عضو کمیسیون عمران مجلس در گفتگو با عیارآنلاین:

وام‌های مسکن مبتنی بر شرایط اقتصادی خانوار نیستند

افضلی با بیان اینکه دولت باید بجای پرداخت وام خرید از شرکت‎های توسعه‎گر حمایت کند، گفت: در حال حاضر پرداخت وام‌ تنها اهرم حمایتی دولت برای تهیه مسکن است. این درحالی است که این وام‌ها بجای حل مشکل، خود به‌وجود آورنده مشکل هستند.

سید حسین افضلی، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار حوزه مسکن عیارآنلاین، پیرامون کاهش سوداگری‌های بخش مسکن گفت: بازار مسکن به این دلیل که با سودهای کلانی همراه است؛ همواره دستخوش سوداگری‌های این بخش قرار می‌گیرد.

وی افزود: علی‌رغم انتظار در چند دهه گذشته اقداماتی که در جهت کاهش سوداگری‌های بخش مسکن صورت گرفته در دراز مدت به نفع دلالان و به ضرر مصرف‌کننده‌های واقعی مسکن بوده است.

نماینده مردم فارس با بیان اینکه حمایت‌های لازم از مصرف‌کننده‌های واقعی بخش مسکن صورت نمی‌گیرد، گفت: در حال حاضر پرداخت وام‌های بانکی تنها اهرم حمایتی دولت برای تهیه مسکن است. این درحالیست که این وام‌ها بجای حل مشکل خود به‌وجود آورنده مشکل هستند. چراکه مبتنی بر شرایط اقتصادی خانوار نیستند و پرداخت اقساط آن برای جوانان دشوار است.

وی با با بیان اینکه قیمت مسکن در ایران در مقایسه با سایر کشورها بالا است گفت: در کشور ما به این دلیل که صنعت ساختمان در اختیار غیر متخصصان قرار دارد و شرکت‌های انبوه‌ساز مسکن نقش محدودی در ساخت دارند عموما قیمت مسکن بالا است. به‌طوری که میانگین قیمت مسکن در ایران نسبت به سایر کشورها بیشتر است.

عضو کمیسیون عمران مجلس درخصوص راهکارها پیشنهادی خود برای بهبود وضعیت تولید مسکن گفت: دولت اگر با برنامه‌ریزی‌های مناسب، اعتباراتی که برای پرداخت وام اختصاص می‌داد را به انبوه‌سازان و شرکت‌های توسعه‌گر و تولیدکننده‌های واقعی مسکن پرداخت می‌کرد، قطعا شاهد وضعیت بهتری در بخش مسکن بودیم.

افضلی با بیان اینکه سیاست‌های تحریک تقاضا ( پرداخت وام) روشی مناسب برای بهبود وضعیت مسکن نیست، ادامه داد: دولت باید تسهیلاتی به انبوه‌سازان و تولیدکنندهای واقعی بخش مسکن بدهد و مسیر ساخت و عرضه مسکن را برای آن‌ها هموار کند و این شرکت‌ها با مردم تعامل داشته باشند و از طریق روش‌های همچون اجاره به شرط تملیک نیاز مردم به مسکن را برطرف کنند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: