جوابیه صندوق نوآوری و شکوفایی ایران به عیارآنلاین

روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی ایران در واکنش گزارشی تحت عنوان (آیا صندوق نوآوری و‌ شکوفایی در حمایت از شرکت‌های دانش بنیان موفق عمل کرده است)که شهریورماه ۹۶ در پایگاه خبری-تحلیلی عیارآنلاین منتشر شده بود، جوابیه‌ای ارسال کرده است که که مطابق ماده ۲۳ قانون مطبوعات، متن این جوابیه به شرح زیر، منتشر می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی ایران در واکنش گزارشی تحت عنوان (آیا صندوق نوآوری و‌ شکوفایی در حمایت از شرکت‌های دانش بنیان موفق عمل کرده است)که شهریورماه ۹۶ در این پایگاه خبری-تحلیلی منتشر شده بود، جوابیه‌ای ارسال کرده است که مطابق ماده ۲۳ قانون مطبوعات، متن این جوابیه به شرح زیر، منتشر می‌شود.

مطابق گزارش عملکرد صندوق نوآوری و شکوفایی تا پایان اسفند ماه ۹۵ از ۲۹۰۰ شرکت دانش­‌بنیان، ۲۱۵۹ شرکت به صندوق طرح داده‌­اند و مبلغ ۱۰۳۷ میلیارد تومان برای این شرکت­‌های مصوب شده است. جزئیات ذکر شده برای تعداد و مبلغ خدمات ارائه شده توسط صندوق در مطلب منتشر شده در سایت عیارآنلاین برای تمامی خدمات به جز ضمانت‌­نامه صحیح است. در خصوص ضمانت­‌نامه باید توجه داشت که صندوق به پشتوانه منابع خود نزد بانک­‌ها تاکنون بیش از ۲۱۵ میلیارد تومان ضمانت­‌نامه و حد اعتباری ضمانت­‌نامه برای شرکت­‌ها تصویب نموده که از این محل به مبلغ ۱۲۴ میلیارد تومان ضمانت­‌نامه برای شرکت­‌ها صادر شده است. شایان ذکر است که ضمانت­‌نامه­‌های صادره عموماً با وثیقه چک و سفته بوده و ودیعه دریافتی بانک از ایشان فقط ۵ درصد بوده است. این در حالی است که بیشتر شرکت‌های نوپا قبلا ضمانت­‌نامه­‌های خود را با ودیعه نقدی ۱۰۰ درصدی و سایر شرکت­‌ها با ودیعه نقدی ۳۰ درصدی از بانک‌­ها دریافت می­‌کردند. در واقع نقش اصلی صندوق در این خدمت تسهیل در وثیقه و کاهش ودیعه برای شرکت­‌ها بوده است. خدمت دیگر صندوق در بخش ضمانت­‌نامه، تصویب و صدور ضمانت­‌نامه‌های اعتباری و ضمانت تضمین فناوری مطابق قانون بود (برای اولین بار در کشور) که تاکنون به حجم ۱۲ میلیارد تومان مورد استفاده شرکت­‌های دانش‌­بنیان قرار گرفته است. علاوه بر این، صندوق در موارد اضطراری با اعطای وام ودیعه تسهیلات با نرخ قرض­‌الحسنه (بیش از ۵۲ فقره تاکنون) و کمک­‌های بلاعوض کارمزد ضمانت‌­نامه (۳ فقره تاکنون)، شرایط صدور ضمانت­‌نامه­‌ها را برای شرکت­‌های دانش­‌بنیان بیش از پیش تسهیل نموده است.

در خصوص لزوم اخذ وثایق از شرکت­‌های دانش‌­بنیان لازم به ذکر است، با توجه به اینکه سرمایۀ صندوق، امانتِ نظام مقدسِ جمهوری اسلامی است، باید برای برگشت سرمایه و هزینه‌کردِ صحیح آن در طرح‌های دانش‌بنیان، از راه‌حل­‌های قانونی مصوب (دریافت تضامین متناسب با میزان تسهیلات و نظارت بر اجرای طرح) استفاده شود، هرچند از تضامین بانکی بسیار ساده‌­تر است. دقت در نحوۀ ارائۀ تسهیلات و اخذ تضامین، در راستای حفاظت از منابع مالیِ نظام است. زیرا یکی از مشکلات نظام بانکی کشور که منجر به بروز پرونده‌­های متعدد فساد بانکی یا تسهیلات معوق شده است، ناشی از نبود دقت در اخذ تضامین و وثایق لازم متناسب با میزان تسهیلات بوده است.

تضامین مورد قبول برای اعطای تسهیلات، به نوع طرح و ریسک آن بستگی دارد. در طرح‌هایی که ریسک آن‌ها و احتمال شکست طرح به تشخیص صندوق یا کارگزاران زیاد است و با وجود نظر کارشناس/ کارگزار ارزیاب صندوق، شرکت اصرار بر انجام طرح دارد و حاضر به مشارکت با صندوق هم نیست، بایستی وثیقۀ ملکی به ارزشی معادل با اصل و سود تسهیلات ارائه کند تا تضمینی برای بازپرداخت تسهیلات وجود داشته باشد. ارائۀ دیگر انواع تضامین بنا بر تشخیص و آمادگی شرکت و پذیرش در مراجع تصویب صندوق، امکان‌پذیر است.

در مورد بازه زمانی تصویب تا پرداخت نیز باید توجه داشت که مسئولیت تامین مدارک و مستندات لازم (اعم از وثیقه­‌ها و مجوزها و غیره) جهت عقد قرارداد تماما به عهده شرکت­‌های دانش‌­بنیان است و در این مرحله حتی یک مورد هم وجود نداشته که شرکت­‌ها مدارک لازم را به صورت کامل ارائه داده باشند و صندوق نوآوری و شکوفایی تعللی در عقد قرارداد صورت داده باشد.

از آنجای‌ی­که اکثریت شرکت­های دانش­بنیان از تسهیلات صندوق استفاده کرده­اند و برخی حتی بیش از یک طرح به صندوق ارائه داده­اند و انتقاداتی درباره نحوه و میزان وثایق از سوی برخی افراد خاص مرتبا تکرار می­شود این شبهه به ذهن متبادر می­شود که این افراد قصد دارند سرمایه­های نظام مقدس جمهوری اسلامی را دریافت کرده و بازپس ندهند. چرا که تجربه نشان داده است که صندوق نوآوری و شکوفایی در اعطای تسهیلات و اخذ تضامین نهایت انعطاف­پذیری را به خرج می­دهد به نوعی که از سوی سایر بازیگران عرصه تامین مالی نوآوری به سهل­گیری و بد عادت نمودن شرکت­های دانش­بنیان متهم می­شود.

باوجود مباحث فوق، طی سه سال گذشته برای اکثر شرکت­های دانش­بنیان نوپا به‌ویژه برای طرح­های تا مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان، چک و سفته به‌عنوان تضمین تعیین شده است، به نحوی که حدود ۴۵ درصد از کل تضامین صندوق چک و سفته بوده است. این مهم مبین ریسک‌پذیری صندوق حتی در اعطای تسهیلات می­باشد درحالی که در اعطای وام هیچ ریسکی را نباید پذیرفت.

با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از شرکت‌های دانش‌بنیان دریافت‌کنندۀ تسهیلات، شرکت‌های نوپا با توانمندی مالی محدود و طرح‌های پرریسک بوده‌اند، تعداد زیادی از شرکت‌ها درخواست استمهال و تعویق بازپرداخت تسهیلات را دارند و احتمال بازپرداخت نشدن وام‌ها نیز وجود دارد، اما صندوق این ریسک را پذیرفته و به طرح‌هایی با ریسک زیاد هم تسهیلات ارائه کرده است. اما باید توجه داشت مساله ریسک­پذیری می­تواند در روی دیگر خود، عدم بازگشت پول و هدررفت سرمایه را داشته باشد و صندوق نوآوری و شکوفایی موظف است با اجرای مکانیزم­های دقیق نظارتی مانع وقوع این امر شود. به ویژه آن­که منبع صندوق برای پوشش ریسک­های سوخت شده صرفا ۰٫۵ درصد از بودجه عمومی ست که تاکنون به صندوق پرداخت نشده است. مطابق اسناد بالادست سرمایه صندوق نباید هزینه شود بلکه باید تا سال­ها با همین سرمایه به صورت چرخشی کار کرد.

در اساسنامۀ صندوق علاوه بر خدمات مالی مستقیم به ارائۀ خدمات غیرمستقیم به شرکت‌های دانش‌بنیان نیز اشاره شده است و خدمات تأمین دفاتر کاری، یکی از حمایت‌های غیرمستقیم صندوق نوآوری و شکوفایی است که در راستای پایدارسازی شرکت‌های دانش‌بنیان طراحی شده و پس از اخذ مصوبۀ هیئت امنا ارائه شده است.

خدمات تأمین دفاتر کاری، بر اساس درخواست تجمعی حداقل ۱۰ شرکت دانش‌بنیان و به صورت اجاره به شرط تملیک (تسهیلات ۵ ساله) به شرکت‌ها ارائه می‌شود. از ۳۱۸۱ شرکت دانش‌بنیان کشور، تنها حدود ۱۰۰۰ شرکت در پارک‌ها مستقر هستند. مابقی شرکت‌های دانش‌بنیان در سطح شهرهای کشور پراکنده‌اند و تاکنون هیچ‌گونه خدمتی در خصوص محل استقرار به آن‌ها ارائه نشده است. یکی از عواملی که شرکت‌های درحال رشد را تثبیت می‌کند، داشتن دفتر کار است و خدمت تأمین دفاتر کاری، به ۲۱۰۰ شرکت دانش‌بنیان (خارج از پارک‌ها) امکان تثبیت و دستیابی به دارایی ثابت با شرایط مساعد را می‌دهد. ازاین‌رو، این خدمات به‌عنوان یکی از نیازهای جدی شرکت­های دانش‌بنیان تنها، با حدود ۷ درصد از مصوبات صندوق، مدنظر قرار گرفته است و نه ۳۳ درصد که به اشتباه در متن گزارش موجود در سایت عیارآنلاین گفته شده است.

مجتمع یا برج فناوری، امکان استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در کنار یکدیگر را فراهم می‌سازد و به ترویج و اشاعه اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالاهای ساخت ایران کمک می­نماید. این هم‌جواری، از یک‌سو باعث کاهش هزینه‌های زیرساختی برای شرکت‌ها خواهد شد. از سوی دیگر هم‌افزایی شایان توجهی در پی خواهد داشت و به ارتقای سطح دانش و مهارت‌های کارکنان این شرکت‌ها درنتیجۀ تعامل و شبکه‌سازی با یکدیگر منجر می‌شود.

مکان مجتمع‌های فناوری عمدتاً با پیشنهاد خود متقاضیان تعیین می‌شود. با ارائۀ این خدمت جدید صندوق، شرکت‌های دانش‌بنیان، به‌ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا، می‌توانند با شرایط آسان‌تری دفتر کاری مناسب برای خود را تهیه کنند. به‌علاوه شرکت‌ها با استقرار در برج‌های فناوری، امکان ایجاد امکانات مشترک عمومی را خواهند داشت و این امر تعامل آن‌ها با شرکت‌های بزرگ فناوری‌محور دنیا را نیز تسهیل خواهد کرد. تجربۀ شرکت‌های مستقر در مجتمع‌های فناوری شریف و تربیت مدرس نیز گواه این مسایل است.

خدمات تأمین دفاتر کاری صندوق نوآوری و شکوفایی، با مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری متفاوت است. مراکز رشد، دفاتر کاری را به صورت اجاره‌ای و در مرحلۀ توسعۀ ایدۀ تیم‌ها یا شرکت‌های فناور به آن‌ها واگذار می‌کنند. تیم‌ها/ شرکت‌ها پس از توسعۀ ایده و گذراندن دوران پیش‌رشد و رشد بایستی شرکت نوپای خود را ثبت و راه‌اندازی کرده و از مرکز رشد خارج شوند. پارک‌های علم و فناوری نیز اگرچه به شرکت‌ها پس از فارغ‌التحصیلی از مرکز رشد هم اجازۀ استقرار در پارک را می‌دهند، امکان واگذاری (فروش) دفتر کاری به شرکت‌ها را ندارند و دفتر کاری را به‌صورت اجاره‌ای در اختیار شرکت‌ها قرار می‌دهند.

در مورد خدمات توسعه بازار (لیزینگ)، لازم به ذکر است، تا پایان اسفند ماه ۹۵، ۲۰۸ مورد لیزینگ به ارزش ۶۴ میلیارد تومان مصوب شده است. نرخ رشد مصوبات لیزینگ در صندوق (در عرض چهار ماه پایانی سال ۹۵، از ۱۶۰ مصوبه به ۲۰۸ مصوبه) نشاندهنده کارایی این خدمت و استقبال شرکت­های خریدار محصولات دانش­بنیان می­باشد. این خدمت از نظر مدت زمان ارزیابی، وضعیت رشد و نداشتن محدودیت یکی از بهترین تسهیلات صندوق است که به توسعه بازار شرکت­های دانش­بنیان کمک شایانی می­نماید. در حال حاضر بیش از ۱۲۵ مصوبه لیزینگ به ارزش ۲۳ میلیارد تومان، کلیه فرآیندهای نظارتی خود را با موفقیت به پایان رسانده است. همچنین تعداد ۱۵۵درخواست لیزینگ به ارزش ۱۱۶ میلیارد تومان در مرحله ارزیابی و تعداد ۱۷۹ مصوبه لیزینگ به ارزش ۶۹ میلیارد تومان در مرحله نظارت می­باشد.

توضیحات فوق نشان می­دهد نقدهای مطرح شده در مورد عملکرد صندوق نوآوری و شکوفایی، غیرکارشناسی و غیر منصفانه است. همان­طور که رهبر معظم انقلاب بارها بر حمایت از شرکت­های دانش­بنیان و ترویج فرهنگ استفاده از کالای ساخت داخل تاکید داشته­اند، از خبرنگاران و اصحاب رسانه انتظار می­رود در راستای عمل به منویات رهبری و کمک به توسعه و پیشرفت ایران اسلامی گام برداشته و به جای مطرح نمودن چنین انتقاداتی، عملکرد مثبت صندوق را مد نظر قرار داده تا همه با هم با دید کارشناسی برای یافتن راه­حل­های مطلوب و موثر برای حمایت از شرکت­های دانش­بنیان با ایجاد بسترهای فرهنگی، اجتماعی و قانونی مورد نیاز کشور در جهت توسعه سرمایه­گذاری، وقف فناوری و تامین مالی جمعی تلاش نمائیم. به طور قطع آنچه در این مسیر با هم­افزایی و همفکری همه متخصصین و دلسوزان نظام مقدس جمهوری اسلامی حاصل می­شود، منشا خیر و برکات بیشتری برای آیندگان ما خواهد بود.

در پایان مختصری از نتایج عملکرد صندوق طی چهار سال گذشته ذکر می­شود:

 • ۲۲۰۰ طرح مصوب
 • ۷۰۷ طرح خاتمه یافته فنی (۲۲ طرح ناموفق)
 • ۳۶۵ نمونه محصول توسعه یافته
 • ۴۲ خط تولید ایجاد و افتتاح شده
 • ۳۳ عدد تجهیز کارگاه و خدمات قبل از تولید صنعتی
 • ۹۲ میلیارد تومان حجم مصوبات لیزینگ
 • ۸۵۰ میلیارد تومان حجم قراردادهای پوشش داده شده با صدور ضمانت­نامه
 • حدود ۶۷ هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد شده
 • ۴۵ شرکت مستقر شده در دفتر کاری خود
 • ۱۶ صندوق پژوهش و فناوری جدید ایجاد شده
 • ضریب نفوذ بیش از ۷۴% در جامعه شرکت­های دانش­بنیان
 • راه­اندازی سه موج ظرف سال­های گذشته
  • موج حمایت عمومی از شرکت­ها
  • موج حمایت از سه فناوری برتر (زیست­فناوری/اطلاعات و ارتباطات و نرم­افزار/الکترونیک و کنترل)
  • موج فعال­سازی صندوق­های پژوهش و فناوری با بیش از ۱۰۴۷ میلیارد تومان ارجاع کارگزاری

 

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: