۱۹ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۰
تلقی نادرست فراکسیون زنان مجلس:

علت اصلی طلاق، ازدواج است!

آمارهای ثبت‌احوال نشان‌دهنده پایداری بالاتر ازدواج‌های زیر ۱۸ سال است. براساس آمارهای جهانی نیز، کمتر از ۱ درصد از زنانی که هنگام زایمان فوت کرده‌اند، کمتر از ۱۸ سال داشته‌اند. بااین‌حال، فراکسیون زنان مجلس به دنبال تصویب طرح ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۸ سال است.

به گزارش عیارآنلاین، دولت جمهوری اسلامی ایران با امضای سند توسعه پایدار ۲۰۳۰ در سال ۱۴۹۴ خود را به اجرای این سند در کشور متعهد کرد. در بند سوم از هدف پنجم این سند بر “ریشه‌کنی همه اقدامات زیان‌بار مانند ازدواج کودکان، ازدواج در سنین بسیار پایین و ختنه زنان ” تأکید شده است. طبق اسناد کنوانسیون‌های جهانی کودک به افراد زیر ۱۸ سال گفته می‌شود، براین اساس بود که در سال ۹۵ اولین تلاش‌های فراکسیون زنان مجلس برای ممنوعیت ازدواج کودکان (افراد زیر ۱۸ سال) آغاز شد؛ این تلاش‌ها به بهانه‌هایی همچون بیوگی زنان در سنین پایین و مشکلات طلاق آن‌ها، مرگ مادران در هنگام زایمان و ازاین‌دست بهانه‌ها بود.

هرچند تلاش اولیه برای قانونی کردن ممنوعیت ازدواج کودکان (افراد زیر ۱۸ سال) به سرانجامی نرسید اما با آغاز سال ۱۳۹۶ و با توجه تعهد رسمی دولت در قبال اجرای سند ۲۰۳۰ این تلاش‌ها برای مرتبه دوم و از چند مسیر مختلف پیگیری شد؛ از یک‌سو فراکسیون زنان طرح افزایش حداقل سن ازدواج برای دختران و پسران را مطرح نمود و از سوی دیگر در قانون حمایت از کودکان و نوجوانان و همچنین طرح امنیت زنان به ممنوعیت ازدواج کودکان (افراد زیر ۱۸ سال) اشاره‌شدکه هر ۳ طرح در مجلس در حال سپری کردن مراحل خود هستند. علاوه بر تلاش‌های انجام‌گرفته در مجلس برای تصویب این قانون، اما پیش برندگان سند ۲۰۳۰ در کشور دست از کار برنداشته و تلاش‌های خود را برای نشان دادن حمایت‌های خود از تصویب این قانون را انجام می‌دهند، تلاش‌هایی که در قالب سمینارها، نشست‌های علمی، کاریکاتور، مقاله و… انجام می‌شود. این تلاش‌ها به بهانه‌های مشکلات به وجود آمده برای کودکان (افراد زیر ۱۸ سال) مانند طلاق و مرگ مادران در هنگام زایمان انجام می‌شود. هرچند براساس قوانین کشور ازدواج افراد زیر ۱۳ سال صرفا با اجازه ولی و دادگاه انجام می‌شود و پیشنهادات مزبور در جهت افزایش این سن تلاش می‌کند.

بر اساس آمارهای ارائه‌شده از تارنمای اداره ثبت‌احوال کشور ازدواج افراد زیر ۱۸ سال در ایران یکی از پایدارترین ازدواج‌ها است که کمترین تعداد طلاق‌ها را نیز در ازدواج‌های انجام‌گرفته در این سنین شاهد بوده‌ایم، از سوی دیگر بر اساس آمارهای ارائه‌شده از سوی مجامع بین‌المللی و همچنین مسئولین کشوری تنها کمتر از ۱ درصد از مادرانی که در هنگام زایمان فوت می‌کنند در سنین زیر ۱۸ سال قرار دارند درحالی‌که سنین بین ۲۵ تا ۳۰ سال با بیش از ۱۵ درصد فوتی بیشترین نرخ مرگ مادران در هنگام زایمان را دارند.

برخلاف آمارهای رسمی که نشان از پایداری ازدواج در گروه زیر ۱۸ سال دارد اما هنوز یکی از بهانه‌های اصلی پیش‌بران سند ۲۰۳۰ در کشور طلاق و مسائل بعدازآن بخصوص برای دختران مطلقه است؛ اما با نگاهی به مسئله موجود و تحلیل آن می‌توان چنین گفت که از زاویه دید پیش‌بران سند ۲۰۳۰ مهم‌ترین دلیل طلاق، ازدواج است!!! چراکه بجای تحلیل مسئله و یافتن راه‌حلی برای درمان آن صورت‌مسئله را پاک می‌کنند. در همین مورد مسئله این است که طلاق در کشور و بخصوص در گروه سنی زیر ۱۸ سال زیاد است (هر چند بر اساس آمارها پایدارترین ازدواج‌ها ازدواج گروه زیر ۱۸ سال است)، پیش‌بران ۲۰۳۰ بجای تحلیل صحیح علت وقوع این طلاق‌ها را ازدواج می‌دانند و درنتیجه در پی حذف ازدواج برای این گروه هستند؛ بجای فهم علل یا مشکلاتی که نتیجه آن‌ها طلاق می‌شود. به‌عنوان‌مثال یکی از دلایلی که به‌عنوان طلاق برای جامعه ایرانی ذکر می‌شود مسئله بیکاری و درآمد جوانان است که پیش‌بران ۲۰۳۰ بجای اینکه مسئله را مبنایی حل کنند و در جهت چاره جویی برای رفع مشکلات باشند و بدون اینکه به نتایج و بحران‌های برآمده از کارشان بیندیشند صرفاً به دنبال حذف ازدواج هستند چراکه ازنظر ایشان علت اصلی طلاق، ازدواج است!!!.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: