۴ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۹
مدیرعامل توانیر:

دریافت پول برق از عراق به روز می‌شود/ مشکل وصول مطالبات ناشی از محدودیت‌های مبادلات بانکی است

مدیرعامل توانیر با تأکید بر اینکه عراق قول داده تا ۵۰ درصد بدهی‌های خود به ایران را تا پایان سال میلادی جاری پرداخت کند، گفت: با گشایش ال‌سی مطالبات ایران از بابت فروش برق به عراق به روز خواهد شد.

به گزارش عیارآنلاین، آرش کردی در حاشیه نخستین همایش مدیران آینده صنعت برق در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه میزان صادرات برق ایران نسبت به سال گذشته چگونه بوده و اینکه آیا ایران طلب خود از کشور عراق را به طور کامل دریافت کرده است یا خیر، گفت: صادرات برق ایران به کشورهای همسایه در سال جاری نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد رشد داشته است و می‌توان گفت تراز برق ایران با کشورهای همسایه همیشه ۲٫۵ برابر مثبت است. بنابراین صادرات برق فرصت خوبی است که ایران را به هاب انرژی در منطقه تبدیل کند.

مدیرعامل توانیر اضافه کرد: اخیراً نیز مذاکرات خوبی با کشور عراق برای سنکرون شدن شبکه برق ایران با عراق صورت گرفته است که اگر این اتفاق رخ دهد ایران می‌تواند از عراق با کشورهایی مثل لبنان و سوریه بابت شبکه برق متصل شود.

کردی در پاسخ به این سؤال که ایران از بابت فروش برق به عراق از این کشور یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار طلبکار است، آیا این کشور قرار نیست بدهی‌های خود را پرداخت کند، گفت: از بابت دریافت مطالبات خود از عراق در قبال فروش برق به این کشور مشکلاتی به وجود آمده بود که این مشکلات به نقل و انتقال بانکی بازمی‌گشت. بنابراین خوشبختانه جدیداً با ورود بانک مرکزی و گشایش‌های برجام در حال رفع و رجوع این مشکل هستیم.

وی اضافه کرد: مذاکره جدیدی در خصوص گشایش ال‌سی صورت گرفته که اگر این اقدام انجام شود دریافت مطالبات از بابت فروش برق به عراق به روز خواهد شد.

مدیرعامل توانیر در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که ایران سال گذشته چه میزان برق صادر کرده و چه میزان برای کشور ارزآوری داشته است، گفت: سالانه ۷۰۰ تا ۷۵۰ میلیون دلار صادرات برق انجام می‌دهیم بنابراین سال گذشته ۵۰ درصد این مطالبات دریافت شد.

کردی تأکید کرد: مذاکرات متعددی با طرف عراقی داشتیم تا حداقل تا پایان سال میلادی جاری ۵۰ درصد بدهی خود را به ایران پرداخت کند.

وی در پاسخ به این سؤال خبرنگار فارس که وزیر پیشنهادی نیرو از سوی دولت باید متخصص برق یا آب باشد، گفت: بنده معتقدم وزیر جدید نیرو باید متخصص برق آبی باشد. بنابراین موضوع انتخاب وزیر یک موضوع در سطح کلان دولت است.

مدیرعامل توانیر افزود: دولت قطعاً بازخوردهای لازم را از ‌آب و برق می‌گیرد و انتخاب صحیح را خواهد کرد.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: