۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۴۸
معاون شرکت ملی نفت تاکید کرد؛

توان افزایش ۳میلیون بشکه‌ای تولید نفت را داریم

معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت گفت:متاسفانه طی سال‎های گذشته، کشور در مدیریت ظرفیت‎های موجود صنعت نفت عملکرد خوبی نداشته است.

به گزارش عیارآنلاین، غلامرضا منوچهری با بیان اینکه کشور در بخش بالادست صنعت نفت، در نقطه تحول قرار گرفته و خیز وزارت نفت در امضای قراردادهای نفتی و جذب سرمایه و فناوری، نویدبخش آینده‎ای پررونق برای این صنعت است، گفت: انتظار می‎رود سرمایه‎ عمده‌‎ای با محوریت سرمایه‎ خارجی، جذب صنعت نفت ایران شود. به این ترتیب پیش‎بینی می‎کنیم به نسبت منطقی، از محل منابع داخلی هم جذب سرمایه داشته باشیم.

مدیریت بهینه ظرفیت‎های موجود در صنعت نفت

وی ادامه داد: متاسفانه در سال‎های گذشته، کشور در مدیریت ظرفیت‎های موجود در صنعت نفت عملکرد خوبی نداشته است؛ اما این موضوع در سال‎های اخیر مورد توجه واقع شد و شکل‎گیری شرکت‎های اکتشاف و تولید (E&P)، برنامه‎ریزی برای استفاده بیشتر از شرکت‎های ایرانی ارائه دهنده خدمات نفتی و شرکت‎های سازنده داخلی، همچنین بهره‎مندی از توان دانشگاه‎ها و مراکز تحقیقاتی، از اقدام‌هایی است که در مسیر مدیریت بهینه ظرفیت‎ها در دستور کار وزارت نفت قرار گرفته است.

به گفته این مقام مسئول، شرکت‎های اکتشاف و تولید ایرانی برای حضور موثر در پروژه‎های نفت و گاز کشور، همکاری‌‎های بین‎المللی را در برنامه خود قرار داده‎اند و به تدریج این شرکت‎ها در تامین سرمایه و اجرای پروژه‎های بالادستی نفت توانمندتر می‎شوند.

منوچهری به خیز فناورانه در صنعت نفت هم اشاره کرد و گفت: خاستگاه این جهش، ذهن و عملکرد مسئولانی است که در صدد توسعه بخش خصوصی و افزایش حضور این بخش در صنعت نفت هستند و با برخورد علمی و رویکرد مبتنی بر تحقیق و توسعه و جذب فناوری در این مسیر گام برمی‎دارند.

افزایش ضریب بازیافت و کاهش هزینه تولید

معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران، بر اهمیت ازدیاد برداشت تاکید کرد و با بیان این‎که خوشبختانه این موضوع در حال تبدیل شدن به یک خواست عمومی است، یادآور شد: مطالعاتی که تاکنون در قالب تفاهمنامه‎های همکاری امضا شده بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت‎های داخلی و خارجی انجام شده، از احتمال افزایش بیش از ۵۰ میلیارد بشکه نفت به حجم ذخایر درجا و وجود توان افزایش سه میلیون بشکه‎ای تولید روزانه نفت حکایت دارد که تحقق چنین ارقامی می‎تواند در ارتقا جایگاه ایران در سطح بین‎المللی موثر باشد.

منوچهری گفت: به‎رغم ادامه روند رو به رشد مصرف نفت و گاز جهان طی سال‎های آینده، کاهش هزینه‎های تولید ضروری است؛ چه آنکه با توجه به تحولات حوزه انرژی در دنیا به ویژه حرکت به سمت به انرژی‎های نو و توسعه ذخایر شیل‎های نفت و گاز، افزایش قابل توجه قیمت نفت در آینده دور از انتظار است.

شرکت ملی نفت ایران طی تفاهمنامه همکاری مطالعه میدان‎های سپهر و جفیر را به یک شرکت ایرانی سپرد.

منبع: مهر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: