بررسی تجربیات جهانی در مدیریت بخش مسکن (4)

اعتماد به مؤسسات خصوصی، راهبرد آلمان در توسعه بخش مسکن

شرکت‌های خصوصی سهم ویژه‌ای در تأمین مسکن آلمان دارند. «وزارت محیط‌زیست، حفاظت از طبیعت، ساختمان و ایمنی هسته‌ای» نیز به عنوان متولی اصلی مسکن در بخش دولتی، در سه سطح برای لایه‌های مختلف حکومتی وظایفی را در نظر گرفته است.

به گزارش عیارآنلاین، پس از بررسی ساختار نهادی مسکن در کشورهای مالزی، ترکیه و انگلیس، در چهارمین گام به بررسی ساختار نهادی مسکن در آلمان خواهیم پرداخت. بدیهی است که هدف اصلی از این یادداشت، توجه به ابعاد مثبت ساختارهای نهادی مسکن در آلمان و بهره‌برداری از آن است.

ساختار نهادی مسکن المان برای تأمین مسکن موردنیاز برای جمعیتی بالغ‌بر ۸۰ میلیون ، نکات قابل‌توجه و تأملی را در خود جای‌داده است. پس از جنگ جهانی که خسارات شدیدی به آلمان وارد شد، دو ابزار اصلی دولت المان برای ایجاد مسکن و خانه‌دار کردن مردم، «پرداخت یارانه مالکیت خانه» و «مسکن اجتماعی» بود که طرح پرداخت یارانه پس از حدود ۵۰ سال اجرا، در سال ۲۰۰۶ متوقف شد. در این یادداشت در سه بخش دولتی، عمومی غیردولتی و خصوصی ساختار نهادی مسکن در آلمان را بررسی خواهیم کرد.

بخش دولتی

در دسامبر ۲۰۱۳، صدراعظم المان با صدور حکمی مسئولیت توسعه شهری، مسکن، زیرساخت‌های روستایی، قانون ساختمان‌های عمومی، ساخت‌وساز، صنعت ساخت‌وساز و ساختمان‌های فدرال به وزارت محیط‌زیست، حفاظت از طبیعت، ساختمان و ایمنی هسته‌ای انتقال داد.

یکی از اصلی‌ترین وظایف این وزارت آماده کردن قوانین برای شکل دادن به چارچوب قانونی در فضای سیاست‌گذاری در حوزه‌های مربوط به خود است. این مورد شامل آماده کردن قوانین نظارتی و اعمال دستورات اتحادیه اروپا در قانون ملی نیز است. در حالت کلی وزارت مذکور وظیفه رسیدگی به تمام قوانین و اجرائیات حوزه فعالیت خود را بر عهده دارد.

نقش لایه‌های حکومتی

«وزارت محیط‌زیست، حفاظت از طبیعت، ساختمان و ایمنی هسته‌ای» برای پیشبرد اهداف خود نقش لایه‌های حکومتی را به‌روشنی مشخص کرده است. تقسیم‌بندی زیر بیانگر وظایف لایه‌های مختلف حکومت دولت آلمان درزمینه مسکن است:

– در سطح فدرال، نظارت بر وضعیت عرضه و تقاضای مسکن با استفاده از ابزارهای مختلفی هم چون شرکت‌ها و مؤسسات تحقیقاتی مختلف، وظیفه اصلی قلمداد می‌شود.

– در سطح ایالت می‌توان مدیریت «مسکن اجتماعی» را مهم‌ترین وظیفه آن‌ها دانست. منابع مالی برای ساخت مسکن اجتماعی در سطح فدرال تأمین می‌شود ولی اجرا بر عهده ایالت است.

– در آخرین لایه حکومتی که سطح شهر است، «اجرا» مهم‌ترین وظیفه به شمار می‌آید. تدارک و تأمین زیرساخت‌ها، منطقه بندی برای مسکن و در یک‌کلام توسعه یکپارچه شهری، در سطح شهر تحقق می‌یابد. شهرداری‌ها به‌عنوان نهادهایی که از دولت محلی تأثیر می‌پذیرند، در تدوین برنامه عمرانی و نوسازی، نظارت بر ساختمان، اسکان پناه‌جویان، شناسایی کم درامدهای مشمول مسکن اجتماعی و همکاری با شرکت‌های خصوصی در اجرای پروژه‌ها، نقش خطیری را بر عهده‌دارند.

تأمین مالی در بخش مسکن

تأمین مالی در اکثر حوزه‌ها  ازجمله صنعت مسکن از اهمیت به سزایی برخوردار است. در المان بانک  KFW در بخش تأمین مالی مسکن اجتماعی فعالیت می‌کند و از طرفی بانک‌های دیگر نیز برای پروژه‌های مسکن وام‌هایی با کارمزد نهایتاً ۵ درصد و بازپرداخت ۲۰ ساله در نظر گرفته‌اند.

بخش عمومی غیردولتی

در سال  ۲۰۱۶ ، مؤسسه مسکن، برنامه‌ریزی شهری و برنامه‌ریزی منطقه‌ای آلمان، هفتادمین سالگرد تولدش را جشن  گرفت. این مؤسسه یک مؤسسه بین‌المللی است که بعد از جنگ جهانی اول تأسیس شد. در دهه ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ با ساختار اداری جمهوری فدرال المان عجین شد. در آن زمان در بازسازی برخی شهرها مثل نورنبرگ یا ساخت شهرهایی جدید هم چون هانوفر نقش ایفا کرد. امروز این مؤسسه بین‌المللی به «فدراسیون بین‌المللی مسکن، توسعه فضایی و شهری» معروف بوده که دفترش در دانمارک است.

این مؤسسه در دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ گروه‌های تخصصی خود را افزایش داد تا حدی که تعداد متخصصانش به ۱۳۰۰ نفر رسید. از میانه‌های ۱۹۹۰ با تشکیل اتحادیه اروپا، این مؤسسه منافع المان را در حوزه‌های مختلف در بروکسل دنبال کرد. اعضای آن شامل نماینده‌هایی از دولت فدرالی، شهرداری‌ها، عموم مردم، صنعت مسکن خصوصی و خصولتی، نمایندگان اربابان زمین، افراد خویش‌فرما و مستأجران می‌شود. مؤسسات مالی، توسعه‌دهندگان پروژه‌ها، صنعت ساخت‌وساز، برنامه ریزان و معماران هم جزئی از این مؤسسه هستند. این موسسه به‌صورت جدی در فاز تحقیقاتی چه در بعد ملی و چه در سطح اتحادیه اروپا نیز فعال است.

بخش خصوصی

در آلمان برای تأمین مسکن و مدیریت بازار مسکن شرکت‌های خانه‌سازی متعددی فعال هستند و با تسهیلاتی که از دولت می‌گیرند، در چارچوب قوانین به مسکن‌سازی مشغولند. این شرکت‌ها نقش اساسی در تأمین مسکن در آلمان دارند. شرکت‌های خصوصی اغلب در همکاری با شهرداری‌ها به ساخت واحدهای مسکونی و آپارتمان‌ها می‌پردازند و حجم عظیمی از بار تأمین واحد مسکونی در المان را بر دوش می‌کشند.

در نهایت باید به این نکته نیز اشاره کرده که دولت آلمان نیز هم چون بسیاری از کشورهای موفق دیگر در بخش مسکن از اعتماد به مؤسسه تخصصی مسکن و شرکت‌های خانه‌سازی پشیمان نشده است و شرکت‌های خصوصی بالأخص در بخش تأمین مسکن توانسته‌اند نقش خود را به‌خوبی بازی کنند. در کنار این، وجود بانک‌های خصوصی و دولتی تسهیل‌گر در بخش مسکن نیز بسیار کارساز بوده است.

۱ دیدگاه

  1. محقق :

    این یاداشت هاتون در مورد مسکن کشورهای دیگه واقعا خیلی به درد بخوره

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: