مدیر عامل بانک خاورمیانه:

نیمی از بانک‌های ایران طی ۶ سال آینده باید تعطیل و ادغام شوند

عقیلی کرمانی: سازماندهی مجدد کامل ترازنامه ۷۰۰ میلیارد دلاری بخش بانکداری ایران بین ۱۸۰ تا ۲۰۰ میلیارد دلار هزینه خواهد داشت.بانک ها سه سال فرصت دارند تا ترازنامه خود را بهبود دهند. پس از آن بانک هایی که دارایی های تجاری شان همچنان کمتر از شش درصد دارایی های همراه با ریسک باشد، به طور کامل تعطیل و بانک‌هایی که بین شش تا ده درصد باشد،ادغام می شوند

به گزارش عیارانلاین، پرویز عقیلی مدیر بانک خاورمیانه درکنفرانسی در زوریخ افزود: سازماندهی مجدد کامل ترازنامه ۷۰۰ میلیارد دلاری بخش بانکداری ایران بین ۱۸۰ تا ۲۰۰ میلیارد دلار هزینه خواهد داشت.
وی افزود: ما استطاعت این هزینه مالی را نداریم.
رویترز ادامه داد: به جای این، این بانکدار سابق بانک چند ملیتی اچ اس بی سی انگلیس حامی برنامه چند گامی برای قرار دادن صنعت بانکداری ایران در مسیر استانداردهای جهانی طرح جدید بازل ۳ است.
وی عنوان کرد که مدیریت بانک ها سه سال فرصت دارند تا ترازنامه خود را بهبود دهند. پس از آن بانک هایی که دارایی های تجاری شان همچنان کمتر از شش درصد دارایی های همراه با ریسک باشد، به طور کامل تعطیل می شوند.برعکس بانک هایی که سهم شان بین شش تا ۱۰ درصد باشد می توانند ادغام شوند و به دنبال سرمایه برای بقاء باشند.
عقیلی درمجمع اروپا- ایران با هدف ارتقاء روابط اقتصادی نزدیک تر میان دو طرف خاطرنشان کرد: طی یک دوره زمانی شش ساله، دست کم از ۳۵ بانک بین۱۳ تا نیمی از انها در جایگاه بقاء قرار می گیرند. چه ما دوست داشته باشیم چه نداشته باشیم، دولت باید طوفانی عمل کند و برخی از این بانک ها را تعطیل کند. این بانک ها در واقع در شکل و جایگاه قابل قبولی نیستند.
این خبرگزاری نوشت: دردوران تحریم ها علیه ایران، بانک های ایرانی با چالش هایی مواجه بودند. تقویت جایگاه بانک های ایران که همچنان با چالش بدست آوردن سرمایه بین المللی درگیر است، مسئله ای سرنوشت ساز و مهمی است.
یون فردزگارد سورنس ازآژانس اعتبار صادرات EKF دانمارک که به شرکت های دانمارکی برای تجارت با ایران کمک می کند،گفت:یک صنعت با ساختار و سازماندهی بازسازی شده که از سقوط آشفته بانکی جلوگیری کند برای تضمین اینکه شرکای بین المللی اعتمادشان را نسبت به این صنعت از دست ندهند، امری ضروری و حیاتی است.
چهارمین نشست مجمع ایران و اروپا از روز گذشته (سه شنبه) در دولدر گراند هتل زوریخ آغاز شده است .

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: