رئیس کمیسیون آموزش:

درصد محصولات با فناوری متوسط به بالا باید تا سال ۱۴۰۰ باید به ۵۰ درصد افزایش یابد

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیق مجلس شورای اسلامی با اشاره به اقدامات مجلس برای توسعه فعالیت‌های دانش‌بنیان گفت: در حال حاضر درصد محصولات با فناوری متوسط به بالا از کل محصولات صنعتی ۳۹ درصد است که این میزان تا سال ۱۴۰۰ باید به ۵۰ درصد افزایش یابد.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر زاهدی در دوازدهمین دوره جشنواره شرکت‌های فناوری نانو با تاکید بر اینکه مجلس شورای اسلامی در سه تا چهار سال گذشته گام‌های مهمی در جهت ایجاد فضای کسب و کار علمی و دانشگاهی برداشته است، افزود: بر این اساس احکام و قوانین بسیار زیادی مصوب شده است که این احکام و قوانین بستر و ریل‌گذاری مناسبی در حوزه‌های دانش‌بنیان ایجاد کرده است.

وی با تاکید بر اینکه قوانین مصوب تلاش دارد تا دو حوزه صنعت و دانشگاه را به یکدیگر متصل کند، خاطرنشان کرد: از این طریق می‌توانیم جایگاه خود را در حوزه علم و فناوری و نوآوری در دنیا ارتقا دهیم.

زاهدی با تاکید بر اینکه ایران از نظر تولید مقالات در وضعیت مناسبی قرار دارد، یادآور شد: به عنوان نمونه ایران بعد از کشورهای آمریکا، هند و چین در رتبه چهارم قرار دارد.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیق مجلس شورای اسلامی با ابراز تاسف از اینکه ایران در حوزه تولید فناوری موفق نبوده است، خاطرنشان کرد: بر این اساس بسترهای خوبی در کشور ایجاد شده است که به عنوان مثال می‌توان به برنامه ششم توسعه اشاره کرد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر درصد محصولات با فناوری متوسط به بالا از کل محصولات صنعتی ۳۹ درصد است که براساس اسناد بالادستی این میزان تا سال ۱۴۰۰ به ۵۰ درصد افزایش یابد.

زاهدی همچنین یادآور شد: سهم فناوری متوسط به بالا از تولید ناخالص داخلی در حال حاضر یک‌ونیم درصد است که این میزان تا سال ۱۴۰۰ باید به پنج درصد افزایش یابد.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیق مجلس شورای اسلامی همچنین خاطرنشان کرد: رتبه صادرات محصولات با فناوری بالا از کل صادرات در منطقه در رتبه ششم قرار داریم که این میزان باید به رتبه سوم ارتقا داده شود.

وی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه در این زمینه‌ها تکالیفی برای دولت در نظر گرفته شده است، گفت: برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان دستگاه‌ها باید با دانشگاه‌ها ارتباط برقرار کنند.

منبع: ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: