رئیس گروه تفکر و مهارت‌های زندگی:

دانش‌آموزان روزانه ۱۲۴ دقیقه تلویزیون و ماهواره تماشا می‌کنند

رئیس گروه تفکر و آداب و مهارت‌های زندگی دفتر تألیف کتب درسی گفت: نتایج پژوهش بر روی ۳۸۶ دانش‌آموز ورودی پایه دهم در خصوص تألیف کتاب تفکر و سواد رسانه‌ای نشان داد دانش‌آموزان روزانه ۱۲۴٫۷۵ دقیقه تلویزیون و ماهواره تماشا می‌کنند.

به گزارش عیارآنلاین، میترا دانشور رئیس گروه تفکر و آداب و مهارت‌های زندگی دفتر تألیف کتب درسی امروز در نشست خبری پیرامون تألیف کتب درسی دانش‌آموزان که در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی برگزار شد، در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس در خصوص اینکه «در تألیف کتب درسی به چه میزان از دانش‌آموزان، والدین و معلمان نظرسنجی شده و آیا تولید محتواها به صورت سلسله‌وار در مقاطع مختلف انجام می‌شود؟»،‌ گفت: این انتقاد کاملاً درست است؛ درس تفکر و پژوهش در پایه ششم و درس تفکر و سبک زندگی در پایه‌های هفتم و هشتم و تفکر و سواد رسانه‌ای در پایه دهم و یازدهم به موضوع آداب و مهارت‌های زندگی و سواد رسانه‌ای می‌پردازند.

وی ادامه داد: ۲ راهنما در این حوزه‌ها داریم که یکی تربیت و یادگیری تفکر و حکمت و دیگری راهنمای حوزه آداب و مهارت‌های زندگی است؛ یعنی چطور این مطالب در کتب پیگیری می‌شود و باید به عنوان فراحوزه علاوه بر این کتاب‌ها در سایر کتب درسی نیز مورد توجه قرار گیرد.

دانشور افزود:‌ دروس عامل و دروس حامل داریم و همه کتاب‌ها حامل درس آداب و زندگی خواهند بود.

وی در خصوص تولید راهنماهایی پیرامونی کتاب‌های یاد شده، تصریح کرد: به طور معمول در برنامه‌ریزی‌هایی که انجام می‌شود ابتدا تحلیل اسناد بالادستی صورت می‌گیرد؛ در ادامه برنامه درسی مشابه در کشورهای دیگر بررسی شده و در سومین مرحله از افراد نیازسنجی شده و فراتحلیل نیازسنجی‌ها انجام می‌شود.

رئیس گروه تفکر و آداب و مهارت‌های زندگی دفتر تألیف کتب درسی با ذکر مثالی در خصوص پژوهش در بین دانش‌آموزان بر روی موضوعات اجتماعی، خاطرنشان کرد: برای نمونه در خصوص درس تفکر و سواد رسانه‌ای پژوهشی در بهمن و اسفند سال ۹۴، در بین ۳۸۶ دانش‌آموز پایه نهمی که قصد ورود به پایه دهم را داشتند، در ۶ استان کشور شامل تهران، شهرستان‌های استان تهران، البرز، اصفهان، هرمزگان و آذربایجان شرقی داشتیم که بر اساس خوداظهاری دانش‌آموزان ۱۲۴ دقیقه و ۷۵ صدم در روز دانش‌آموزان تلویزیون و ماهواره تماشا می‌کنند، ۹۷ دقیقه و ۳۴ صدم در روز از تلفن همراه استفاده کرده و ۸۹ دقیقه و ۱۸ صدم دقیقه در روز دانش‌آموزان از اینترنت استفاده می‌کنند.

وی اضافه کرد: دانش‌آموزان ۷۲ دقیقه و ۹۵ صدم در روز فیلم و سینما تماشا می‌کنند، در روز ۷۱ دقیقه و ۹ صدم موسیقی  گوش داده و ۷۱٫۷۸ صدم دقیقه نیز از کتب غیردرسی استفاده می‌کنند. ضمن اینکه ۶۴ درصد دانش‌آموزان نیز اعلام کردند از رسانه‌ها برای سرگرمی استفاده می‌کنند.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: