رونق تولید ملی، شرط لازم برای تقویت پول ملی

ارزش پول ملی یکی از عوامل اثرگذار بر هویت ملی شهروندان یک کشور و آئینه‌ای از قدرت تولید ملی آن کشور است. در صورتی‌که کشوری وضعیت خوبی در تولید نداشته باشد، پول آن کشور نیز ارزش و قدرت چندانی نخواهد داشت.

به گزارش عیارآنلاین، در ادبیات اقتصادی، پول صرفاً به‌عنوان وسیله‌ای برای سهولت در تعاملات نیست، بلکه عاملی اثرگذار بر هویت ملی شهروندان نیز است؛ بنابراین یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین وظایف دولت‌ها که از طریق بانک‌های مرکزی صورت می‌گیرد، حفظ ارزش پول ملی است.

ارزش پول ملی از منظر مسائل داخلی، به معنی ارزش دارایی‌های بانک مرکزی (پشتوانه پول‌های چاپ‌شده) و از منظر دیگر، به معنی نرخ برابری با پول‌های خارجی (ارز) است. بحث‌های جاری اقتصادی در این حوزه، عمدتاً‌ از منظر دوم مطرح می‌شوند. روشن است که نرخ برابری ریال با ارز نیز، برآیندی از کنش‌ها و واکنش‌های متقابل عرضه و تقاضای ارز است.

یکی از چالش‌های اساسی اقتصاد ایران در طول سالیان اخیر، کاهش ارزش پول ملی است. این کاهش به‌طورکلی همواره وجود داشته و تنها شتاب تغییر آن، در دوره‌های مختلف دستخوش تغییراتی بوده است. باید توجه داشت که افزایش ارزش پول ملی، امری تصادفی و اتفاقی نیست و حصول آن مستلزم برنامه‌ریزی‌های اصولی در عرصه‌ها و حوزه‌های گوناگون بوده که در این راستا، نخستین گام شناخت عوامل مؤثر بر تضعیف ارزش پول ملی است.

قدرت پول ملی زمانی تضعیف می‌شود که تورم بالا باشد و درنتیجه در گذر زمان، قدرت خرید مردم و ارزش پول ملی نیز کاهش می‌یابد. یکی از دلایل اصلی تورم در کشورها، خلق نقدینگی بدون تقویت تولید داخلی است. یعنی نقدینگی خلق‌شده به سمت تولید و بخش واقعی اقتصاد نمی‌رود، درنتیجه تولید داخل تقویت نشده و نقدینگی خلق‌شده به‌صورت تورم خودش را نشان می‌دهد.

برای روشن‌تر شدن این موضوع، باید توجه داشت که به‌طورکلی، ارزش پول ملی تابعی است از نسبت درآمدهای ارزی حاصل از فروش کالا و خدمات به دنیا، به مخارج ارزی ناشی از خرید کالا و خدمات از دنیا. به عبارت ساده‌تر، هرچقدر توان کشور در تولید و فروش کالا و خدمات، بالاتر از تقاضای کشور برای کالا و خدمات وارداتی باشد، پول ملی تقویت می‌گردد و نرخ ارز کاهش می‌یابد.

با توجه به این موضوع، درصورتی‌که کشور وضعیت خوبی در تولید و صادرات نداشته باشد، پول ملی تضعیف و نرخ ارز افزایش می‌یابد. پس درواقع، ارزش پول ملی آیینه‌ای از قدرت تولید ملی خواهد بود.

البته در کشورهایی مانند ایران که دولت‌ها علاوه بر تولید کالا و خدمات، به ثروت‌های گوناگون ملی، همچون نفت، گاز و… نیز دسترسی دارند، ورود ارز حاصل از فروش ثروت ملی به چرخه ارزی کشور موجب مخدوش شدن ارتباط ارزش پول ملی با نسبت درآمدهای ارزی حاصل از تولید ملی به مخارج ارزی ناشی از مصرف ملی می‌شود. بنابراین ضعف تولید ملی اثر واقعی خود را در تضعیف ارزش پول ملی به‌خوبی نشان نمی‌دهد.

به‌عبارت‌دیگر، هرچقدر درآمدهای ناشی از فروش نفت و گاز (البته درآمدی که مستقیماً با تبدیل به پول ملی وارد اقتصاد کشور می‌شود) بالاتر باشد، اثر بیشتری بر جلوگیری از کاهش ارزش پول ملی می‌گذارد و این اثر مستقل از اثر درآمدهای ناشی از کار ملی است. بنابراین در شرایطی مانند شرایط امروز کشور که تولید در مقابل واردات به‌شدت ناتوان و آسیب‌پذیر شده است، مشاهده می‌شود که به لطف همین ثروت‌های ملی و با تکیه به دلارهای نفتی، ارزش ریال کماکان و به‌سختی، در برابر ارزهای خارجی تقریباً ثابت است.

این موضوع درواقع زنگ خطری است برای توجه جدی مردم و مسئولین به حمایت از تولید ملی؛ زیرا چنانچه به‌طور دقیق به آن توجه نشود، در آینده‌ای نه‌چندان دور، با اتمام ثروت‌های طبیعی و یا حتی کوچک‌ترین اختلالی در بهره‌برداری از آن، ارزش پول ملی کشور به‌صورت قابل‌ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد و این امر نتایجی جبران‌ناپذیر را برای سایر بخش‌های اقتصاد به همراه خواهد داشت.

۲ دیدگاه

  1. میثم :

    خب حالا برای بهبود تولید ملی چیکار باید کرد؟
    باید اینم توضیح میدادید

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: