۱۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۴
چرا پالایشگاه‌سازی اولویت وزارت نفت نیست؟

ستاره خلیج فارس و وعده‌هایی که محقق نشد

در حالی تاکنون چندین بار وعده راه‌اندازی فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس به تعویق افتاده است که این تعویق‌ها منجر به واردات حجم زیادی بنزین به کشور و زیان ۷ میلیارد دلاری کشور در طول ۴ سال گذشته شده است.

به گزارش عیارآنلاین، پالایشگاه ستاره خلیج فارس پروژه‌ای ملی است که بیش از ۱۰ سال به عنوان بزرگترین و مهمترین طرح پالایشی کشور مطرح است. افتتاح کامل فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس، از خام‌فروشی روزانه ۱۲۰ هزار بشکه میعانات گازی پالایش جلوگیری و با تولید ۱۲ میلیون لیتر بنزین، کشور را در آستانه‌ی خودکفایی در تولید بنزین قرار می‌دهد. زنگنه وزیر در مقاطع گوناگون بر تکمیل این پالایشگاه به‌عنوان یکی از اولویت‌های وزارت نفت در دولت یازدهم تأکید و اعلام کرده که این پروژه را شخصاً رصد می‌کند، اما عملکرد وزارت نفت از اهمیت پایین این طرح پالایشی در نظر زنگنه و این وزارت خانه حکایت دارد.

مخالفت با  واردات، خودکفایی در تولید و تبدیل شدن ایران به صادرکننده بنزین جزو تعهدات زنگنه به نمایندگان مجلس در جریان  اخذ رأی اعتماد به وی در ابتدای کار دولت یازدهم قرار داشت. اما وعده افتتاح فاز اول این پالایشگاه بیش از ۵ بار در دولت یازدهم به تعویق افتاد. اولین وعده زنگنه برای افتتاح فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس مربوط به مرداد ماه سال ۹۳ است. زمانی که اعلام کرد ردیف اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس، با ظرفیت تولید ۱۲۰ هزار بشکه میعانات گازی در نیمه نخست سال ۹۴ به بهره‌برداری خواهد رسید.

دومین وعده زنگنه برای راه‌اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس به شهریورماه ۹۴ باز می‌گردد. زنگنه در مصاحبه‌ای اعلام کرد که «برنامه این است که تا آخر سال ۹۴ یک واحد از پالایشگاه ستاره خلیج فارس وارد مدار شود اما دوستان می‌گویند به دلیل کمبود منابع و مشکلاتی از این دست امکان‌پذیر نیست اما ما نمی‌پذیریم»

وعده بعدی زنگنه مربوط به اسفندماه سال ۹۴ است که اعلام کرد تا پایان نیمه نخست سال ۹۵ فاز اول این پالایشگاه به مدار بیاید. زنگنه همچنین وعده داده بود تا پایان دولت یازدهم هر سه واحد طرح را با ظرفیت تولید ۳۶ میلیون لیتر بنزین در روز به بهره‌برداری کامل برسد ولی تاکنون حتی فاز اول هم به بهره‌برداری کامل نرسیده است.

وعده دیگر برای افتتاح فاز نخست این پالایشگاه از زبان کاظمی معاون وزیر نفت شنیده شد. وی اسفندماه ۹۴ از راه‌اندازی فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس در نیمه دوم سال ۹۵ خبرداد.

وعده بعدی نیز توسط کاظمی معاون وزیر نفت در خردادماه ۹۵ داده شد. وی عنوان داشت که فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس، در اسفندماه سال ۹۵ افتتاح خواهد شد که هرگز این اتفاق رخ نداد.

در نهایت اردیبهشت‌ماه ۹۶ و با حضور رئیس‌جمهور، خبر بهره‌برداری از فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج‌ فارس رسانه‌ای شد. اما متأسفانه با گذشت بیش از ۵ ماه از آن تاریخ، هنوز فاز نخست این پالایشگاه  تکمیل نشده است. معاون وزیر نفت از افزایش تولید بنزین این پالایشگاه از ۷ میلیون لیتر در مردادماه ۹۶، به ۱۱ میلیون لیتر در شهریورماه ۹۶ خبر داده بود که این مهم نیز محقق نشد.

در حالی تاکنون چندین بار وعده راه‌اندازی فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس به تعویق افتاده است که این تعویق‌ها منجر به واردات حجم زیادی بنزین به کشور شده است. در فاصله زمانی سال‌های ۹۲ تا ۹۵ حدود ۵٫۵ میلیارد دلار هزینه واردات بنزین شده است که اگر مبلغ واردات بنزین در سال ۹۶ را به آن اضافه شود، در ۴ سال گذشته، حدود ۷ میلیارد دلار برای واردات بنزین هزینه شده که معادل با هزینه احداث ۸ پالایشگاه نفت با ظرفیت متوسط۶۰ هزار بشکه‌ای است.

بنابراین با توجه به اهمیت راه‌اندازی کامل فازهای پالایشگاه ستاره خلیج فارس در خودکفایی محصولات نفتی، ضروری است که وزارت نفت اولویت خود را راه‌اندازی این پالایشگاه قرار دهد تا علاوه بر جلوگیری از خروج ارز از کشور، زمینه صادرات محصولات پالایش‌شده بیش از پیش فراهم شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: