” معاون آموزشی وزارت بهداشت: جدایی آموزش پزشکی از وزارت بهداشت به سلامت مردم آسیب جدی می‌زند”

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: باید کمک کنیم که سلامت مردم ارتقا یابد و چالش هایی که پیش روی این هدف است برداریم، نه اینکه خودمان مشکلاتی برای این حوزه ایجاد کنیم. بدون شک جدایی آموزش علوم پزشکی از وزارت بهداشت پاسخگویی به نیازهای سلامت مردم را با مشکل مواجه می کند.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت در نشست مدیران مراکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی دانشگاههای علوم پزشکی کشور، گفت: اخیرا مباحثی مطرح می شود که آموزش علوم پزشکی باید از وزارت بهداشت جدا شود و با وزارت علوم یکی شود. این موضوع اصلا به صلاح کشور نیست و صدمات جبران ناپذیری را به بدنه بهداشت و درمان کشور وارد می کند.

دکتر لاریجانی افزود: این موضوع سال ها پیش در مراجع قانون گذار مختلف از جمله در صحن علنی مجلس مطرح شد و مخالفین و موافقین زیادی داشت و بعد ها نیز در زمان بررسی سیاست های کلی نظام سلامت این موضوع در مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح شد و مباحث خیلی جدی نیز در این زمینه مطرح شد و در نهایت جدایی آموزش علوم پزشکی از سایر رشته ها و باقی ماندن آن در وزارت بهداشت به عنوان مصوباتی که مورد تایید رهبری قرار گرفت ابلاغ شد. اکنون با تصویب این موضوع و ابلاغ آن توسط مقام معظم رهبری وقت اجرا و پیگیری است و دیگر زمان برگشتن به عقب نیست.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه در حوزه آموزش و پزشکی برنامه ریزی دقیقی در تربیت نیروی انسانی داشته ایم تا بر مبنای نیاز کشور نیرو تربیت کنیم، به طوری که علیرغم برخی چالش ها فارغ التحصیلان حوزه علوم پزشکی کمتر برای ورود به بازار کار مشکل دارند.

وی خاطرنشان کرد: فارغ التحصیلان علوم پزشکی چون در عرصه های بالینی تربیت می شوند از ابتدا برای ورود به محیط های بالینی آموزش می بینند و با چالش کمتری مواجه هستند و به سرعت می توانند وارد بازار کار شوند و بحث آموزش های حرفه ای مهارتی برای اینکه افراد بتوانند وارد عرصه کار بشوند و درحوزه پزشکی سالها است که اجرا می شود.

دکتر لاریجانی اظهار کرد: برخی از همکاران در سایر بخش ها محاسباتی انجام میدهند و با درنظر گرفتن تعداد دانشجویان حضوری، غیر حضوری، پیام نور و … می گویند در صد کمی از دانشجویان کشور در حوزه پزشکی مشغول به تحصیل یا فارغ التحصیل هستند، تفاوت های جدی با سایر گروه ها دارند.

وی اضافه کرد: اگر همین استنباط و محاسبات را هم که در نظر بگیریم و بگوییم حوزه علوم پزشکی تعداد محدودی دانشجو دارد، ۳۰درصد تولیدات علمی کشور در حوزه علوم پزشکی تدوین می شود و این حوزه یکی از پیشروترین حوزه های تولید علم در کشور است و این در حالی است که وزارت بهداشت درگیر آموزش پزشکی، پژوهش پزشکی و ارائه خدمات به صورت همزمان است. اینها نشان دهنده اثربخشی فعالیت های آموزشی و پژوهشی وزارت بهداشت است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه افراد تصور می کنند در هیچ یک از کشورهای دنیا آموزش علوم پزشکی و نظام ارائه خدمات مانند کشور ما با هم ادغام نشده است گفت: این تصور درستی نیست و کشورهای دیگر هم چنین سیستمی دارند و این ادغام در سطح دانشگاه های پزشکی به اشکال مختلف اجرا می شود و خیلی از دانشگاه های خوب دنیا این دیدگاه را دارند که اگر چه ما مسئولیت داریم که سلامت مردم را تامین کنیم و در کنار آن حرکت در مرزهای دانش علوم پزشکی هم یکی از ماموریت های ما است و در عین حال باید نیروی انسانی این حوزه را نیز به گونه ای تربیت کنیم که با عرصه های کار بالینی آشنا شوند. پس موضوع ادغام آموزش علوم پزشکی و نظام ارائه خدمات سلامت به اشکال متفاوتی در دنیا مطرح است.

دکتر لاریجانی تاکید کرد: دانشجویانی که در حوزه علوم پزشکی کشور تربیت می شوند و می خواهند به مردم ارائه خدمت بدهند باید از نزدیک با مشکلات بهداشتی و درمانی کشور آشنا شوند و این موضوع جز با آموزش این دانشجویان در عرصه های بهداشتی و بالینی و از طریق تلفیق آموزش در محیط های بالینی میسر نیست.

وی افزود: امروز با مقایسه ساده ای می بینیم دانش آموختگان برخی از حوزه های غیر پزشکی ممکن است سال ها طول بکشد که بتواند در شبکه بهداشت و درمان کشور جا بیافتند و کار کنند چرا که آموزش های لازم را ندیده اند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری و همچنین قوانین بالادستی بارها بر کسب مرجعیت علمی در حوزه های مختلف تاکید کرده اند گفت: در شرایط فعلی باید از تصمیماتی که کشور را از این هدف دور می کند پرهیز کنیم.

وی بیان کرد: توسعه علوم سلامت کشور موضوعی است که مورد تاکید و حمایت مقام معظم رهبری است. و ما باید به این هدف که در سیاست های کلی نظام سلامت آمده متعهد باشیم و در این شرایط جداسازی آموزش علوم پزشکی از وزارت بهداشت به هیچ وجه به صلاح کشور نیست و هزینه بسیار سنگینی برای کشور و سلامت مردم خواهد داشت.

دکتر لاریجانی گفت: تعداد زیادی بیمارستان آموزشی داریم که در عین حال به مردم نیز خدمات ارائه می دهند. اگر نظام ارائه خدمات و آموزش از هم جدا شود کشور را با مشکلات جدی روبرو می کند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان این مطلب که در حال حاضر در وزارت بهداشت در حال برنامه ریزی برای مشکلات جدی سلامت مردم با کمک آموزش و پژوهش هستیم اضافه کرد: به عنوان مثال بیماری های غیرواگیر یکی از مشکلات سلامت مردم است و پژوهش های زیادی در این زمینه در حال برنامه ریزی است و در آموزش علوم پزشکی نیز برای رفع این مشکلات برنامه ریزی جدی صورت گرفته و در حال اجرا است. لذا نمی توان آموزش را از وزارت بهداشت منفک کرد.

دکتر لاریجانی با تاکید بر اینکه حوزه علوم پزشکی حوزه پیچیده ای است و با کمک اساتید و با بهره برداری از شبکه منسجم بهداشت و درمان کشور کارهای بسیار موثری در دست پیگیری است گفت: اگر سطح دانش نیروهای علوم پزشکی کشورمان متناسب با نیازهای نظام سلامت ارتقا نیابد با چالش های چشمگیری مواجه خواهیم شد.

وی افزود: البته چالش هایی هم وجود دارد و هیچ روش بدون چالشی در اجرای امور وجود ندارد. ولی در برهه زمانی فعلی همه در کشور باید برای ارتقای نظام سلامت و توسعه سلامت مردم تلاش کنند و اشکالاتی که وجود دارد را برطرف نمایند؛ نه اینکه چالش های بزرگتری را برای سلامت ایجاد کنند.

به گزارش روابط عمومی معاونت آموزشی وزارت بهداشت، دکتر لاریجانی تاکید کرد: جدایی آموزش علوم پزشکی از وزارت بهداشت به هیچ وجه سبب ارتقای نظام سلامت نمی شود بلکه سلامت کشور را نیز با مشکلات جدی روبرو می کند.

منبع: ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: