۴ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۲۳
مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند خبر داد

اتمام ساخت پالایشگاه بید‌بلند خلیج فارس تا سال ۹۸

مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس گفت: پیشرفت ساخت این پالایشگاه تا پایان امسال به ۷۵ درصد می‌رسد و تا پایان سال ۹۷ باید عملیات ساختمان و نصب پالایشگاه به پایان برسد.

به گزارش عیارآنلاین، محمود امین نژاد مدیرعامل پالایشگاه گاز بید بلند خلیج فارس امروز در حاشیه برگزاری سومین روز نمایشگاه ایران پلاست در نشستی خبری با اشاره به پیشرفت ۶۲ درصدی ساخت پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس به عنوان تامین کننده خوراک طرح های پتروشیمی مسیر خط لوله دنا، گفت: مجموع پیشرفت ساخت این پالایشگاه شامل واحدهای فرآیندی پالایشگاه، ۵۷۰ کیلومتر خطوط لوله انتقال خوراک و محصولات و تاسیسات ذخیره سازی در ماهشهر به بیش از ۵۸ درصد رسیده است.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس با اعلام اینکه بر اساس برنامه زمان بندی باید پیشرفت ساخت این پالایشگاه تا پایان امسال به ۷۵ درصد افزایش یابد، تصریح کرد: تا پایان سال ۹۷ باید عملیات ساختمان و نصب پالایشگاه به پایان برسد و از سال ۱۳۹۸ مراحل راه‌اندازی و در نهایت بهره‌برداری از این پالایشگاه آغاز خواهد شد.

این مقام مسئول با اشاره اشتغال آفرینی بالغ بر ۴۷۸۰ نفره به صورت مستقیم ساخت پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس، تاکید کرد: در شرایط فعلی با احتساب اشتغال غیر مستقیم شامل ساخت قطعات و تجهیزات توسط سازندگان داخلی میزان اشتغال این طرح به حدود هشت هزار نفر می‌رسد.

وی با بیان اینکه یکی از اهداف ساخت این پالایشگاه تولید اتان برای تامین خوراک طرح پتروشیمی گچساران و سپس تامین اتیلن مورد نیاز طرح های پتروشیمی خط لوله دنا است، اظهار داشت: هم اکنون یک تن اتان حدود ۲۴۰ تا ۲۶۰ دلار ارزش دارد که با تبدیل اتان به اتیلن این ارزش به ۸۰۰ تا ۸۵۰ دلار و سپس تبدیل به پلی اتیلن به ۱۱۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار در هر تن ارتقا می یابد.

امین نژاد با بیان اینکه در راستای سیاست های کلان اقتصاد مقاومتی و تکمیل زنجیره ارزش قصد داریم پروپان تولیدی در پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس را هم به محصولات پلیمری تبدیل کنیم، افزود: بر این اساس هم اکنون مطالعات اجرای یک طرح PDH به منظور تبدیل پروپان به پلی پروپیلن در دستور کار قرار گرفته است.

وی با اشاره به مذاکرات و گفت‌وگوهای مقدماتی با شرکت های صاحب لایسنس و سرمایه برای اجرای این طرح جدید تبدیل پروپان به پلی پروپیلن، بیان کرد: ساخت این واحد جدید دست کم به یک تا ۱٫۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد که تاکنون مذاکرات مقدماتی و اولیه با شرکت‌های توتال فرانسه، اوده آلمان، میتسوئی ژاپن و چند شرکت معتبر بین المللی انجام گرفته است.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس همچنین با اشاره به افزایش سهم پیمانکاران، سازندگان و مشاوران ایرانی در اجرای این طرح عظیم پالایشگاهی، گفت: هم اکنون سهم داخلی به ۶۴ درصد افزایش یافته و استفاده حداکثری از توان سازندگان و پیمانکاران ایرانی برای تکمیل و بهره برداری از این پالایشگاه در دستور کار قرار دارد.

این گزارش حاکی است خوراک گاز پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس از واحدهای ان جی ال ۹۰۰، ۱۰۰۰، ۱۲۰۰ و ۱۳۰۰ تامین خواهد شد که کل گاز غنی ورودی ۵۶٫۶ میلیون متر مکعب در روز بوده که ۷۵ درصد گاز تولیدی پس از پالایش و جداسازی در قالب گاز متان به شبکه سراسری گاز کشور باز می‌گردد و ۲۵ درصد دیگر محصولات جانبی است.

از میزان ۵۶٫۶ میلیون متر مکعب گاز غنی ورودی پالایشگاه روزانه حدود ۴۸ میلیون متر مکعب گاز متان است که به شبکه عرضه خواهد شد و مابقی سالانه ۱٫۵ میلیون تن اتان، ۱٫۵ میلیون تن در سال گاز مایع (پروپان و بوتان) و ۵۰۰ هزار تن پنتان پلاس برای بنزین‌سازی خواهد بود.

یازدهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست ۲ تا ۵ مهرماه ۱۳۹۶ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران در چهار گروه مواد اولیه، کالاهای ساخته و نیمه ساخته شده، ماشین آلات و تجهیزات و خدمات برگزار می‌شود.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: