۴ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۳

مدیرعامل توانیر: برق ایران به لبنان، سوریه و اردن متصل می شود

مدیرعامل توانیر از مذاکره ایران و عراق برای سنگرون شدن (یکدست شدن) برق دو کشور خبر داد و گفت: در صورت به نتیجه رسیدن این مذاکرات، شبکه برق ایران به شبکه برق کشورهای لبنان، سوریه و اردن متصل می شود.

به گزارش عیارآنلاین، «آرش کردی» امروز (سه شنبه) در حاشیه نخستین همایش مدیران آینده صنعت برق کشور در جمع خبرنگاران افزود: اگر برق ایران با عراق سنگرون شود، زمینه ای برای گسترش مبادلات برقی ایران با افغانستان و پاکستان نیز فراهم خواهد شد.
وی از افزایش٣٠ درصدی صادرات برق در ۶ ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و افزود: به صورت عادی، سالانه حدود ٧٠٠ تا ٧۵٠ میلیون دلار برق از ایران به کشورهای همسایه صادر می شود.
کردی افزود: ما به عراق، افغانستان و پاکستان برق صادر و در زمان اوج مصرف از ارمنستان برق دریافت می کنیم.
وی تراز تجاری صادرات و واردات برق را ٢.۵ تا ٣ برابر عنوان کرد و گفت: همواره ٢.۵تا٣ برابر میزان واردات، برق صادر می کنیم.
مدیرعامل توانیر درباره صادرات برق به عراق و مطالبات ایران از این کشور گفت: برای دریافت مطالبات مشکلاتی در مسایل بانکی و نقل و انتقالات پول وجود داشت که با ورود بانک مرکزی و گشایش های بعد از برجام، آن مشکلات در حال رفع و رجوع است.
کردی افزود: در مورد برطرف کردن موانع انتقال پول، در حال مذاکراتی با طرف عراقی هستیم که اگر به جمع بندی برسیم، دریافت مطالباتمان از عراق به روز خواهد شد.
مدیرعامل توانیر گفت: بر اساس مذاکرات انجام شده با عراق، مقرر شده است که ۵٠ درصد مطالبات ایران که حدود ۴٠٠ تا۵٠٠ میلیون دلار است، تا پایان سال میلادی جاری تسویه شود.
وی در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران مبنی بر اینکه وزیر پیشنهادی نیرو باید متخصص برق باشد یا آب؟ گفت: وزیر نیرو باید برقآبی باشد، یعنی در دو حوزه تخصص داشته باشد.
وی تاکید کرد: دولت قطعا بازخوردهای لازم را از صنعت آب و برق دریافت کرده است و مطمئنا هر تصمیمی دولت اتخاذ کند، به صلاح صنعت آب و برق خواهد بود.

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: