ۱۰۰ متر مربع بوده است نه آنکه مسکن در متراژ بالا ساخته شود و نشان دهنده این است که معاملات واقعی نبود.

مشاور وزیر راه وشهرسازی خاطر نشان کرد: در حال حاضر که مصرف واقعی معیار معاملات قرار گرفته است تمرکز بر روی واحدهای مسکونی ۵۰ تا ۱۰۰ متر مربع است ولی واحدهای بسیار زیادی در فاصله سال‌های ۸۴ تا ۹۲ ساخته شد.

وی ادامه داد: تراکم جمعیت در شهرها و نحوه توزیع نامتقارن در شهرها بیانگر این است که متاسفانه شهرها براساس نیاز واقعی مسکن و نیاز به توسعه شهرها توسعه پیدا نکرد.

عبده تبریزی افزود: در ۱۰ سال گذشته وضعیت مسکن ملکی و نسبت مالکیت نشان می‌دهد عده بیشتری از مردم مجبورند اجاره‌نشین شوند و این مطلب نشان دهنده آن است که ما از طریق بازار نتوانستیم به اهدافمان در حوزه مسکن دست یابیم.

وی تصریح کرد: توزیع نامتوازن شهرها و عدم دستیابی مردم به مسکن مناسب نشان دهنده این است که سیاست‌گذاری زمین رشد پایداری نداشته است.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: