۲۱ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۵۰

تنها راه شکستن سلطه دلار، توافق بین روسیه، چین و ایران است

روسیه اینسایدر نوشت: به طور طبیعی، هر چه بیشتر دلار در جهان استفاده شود، واشنگتن بیشتر می تواند در ارتش هزینه کند. چین و روسیه و ایران در حال برنامه‎ریزی برای حذف کردن دلار از روابط تجاریشان هستند که به نظر می‎رسد اگر آنها موفق به این کار شوند تمام دنیا نیز خوشحال خواهند شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین، روسیه اینسایدر نوشت: در استراتژی آمریکا یک عنصر کلیدی برای دستیابی به هژمونی جهانی، متوقف ساختن چین، روسیه و ایران از ایجاد یک منطقه یوروآسیایی از یکپارچگی بود. برای چندین سال و به دلایل مختلف، این سه کشور همچنان به انجام تجارت وسیع در ایالات متحده پرداختند و به قوانین اقتصادی یک سیستم مالی جعلی که به نفع ایالات متحده ایجاد شده بود، قسم خورده بودند.

به طور طبیعی، هر چه بیشتر دلار در جهان استفاده شود، واشنگتن بیشتر می تواند در ارتش هزینه کند. تا چند دهه پیش، هر ایده ای که از دلار نفتی دور می شد، به عنوان یک تهدید مستقیم برای هژمونی جهانی آمریکا بود که نیاز به پاسخ نظامی داشت.

در سال ۲۰۱۷، با توجه به کاهش اعتبار ایالات متحده در نتیجه جنگ های علیه کشورهای کوچکتر، یک رکود کلی از سیستم مبتنی بر دلار در بسیاری از کشورها اتفاق می افتد.

در سال های اخیر، واضح است که بسیاری از کشورها مخالف واشنگتن هستند که تنها راه رسیدن به انباشت احتمالی آن از امپراتوری در حال فروپاشی ایالات متحده، این است که به تدریج دلار را ترک کند. این در جهت محدود کردن ظرفیت واشنگتن برای هزینه های نظامی با ایجاد ابزارهای جایگزین لازم در حوزه های مالی و اقتصادی است که سلطه واشنگتن را از بین می برد.

چین و روسیه و ایران در حال برنامه ریزی برای حذف کردن دلار از روابط تجاریشان هستند که به نظر می رسد اگر آنها موفق بدین کار شوند تمام دنیا نیز خوشحال خواهند شد.

روسیه امروز یکی از کشورهای جهان است که حداقل میزان بدهی های دولتی و خصوصی را به دلار اختصاص داده است و اخیرا ممنوعیت استفاده از دلار آمریکا در بندرهای روسیه آخرین نمونه است.

برای ایران، مشکل همیشه با تحریم ها مطرح شده است، ایجاد انگیزه های بزرگ برای دور زدن دلار و یافتن روش های جایگزین برای پرداخت.

پکن مانند دیگر کشورها از جمله روسیه فشارهای شدیدی بر ریاض برای آغاز پرداخت یوان به جای دلار برای خرید نفت، متحمل ساخته است. برای ریاض این یک مسئله حیاتی است چون در وضعیت بسیار حساسی قرار دارد.

ایران به عنوان مهمترین و اصلی ترین رقیب عربستان سعودی در منطقه خاورمیانه توانست تحریم ها (به ویژه تحریم کشورهای اروپایی) را لغو کند. علاوه بر این، این کشور توانست پیروزی تاریخی خود و متحدانش در سوریه را جشن بگیرد به همین دلیل این کشور نقش مهمی در منطقه دارد و در کشورها سوریه، عراق و لبنان نفوذ زیادی دارد.
به همین دلیل ریاض موظف است از دستورات ایالات متحده پیروی کند، کشور متحدی که نمی تواند از سرنوشت خود در منطقه و رقابت در بازار نفت نیز مراقبتی داشته باشد به همین دلیل شرایط برای واشنگتن روز به روز در حال وخیم تر شدن است.

چین بزرگترین مشتری ریاض است و با توجه به پیمان های که با نیجریه و روسیه منعقد ساخته است با خیال راحت می تواند واردات نفت خود را به طور کامل از عربستان سعودی متوقف کند.
برای چین، ایران و روسیه و همچنین کشورهای دیگر، دلاریزاسیون به یک مسئله مهم تبدیل شده است. تعداد کشورهای که به دنبال جایگزینی دلار در مبادلات تجاری خود هستند روز به روز بیشتر می شوند.

ایران و هند، بلکه ایران و روسیه نیز اغلب هیدروکربن ها را در ازای کالاهای اولیه معامله می کنند، در نتیجه تحریم های آمریکا را دور می زنند. به همین دلیل قدرت اقتصادی چین اعتبار ۱۰ میلیارد یورویی به ایران برای جلوگیری از تحریم های اخیر اختصاص داده است.
کره شمالی و ونزوئلا نیز هر کدام به ترتیب به دنبال دورزدن تحریم ها و یا حذف کامل دلار در معاملات تجاری خود هستند.
پکن نفت و گاز را از روسیه با پرداخت یوان خریداری می کند، زیرا مسکو توانایی تبدیل یوان به طلا را با توجه به بورس انرژی بین المللی شانگهای دارد. این مکانیزم گاز- یوان- طلا، پیامد تحول اقتصادی انقلابی این کشورها از طریق رها کردن دلار در تجارتشان است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: