مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران:

انتقال سازمان بیمه سلامت ایران به وزارت بهداشت باعث مدیریت هزینه‌های سلامت شد

موهبتی: انتقال سازمان بیمه سلامت به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باعث تمرکز منابع و سیاستگذاری در یک دستگاه و مدیریت هزینه های سلامت شد و این بر خلاف تصور برخی از افراد بود که فکر می کردند این انتقال باعث افزایش هزینه ها می شود.

به گزارش عیارآنلاین، به نقل از سازمان بیمه سلامت ایران، طاهر موهبتی ضمن بازدید از طرح ارجاع الکترونیک در استان گلستان در دیدار با آیت الله نورمفیدی نماینده ولی فقیه در استان اظهار داشت: انتقال این سازمان به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باعث تمرکز منابع و سیاستگذاری در یک دستگاه و مدیریت هزینه های سلامت شد و این بر خلاف تصور برخی از افراد بود که فکر می کردند این انتقال باعث افزایش هزینه ها می شود.

وی خاطر نشان کرد: از مهمترین اهداف سازمان، استقرار نظام ارجاع در سطح کشور است چرا که یکی از مشکلاتی که در کشور وجود دارد این است که بیمار به محض اینکه نشانه هایی از بیماری را مشاهده کرد تلاش می کند به بالاترین سطح پزشک متخصص مراجعه کند که با این کار علاوه بر اینکه خودش دچار هزینه های زیادی می شود، هزینه های حوزه سلامت را نیز افزایش می دهد.
رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران بابیان اینکه در دنیا تجربه خوبی در رابطه با نظام ارجاع وجود دارد، افزود: در بحث نظام ارجاع به زیرساخت‌های زیادی نیاز داریم که مهم‌ترین آن بحث آی تی است و استان گلستان به دلیل دارا بودن این زیرساخت به‌عنوان استان پایلوت انتخاب شد.
مهندس موهبتی ادامه داد: با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری در رابطه با اینکه بیمار دغدغه‌ای جز رنج بیماری نداشته باشد، فرانشیز از ۳۷ درصد در بخش بستری به سه درصد در روستاها و ۶ درصد در شهرها رسیده است.
وی در بخش دیگر از صحبت های خود اظهار داشت: در گذشته برای تهیه ۹۵ درصد نیازهای درمانی، بیمار به خارج از بیمارستان ارجاع داده می شد در حالیکه امروز شاهدیم ارجاع بیماران به خارج از بیمارستان برای تامین درمان، تنها به ۳ درصد رسیده است.

تاکید بر اهمیت برقراری نظام سلامت در مناطق مرزی کشور
در این دیدار آیت الله نورمفیدی، نماینده ولی فقیه و امام جمعه گرگان نیز گفت: طرح نظام ارجاع طرحی است که مردم باید از مزیت های آن آگاه باشند و اجرای این طرح باید به گونه ای صورت پذیرد که مردم به زحمت نیفتند.
آیت الله نورمفیدی ضمن تاکید بر اهمیت برقراری نظام سلامت در مناطق مرزی کشور افزود: انتظار ما از مسئولین کشوری و استانی این است که توجه ویژه ای به مشکلات و امکانات درمانی مردم این استان شود و ابراز امیدواری کرد که باتوجه به آغاز ساخت بیمارستان ۶۴ تختخوابی در مراوه تپه بخشی از معضلات مردم محروم این منطقه حل شود.

منبع: وبدا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: