روحانی: تصمیاتی که در باره مبادله با پول ملی دو کشور و گسترش روابط بانکی گرفته شد و مقرر شد به زودی نهایی و اجرایی شود

رئیس جمهور: تصمیماتی که در باره مبادله با پول ملی دو کشور و گسترش روابط بانکی گرفته شد و مقرر شد به زودی نهایی و اجرایی شود .ایران اعلام کرد که تسهیلات لازم را برای سرمایه گذاران کشور ترکیه به ویژه در زمینه گردشگری، پتروشیمی و زیرساخت ها فراهم می کند و طرف ترک نیز اعلام کرد این آمادگی برای سرمایه گذاری وجود دارد.

به گزارش عیارانلاین، دکترحسن روحانی در نشست مشترک رسانه ای با رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه، افزود: روابط دو کشور در سال های گذشته در زمینه های مختلف اقتصادی، فرهنگی و … رو به افزایش بوده است.

رییس جمهوری اظهارداشت: در جلسه مشترک همکاری های راهبردی، درباره توسعه همکاری های مشترک اقتصادی بین دو کشور تصمیمات مهمی اتخاذ شد.

روحانی ادامه داد: توسعه روابط بانکی و تجارت با پول ملی دو کشور از تصمیمات مهم امروز بود. مقرر شد که تصمیماتی که امروز درباره توسعه روابط بانکی گرفته شد، بزودی نهایی و اجرایی شوند.

وی تاکید کرد: رفت و آمدها و ترانزیت کالا بین دو کشور در ۳ نقطه مهم مرزی و ارایه تسهیلات در زمینه مسایل گمرکی می تواند به توسعه روابط کمک کند. تصمیم گرفته شد که هر ۳ مرز به صورت ۲۴ ساعته به فعالیت ادامه دهند و ۲ مرز از فردا فعالیت ۲۴ ساعته را آغاز می کنند.

رییس جمهوری تصریح کرد: در زمینه روابط دو کشور در بخش سرمایه گذاری، ایران اعلام کرد که تسهیلات لازم را برای سرمایه گذاران کشور ترکیه به ویژه در زمینه گردشگری، پتروشیمی و زیرساخت ها فراهم می کند و طرف ترک نیز اعلام کرد این آمادگی برای سرمایه گذاری وجود دارد.

روحانی افزود: در روابط نفت و گاز نیز تصمیم بر این شد که طرف ترکیه گاز بیشتری از ایران برداشت کند و بین دو وزارتخانه مذاکرات لازم انجام می شود و ایران اعلام آمادگی کرد که آماده استقبال از سرمایه گذاران گازی کشور ترکیه است.

به گفته وی، با توجه به اهمیت گردشگری و روابط دو کشور و مسایل اقتصادی، ‌قرار شد مسئولان این حوزه با توافقاتی که خواهند داشت، روابط گردشگری بین دو کشور را توسعه بدهند.

رییس جمهوری با اشاره به توسعه بخش تجاری و اقتصادی دو کشور، گفت: دستیابی به رقم ۳۰ میلیارد دلار در بخش تجارت دو کشور در سال هدفگذاری شده است. با توجه به مسائل حساس منطقه و موضوعات کردستان عراق و سوریه مذاکرات مفصلی انجام شد.

وی تاکید کرد: هدف دو کشور ایجاد ثبات و حفظ صلح در منطقه است و همکاری ۳ جانبه ایران، ترکیه و روسیه دنبال می شود و در زمینه مسئله اقلیم کردستان عراق نیز با عراق همکاری مشترک خواهیم داشت.

منبع: ایبنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: