۱۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۳

سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس: در بحث واگذاری معادن ایجاد قراردادهایی شبیه قراردادهای نفتی الزامی است

سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس، گفت: در حوزه زنجیره ارزش آلمینیوم از معدن، استخراج، فراوری و محصولات آلومینیومی در کشور ظرفیت بالایی وجود دارد و دولت مکلف است تا به‌ظرفیت ۱ و نیم میلیون تنی دست پیدا کند.

به گزارش عیارآنلاین، سعید باستانی ، درخصوص شرایط تولیدکنندگان آلومینیوم کشور، اظهار داشت: در حوزه معدن و صنایع معدنی زنجیره ارزش از اهمیت بالایی برخوردار بوده که خیلی محدود به آن پرداخته شده است.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه معادن طلا به دلیل با ارزش بودن زنجیره ارزش خود را ایجاد می‌کنند، گفت: در حوزه زنجیره ارزش آلومینیوم از معدن، استخراج، فراوری و محصولات آلمینیومی در کشور ظرفیت بالایی وجود دارد و دولت مکلف است تا به‌ظرفیت ۱ و نیم میلیون تنی دست پیدا کند.

نماینده مردم تربت حیدریه، مه‌ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه از وزیر صنعت، معدن و تجارت خواسته شده تا در حوزه معدن و تکمیل زنجیره ارزش حتما فعالیت‌های مفیدی را انجام دهند، اضافه کرد: واگذاری معادن یک بخش از حمایت‌های وزارت صنعت است و تامین منابع مالی با بهره کم بخش دیگر آن.

وی با تاکید بر اینکه معادن در محدوده شهرها نیستند به‌همین دلیل نیاز به راه، برق و استخراج دارند و هزینه  بسیار بالایی را تحمل می‌کنند، تصریح کرد: سازمان زمین شناسی در طول ۲۰سال گذشته بسیار کم‌کاری کرده، در بحث واگذاری معادن ایجاد قراردادهایی شبیه قراردادهای نفتی الزامی است؛ زیرا نیاز به سرمایه‌گذاری دارند که در این حوزه باید ریل ‌گذاری‌های سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی ایجاد شود.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: بزرگترین مشکل در مسیر سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی در حوزه معدن تامین منابع مالی است.

منبع: خانه ملت

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: