۱۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۰۱

رئیس مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی کشور: دانشگاه باید به عنوان مغز متفکر جامعه آینده را ترسیم کند

رئیس مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی کشور معتقد است علم دانشگاهی علم اداره‌ دنیا است.

به گزارش عیارآنلاین، سعدان زکایی در نشست با اعضای مرکز نظارت و ارزیابی دانشگاه تبریز اظهار کرد: شناسایی نقاط قوت و ضعف و چالش‌های موسسات آموزش عالی، نهادینه سازی فرهنگ نظارت و ارزیابی و ارتقاء کیفیت آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و اداری موسسات آموزش عالی در استان‌ها از اهداف تدوین آیین نامه‌های هیئت‌های نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت استانی وزارت علوم است.

وی افزود: تحلیل زیرنظام‌های آموزش عالی در هر استان، برنامه ریزی و نظارت و ارائه‎ی گزارش مستمر از موسسات آموزش عالی، ارزیابی و تدوین برنامه‌های بهبود کیفیت از سایر اهداف این آیین نامه به شمار می‎آیند.

رئیس مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی کشور گفت: شورای نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت علوم، تحقیقات و فناوری وظیفه‎ی سیاست گذاری و تحلیل سیسات‎های کلان و راهبردی معاونت آموزشی را بر عهده دارد تا از توسعه‎ی نامتوازن جلوگیری شود. استقرار نظام جامع تنظیم، نظارت و ارزیابی، اعتبار بخشی و اعتبار سنجی نیز در این شورا مورد توجه قرار گرفته است.

زکایی در بخش دیگر از سخنان خود بیان کرد: ورودی، خروجی و فرایند در دانشگاه‌های ما با هم همخوانی ندارند، ورودی دانشگاه‌های ما دچار نقصان شده است و فارغ‎اتحصیلان از نظر صلاحیت علمی بررسی نمی‎شوند و هیچ نظام ارزیابی خروجی هنوز وجود ندارد.

وی افزود: وظیفه‎ی ما برای عدم کاهش اعتبار مراکز علمی و دانشگاه‎ها بسیار سنگین است و به خصوص در مورد دانشگاه‎های صاحب نام نباید اجازه‎ دهیم تا اعتبار علمی دانشگاه‎ها کاهش یابد.

رئیس مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی کشور با بیان این که هیئت علمی باید تعریف جامع و چندگانه‎ای داشته باشد، خاطرنشان کرد: مدرس، محقق، استاد و سایرین هرکدام باید در موقعیت خود تدریس کرده و جذب هیئت‎های علمی شوند و همچنین هر دانشگاهی اعم از دولتی و غیردولتی باید به رسالت اصلی خود که متفاوت از سایرین است، عمل کند.

زکایی با اشاره به پیشرفت روز افزون تکنولوژی و علم فناوری اطلاعات متذکر شد: طبق مستندات ۷۰ در صد از مشاغل تا سال ۲۰۳۰ از بین خواهد رفت و دانشگاه باید به عنوان مغز متفکر جامعه آینده را ترسیم کند.

منبع: نسیم آنلاین

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: