۱۱ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۵

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی: تعداد دانشجویان مهارتی کشور کمتر از میزان هدف‌گذاری است

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: براساس اهداف برنامه ششم توسعه در حال حاضر باید ۸۶۰ هزار دانشجوی مهارتی داشته باشیم که این تعداد ۶۰۰ هزار نفر است.

به گزارش عیارآنلاین، محمد حسین امید رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی در مراسم تکریم و معارفه رئیس مؤسسه آموزش عالی علمی کاربردی مدیریت شهری و روستایی وزارت کشور گفت: براساس برنامه ششم توسعه باید تا پایان این برنامه بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار دانشجوی مهارتی داشته باشیم و در ابتدای این برنامه تعداد دانشجویان مهارتی باید به ۲۰ درصد دانشجویان کشور می‌رسد. یعنی براساس هدف‌گذاری در حال حاضر باید ۸۶۰ هزار دانشجوی مهارتی داشته باشیم که این تعداد ۶۰۰ هزار نفر است.

وی افزود: دانشگاه جامع علمی کاربردی ۵۵۰ هزار ظرفیت برای تقویت رشته‌های مهارتی دارد یعنی ظرفیت لازم مهیا شده ولی تعداد متقاضیان کم و تعداد صندلی‌های آموزش عالی زیاد است. به طوری که امسال ۷۰۰ هزار نفر متقاضی واقعی آموزش عالی داشتیم ولی بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار صندلی برای پذیرش وجود داشت.

امید ادامه داد: مشکل دوم نیز این بود که ما در مقاطعی از سیاست‌های اصلی دانشگاه عدول کردیم و بخشی از دانش‌آموختگان مانند دانش‌‌آموختگان دوره‌های نظری فاقد صلاحیت‌های لازم برای کارآفرینی هستند، با توجه به روند جمعیتی کشور حداقل تا پایان سال ۱۴۰۴ رشد چندانی در آموزش عالی نداریم حتی ممکن است کاهش هم داشته باشیم. ولی باید تلاش کنیم تا گرایش‌ها به سمت آموزش مهارتی بیشتر شود.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان اینکه تحصیل‌کرده‌های آموزش عالی در میان متقاضیان کار درصد بالایی دارند، گفت: اگر خروجی‌های دانشگاه‌های علمی کاربردی به سمت کارآفرینی باشد تمایل برای تحصیل در این دانشگاه نیز افزایش می‌یابد.

وی ادامه داد: اولین هدف ما در دوره جدید مأموریت‌گرایی بود و بحث بعدی نیز توسعه کیفی که اقداماتی در حوزه مدرسان و بخش آموزشی انجام شده است.

امید افزود: در دنیا بیش از ۱۷ هزار شغل شناخته شده که برای اینها آموزش داده می‌شود ولی در کشور ما ۳ هزار شغل است که تعداد رشته‌های دانشگاه علمی کاربردی ۸۰۰ تا است یعنی برای این تعداد شغل نیز آموزش ارائه نمی‌دهیم.

وی گفت: باید در طول برنامه ششم توسعه دو تا سه هزار شغل تعریف کنیم، ما در دانشگاه علمی کاربردی به زودی مقدمات اجرایی نظام صلاحیت حرفه‌ای را آغاز می‌کنیم تا هر فردی با مهارت شاغل شود.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: پرداختن به دوره‌های کوتاه‌مدت و تک‌پودمان نیز اولویت ما است. امسال بسیاری از کلاس‌ها به حدنصاب ۱۰ نفر نرسید و در هر مؤسسه به طور میانگین ۴۵۰ نفر تحصیل کردند ولی در یک سال اخیر بیش از ۴۰۰ تک‌ درس و تک پودمان جدید را تدوین کردیم.

امید گفت: امروز با وجود رشد ۲۰ درصدی، ۵۰۰ هزار ظرفیت اعلام کردیم ولی ۱۹۰ هزار نفر انتخاب رشته کردند و ۷۰ درصد در دانشگاه ثبت‌نام کردند.

وی افزود: مسائل مالی مؤسسه مدیریت شهری و روستایی دارای ابهام است که اگر مشکلاتش در سازمان مدیریت حل نشود با معضل مواجه می‌شود.

در ادامه سجادی رئیس مؤسسه آموزش عالی علمی کاربردی مدیریت شهری و روستایی وزارت کشور نیز گفت: تأسیس مؤسسه آموزشی مدیریت شهری و روستایی از جمله نمودها بارز برخورد علم و دانش مبتنی بر شناخت دانش بومی است.

وی افزود: این مؤسسه با هدفی توسعه‌ محور و مأموریت‌گرا کار خود را آغاز کرد و من در هیأت امنای مؤسسه شاهد تلاش‌های مستمر بودم.

سجادی گفت: وجود بیش از ۶۰ مرکز تحت پوشش این مؤسسه با ظرفیت بیش از ۳۶ هزار دانشجو مؤید آن است که این مؤسسه با هدفی کلان در تربیت نیروی انسانی مورد نیاز در مسیر توسعه کشور در حرکت است.

در پایان مراسم تکریم و معارفه رئیس مؤسسه آموزش عالی علمی کاربردی مدیریت شهری و روستایی وزارت کشور از محمدرضا مردانی رئیس سابق این مؤسسه تقدیر شد.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: