مدیرعامل بانک مسکن: بانک‌ها در ۴ سال گذشته از پرداخت تسهیلات مسکن استقبال نکردند

مدیرعامل بانک مسکن با بیان اینکه بانک‌ها در پرداخت تسهیلات خرید و ساخت مسکن در ۴ سال گذشته همکاری چندانی نداشته‌اند، گفت: ورود نکردن بانک‌ها به بخش مسکن به علت طولانی مدت بودن بازپرداخت تسهیلات خرید مسکن است.

به گزارش عیارآنلاین، محمدهاشمی بت‌شکن در هفدهمین همایش سیاست‌های توسعه‌ای مسکن در ایران با تأکید بر اینکه مسکن به عنوان یک کالای سرمایه‌ای و مصرفی همواره موردنیاز مردم بوده، گفت: هرگونه سرمایه‌گذاری در بخش مسکن سود داشته است. بنابراین باید توجه داشت که علی‌رغم اهمیت مسکن برای مردم در ۴ سال گذشته می‌بینیم بانک‌ها تمایلی به پرداخت تسهیلات به بخش مسکن ندارند.

وی با اشاره به اینکه شاید طولانی مدت بودن زمان بازپرداخت تسهیلات یکی از دلایل این امر باشد، گفت: ۱۲ سال مدت بازپرداخت تسهیلات مسکن باعث شده شبکه بانکی کشور تمایلی به پرداخت تسهیلات نداشته باشد. بنابراین در این ۴ سال تنها بانک مسکن در بخش تسهیلات دهی فعال بوده است.

بت‌شکن ادامه داد: هرچند که بانک مرکزی اعلام کرده بانک‌ها می‌توانند بدون سپرده‌گذاری تا ۶۰ میلیون تومان تسهیلات برای خرید مسکن پرداخت کنند اما تاکنون بانک‌ها در این زمینه اقدامی نکرده و وارد این بخش تسهیلات‌دهی در بخش مسکن نشده‌اند.

مدیرعامل بانک مسکن همچنین ادامه داد: بررسی بازدهی وضعیت مسکن در ایران نشان می‌دهد که در ۴۰ سال گذشته متوسط بازدهی مسکن و ساختمان ۲۵ درصد بوده است. پس باید توجه داشت مسکن به‌عنوان یک کالای سرمایه‌ای و مصرفی همواره مورد نیاز مردم بوده است.

به گفته وی به‌هرحال اولویت وزارت راه و شهرسازی و بانک مسکن احیای بافت‌های فرسوده و بازآفرینی شهری و تأمین مسکن از طریق پس‌انداز برای خانه اولی‌ها بوده است و بنابراین همواره برنامه‌های خود را بر این اساس برنامه‌ریزی می‌کند.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: