۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۱۹

همه نشانه‌های تورم مسکن به روایت آمار

بررسی آمارهای مرتبط با مسکن نشان می‌دهد که این بخش در آغاز مسیر افزایش قیمت فراتر از تورم میانگین قرار دارد. آمارهایی که برای مصرف‌کنندگان و کسانی که در شرایط فعلی نسبت به خرید مسکن تردید دارند، بسیار کارگشا خواهد بود.

به گزارش عیارآنلاین، بخش مسکن به عنوان یکی از موتورهای محرکه اقتصاد کشور به شمار می‌رود که رکود یا رونق آن نشانه رکود یا رونق بسیاری دیگر از بخش‌های اقتصادی است. شاید وضعیت فعلی نمونه بسیار روشنی از این واقعیت باشد که نشان می‌دهد بخش مسکن یکی از مهمترین بخش‌های اقتصادی است. در حالی که مسئولین خبر از رشد اقتصادی دورقمی می‌دهند، اما بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی همچنان با رکود دست و پنجه نرم می‌کنند که از جمله این بخش‌ها می‌توان به بخش مسکن اشاره کرد.

بی‌تردید بررسی آمارهای بخش‌های مرتبط با مسکن برای پیش‌بینی و تحلیل رفتار این بخش امری اجتناب‌ناپذیر است. به همین منظور در ادامه برخی از مهمترین آمارهای مرتبط با مسکن مرور می‌شود.

طبق آخرین گزارش شاخص قیمت تولید کننده بخش معدن (بهار ۹۶)، تورم زیربخش‌های معدن به عنوان مهمترین تامین کننده مواد اولیه ساخت مسکن به شرح زیر است:

همانطور که مشاهده می‌شود، به جز بخش زغال سنگ که تاثیر مستقیمی در بخش مسکن ندارد، هر دو بخش دیگر (معادن فلزی و سایر معادن) دچار افزایش تورم سالانه شده‌اند.

البته باید گفت که یکی از دلایل اصلی (و شاید مهم‌ترین دلیل) کاهش قیمت محصولات فلزی (به عنون مهم‌ترین بخش معدنی ایران)، کاهش قیمت جهانی آنها است. به طوری که در بخش آهن به عنوان عمده‌ترین فلز مورد استفاده در ساختمان، تغییرات جهانی قیمت به شکل زیر بوده است:

همانطور که از نمودار فوق نیز مشخص است، قیمت جهانی سنگ آهن پس از سقوطی تقریبا بی‌سابقه به کمترین قیمت خود در سال ۹۴ رسید. پس از آن و طی دو سال گذشته با رشد حدود ۱۰۰ درصدی مواجه شد. هرچند این روند رو به رشد اخیرا معکوس شده اما ادامه این روند و تکرار حداقلِ قیمت دو سال گذشته بسیار بعید به نظر می‌رسد. در عوض رشد قیمت، محتمل‌ترین سرنوشت این ماده به نظر می‌رسد. از دیگر سو بررسی تورم نقطه به نقطه نیز نشان می‌دهد که در ماههای آینده، تورم تمام زیربخش‌های معدن همچنان افزایشی خواهد بود.

علاوه بر موارد فوق، بررسی گزارش دیگری از مرکز آمار با عنوان «گزارش شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران (بهار ۹۶)» نشان می‌دهد که روند تورم از سال ۹۵ افزایشی شده است.

در مجموع با کنار هم قرار دادن آمارهای فوق می‌توان دریافت که به احتمال زیاد باید در آینده‌ای نه چندان دور شاهد افزایش قیمت مسکن بود. شدت این افزایش قیمت به عوامل متعددی از جمله قیمت‌های جهانی مواد خام، بازارهای داخلی و سیاست‌های دولت خصوصا در تحریک تقاضا بستگی دارد. موضوعی که نشان می‌دهد اکنون و پیش از هرگونه افزایش قیمتی، بهترین زمان برای خرید خانه است. این موضوع بیش از همه می‌تواند برای خانوارهایی که این روزها برای خرید خانه تردید دارند، اهمیت داشته باشد.

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: