عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفت‌وگو با عیارآنلاین:

اعلام به‌موقع نرخ خرید تضمینی گندم در خودکفایی آن تأثیرگذار است

سعادت گفت: اگر کشاورز بداند دولت گندم آن را با چه قیمتی خریداری می‌کند با انگیزه و تلاش بیشتر فعالیت خواهد کرد. در غیر این صورت، سردرگمی در انتخاب نوع و الگوی کشت برای کشاورزان ایجاد می‌شود.

محمدباقر سعادت، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کشاورزی عیارآنلاین، پیرامون تأخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم گفت: اعلام به‌موقع نرخ خرید تضمینی گندم از سوی دولت در میزان کشت گندم و خودکفایی این محصول مهم و استراتژیک تأثیرگذار است

وی ادامه داد: اگر کشاورز بداند دولت گندم آن را با چه قیمتی خریداری می‌کند باانگیزه و تلاش بیشتر فعالیت خواهد کرد. در غیر این صورت، سردرگمی در انتخاب نوع و الگوی کشت برای کشاورزان ایجاد می‌شود.

نماینده مردم بوشهر بابیان اینکه سیاست‌های از قبیل نرخ خرید تضمینی گندم منجر به تقویت بخش کشاورزی می‌شود گفت: ازجمله راهکارهای تقویت بخش کشاورزی، حمایت‌های همچون، خرید تضمینی محصولات است. در حال حاضر، تعداد زیادی از کشاورزان به‌واسطه همین سیاست‌ها مشغول به کار هستند.

سعادت بابیان ضرورت حمایت از گندم کاران داخلی باوجود گران بود گندم آن‌ها نسبت به گندم‌های وارداتی، ادامه داد: با توجه به اینکه زندگی بسیاری از کشاورزان به فروش گندم وابسته است به همین دلیل ضروری است که با خرید گندم متناسب با تورم از آن‌ها حمایت شود.

وی ادامه داد: اگرچه در حال حاضر قیمت گندم وارداتی پایین‌تر از گندم داخلی است؛ ولی هیچ تضمینی وجود ندارد که در صورت عدم تولید گندم داخلی، کشورهای خارجی، گندم را باقیمت پایین‌ به ما بفروشند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: