پیش‌بینی می‌شود طرح ممنوعیت ازدواج دختران زیر۱۳ سال تا یک‌ماه آینده برای بررسی به صحن علنی مجلس برود

طرح ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۳سال امروز و همزمان با روز کودک قرار است در فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی آخرین مراحل رسیدگی خود را طی کند و برای بررسی نهایی به کمیسیون قضایی و حقوقی به‌عنوان کمیسیون اصلی بررسی‌کننده این طرح ارسال شود. پیش‌بینی می‌شود این طرح تا یک‌ماه آینده برای بررسی به صحن علنی مجلس برود.

به گزارش عیارانلاین، طرح ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۳سال امروز و همزمان با روز کودک قرار است در فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی آخرین مراحل رسیدگی خود را طی کند و برای بررسی نهایی به کمیسیون قضایی و حقوقی به‌عنوان کمیسیون اصلی بررسی‌کننده این طرح ارسال شود. پیش‌بینی می‌شود این طرح تا یک‌ماه آینده برای بررسی به صحن علنی مجلس برود.

موضوع ممنوعیت ازدواج کودکان زیر ۱۳سال مدتی است نقل محافل شده است؛ کودکانی که بیشتر به‌علت فقر اقتصادی و اعتیاد سرپرستان خانوار ناچار به زندگی متأهلی شده‌اند. آمارهای سازمان ثبت احوال و بررسی‌های همشهری حاکی از این است که در ۹ماهه ابتدای سال گذشته ۲۹هزار و ۷۱۰کودک زیر ۱۵سال در کل کشور ازدواجشان ثبت رسمی شده و ۸۷۱کودک زیر ۱۵سال نیز در سال۹۵ مطلقه شده‌اند.

آمارهای رسمی حکایت از این دارند که بیشترین آمار ازدواج و طلاق کودکان در استان‌های سیستان و بلوچستان، خوزستان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و غربی، فارس، زنجان، تهران، همدان و مازندران ثبت شده است.

براساس آمار سازمان ثبت احوال در ۹ماهه اول سال۹۵ نیز یک هزار و ۱۵۳ولادت برای مادران کمتر از ۱۵سال به ثبت رسیده است. سیف‌الله ابوترابی، سخنگوی سازمان ثبت احوال با اشاره به اینکه براساس ماده۱۰۴۱ قانون مدنی ازدواج دختر قبل از رسیدن به ۱۳سال شمسی و پسر قبل از رسیدن به ۱۵سال شمسی منوط به اذن ولی و با تشخیص مراجع صالحه است، به همشهری گفت: دفاتر ثبت ازدواج به هیچ عنوان نمی‌توانند ازدواج کودکان زیر این سن را بدون اجازه از مراجع صالحه ثبت کنند و ازدواج‌هایی که در دفاتر اسناد رسمی ثبت می‌شود در سن قانونی و یا با اجازه مراجع صالحه و اذن ولی بوده است.

اما مسئله ممنوعیت ثبت ازدواج کودکان بدون اجازه از مراجع صالحه باعث شده تا شاهد ازدواج‌های بسیاری در کشورمان باشیم که بدون ثبت شروع می‌شوند و در هیچ مرجعی نیز ثبت نمی‌شوند.

طیبه سیاوشی، عضو فراکسیون زنان مجلس با اشاره به اینکه معضل بزرگی که در زمینه ازدواج کودکان با آن روبه‌رو هستیم، ثبت‌نشدن این ازدواج‌هاست، به همشهری می‌گوید:‌ معضلی که با آن روبه‌رو هستیم، این است که غیر از ثبت‌نشدن ازدواج این دختران، برخی از آنها مجبور به ازدواج با اتباعی می‌شوند که حضورشان در کشورمان غیرقانونی است و مشکلات آنها بعد از ازدواج و فرزنددارشدن چند برابر می‌شود. به گفته این نماینده مجلس، نزدیک‌ترین سن برای ازدواج ۱۵سال است و نخستین قانون مدنی کشورمان هم ۱۵سال را ملاک ازدواج قرار داده. بر این اساس در طرح جدید سن ۱۳ تا ۱۵سال را ملاک برای زادواج قرار داده‌ایم که فرد با مجوز مراجع ذیصلاح و والدین ازدواج کند.

  • بحران‌ در یک دهه آینده

سیاوشی با اشاره به اینکه با توجه به کمبود مالی دولت اتخاذ تدابیر حمایتی بر این افراد ضروری است، گفت: هم‌اکنون دولت نمی‌تواند به بچه‌هایی که در سن زیر ۱۵سال ازدواج کرده و مطلقه شده‌اند، خدماتی ارائه کند و با روند کنونی ازدواج کودکان در یک دهه آینده شاهد بحران درخصوص ازدواج کودکان خواهیم بود. به گفته وی، براساس این طرح تمام ازدواج‌هایی که زیر ۱۳سال انجام می‌شود، غیرقانونی تلقی می‌شود، اما بین‌ ۱۳ تا ۱۵سال هم با اجازه والدین و حکم دادگاه بلامانع است. البته در صورت تصویب این طرح در مجلس در آیین‌نامه آن حتما مواردی از قبیل صالح بودن والدین برای اجازه دادن ازدواج کودکانشان نیز مطرح می‌شود. سیاوشی با اشاره به اینکه بدن این کودکان آمادگی بارداری را ندارد، گفت: بارداری در این کودکان ریسک بالایی دارد و در اکثریت موارد این کودکان در بارداری‌های مکرر دچار سقط جنین شده و هزینه‌های زیادی را به کشور تحمیل می‌کنند. از سوی دیگر برخی از این دختران ناچار به ازدواج با مردانی می‌شوند که فاصله سنی زیادی با آنها دارند و همین مسئله آسیب‌های زیادی را به‌دنبال دارد.

  • ۳درصد دختران زیر ۱۵سال ازدواج می‌کنند

شیرین احمدنیا، جامعه‌شناس نیز با بیان اینکه براساس آمارهای یونیسف رقم ازدواج کودکان در کشورمان ۱۷درصد است، به همشهری گفت: در سال٢٠١۵، در ایران ١٧‌درصد دختران، قبل از رسیدن به ١٨سالگی ازدواج کرده و ٣‌درصد هم قبل از ١۵سالگی ازدواج می‌کنند. اما براساس کنوانسیون حقوق کودک که ایران نیز جزو آن است، افراد بین یک تا ۱۸ساله کودک تلقی می‌شوند و توصیه نمی‌شود که این افراد ازدواج کنند. به گفته این استاد دانشگاه، فقر اقتصادی و فرهنگی خانواده‌ها مهم‌ترین دلیل برای ازدواج این کودکان است. با وجود این، دخترانی که در سن پایین ازدواج می‌کنند از بعد جسمانی به بلوغ لازم نرسیده‌اند و از ادامه تحصیل و دستیابی به جایگاه اجتماعی محروم می‌شوند و یکباره از محیط کودکی به جایگاه همسری و مادری می‌رسند. احمدنیا تصریح کرد:‌ این بچه‌ها به‌دلیل اینکه به سرعت وارد چرخه زندگی متاهلی می‌شوند، فرصت ادامه تحصیل و اشتغال را ندارند در نتیجه در شرایط وابستگی به همسر به‌سرمی‌برند و ناچارند به شرایطی که همسرشان به آنها تحمیل می‌کند، تن دهند.

بیوه‌شدن این کودکان مسئله دیگری است که احمدنیا به آن اشاره کرد‌ و گفت:‌ برخی از این دختران به همسری افرادی با سن بالا درمی‌آیند و بر اثر فوت همسرشان بیوه شده و یا به‌علت طلاق بیوگی را تجربه می‌کند. کودک‌بیوه‌ها مشکلات مضاعفی را در زندگی نسبت به دیگر زنان بیوه تجربه می‌کنند چرا که در سنی بیوه شده‌اند که موقعیت شغلی و تحصیلی ندارند و نمی‌توانند به آن اتکا کنند در نتیجه آسیب‌های بیشتری متوجه آنها می‌شود. وی با اشاره به اینکه اکنون در شهرها بیشتر شاهد ازدواج کودکان هستیم، افزود: این موضوع به این دلیل است که در ۴۰سال اخیر از ۷۰درصد روستانشینی به ۷۰درصد شهرنشینی رسیده‌ایم و غالب افرادی که در شهرها ساکن شده‌اند، روستاییان مهاجری هستند که در حاشیه شهرها ساکن شده و بیشترین ازدواج کودکان نیز در این گروه رقم می‌خورد. چندی قبل بود که عضو کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس با بیان اینکه ازدواج کودکان به صورت غیررسمی و بدون ثبت در دفاتر ازدواج و طلاق انجام می گیرد، گفت: چنین ازدواج هایی بیشتر در مناطق مرزی و محروم شکل می گیرد.محمد کاظمی افزود: متاسفانه ازدواج زیر سن قانونی به خصوص در مناطق مرزی و محروم کشور وجود دارد به شکلی که این نوع ازدواج‌ها بدون ثبت و به شکل غیررسمی صورت می‌گیرد.نماینده مردم ملایر در مجلس با بیان اینکه ازدواج زیر سن قانونی خارج از حیطه دفاتر ازدواج و طلاق انجام می‌گیرد، تصریح کرد: قانون برای ازدواج‌ دختران در سن پایین محدودیت قائل شده اما در این قانون اجازه ازدواج دختران قبل از ‌ ۱۳ سالگی منوط به اذن ولی به شرط مصلحت با تشخیص دادگاه صالح شده است.وی درباره راه‌های قانونی برای جلوگیری از ازدواج زیر سن قانونی‌ یادآور شد: مجلس در این زمینه به تنهایی تصمیم گیرنده نبوده و ‌ نیازمند همراهی دیگر نهادها ‌ست.

  • مخالفت آیت‌الله مکارم ‌ با ازدواج دختران قبل از بلوغ عقلی

در دیدار اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس با آیت‌الله مکارم شیرازی استفتایی از ایشان درخصوص ازدواج دختران در سنین پایین صورت گرفت. از آیت‌الله مکارم شیرازی سؤال شد: هم‌اکنون طبق قانون، ازدواج دختران از سن ۱۳سال به بالا امکان‌پذیر است. تبصره‌ای در قانون وجود دارد که با اذن ولی، امکان ازدواج دختران زیر ۱۳سال هم وجود دارد؛ این در حالی است که ما ۴۲هزار ازدواج زیر سن ۱۳سال داریم و این مشکلات زیادی را ایجاد می‌کند. آیت‌الله مکارم شیرازی در پاسخ به این استفتا گفتند: من از نظر فتوا این اجازه را نداده و نمی‌دهم. ممکن است در گذشته چنین چیزی جایز بوده اما اکنون به‌خاطر مفاسدی که دارد تا زمانی که دختر به بلوغ عقلی نرسد و قدرت تصمیم‌گیری نداشته باشد، اجازه ازدواج ندارد و حکم باطل بودن چنین ازدواجی را می‌دهم.

ازدواج ثبت شده برحسب سن دختر در سال ۹۴ براساس سالنامه آماری ثبت احوال
شهر کمتر از ۱۰ سال ۱۰ تا ۱۴ سال (نفر)
خوزستان ۳۹ ۲۳۳۵
سیستان و بلوچستان ۳۶ ۱۸۲۲
کرمانشاه ۱۳
هرمزگان ۹
آذربایجان شرقی ۳۹۴۲
همدان ۱۷۶۳

 

ازدواج ثبت شده برحسب سن پسر در سال ۹۴ براساس سالنامه آماری ثبت احوال
شهر زوج کمتر از ۱۵ سال (نفر)
خوزستان ۵۵
سیستان و بلوچستان ۳۱
کرمانشاه ۳۱
گلستان ۲۰
آذربایجان غربی ۱۹

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: