سخنگوی وزارت بهداشت:

فعالیت پزشکان در حوزه پیشگیری از بیماری‌ها امکانپذیر نیست

حریرچی: با توجه به کمبود پزشک و گرانی هزینه خدمات پزشکان و ازدحام مردم در مطب پزشکان، انتظار خدمات پیشگیرانه از پزشکان عملی نیست و افراد دیگری با تحصیلات دیپلم و فوق دیپلم در حوزه پیشگیری فعالیت می کنند.

به گزارش عیارآنلاین، ایرج حریرچی روز دوشنبه در نشست خبری هفتگی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا درباره عملکرد پزشکان در حوزه پیشگیری از بیماری ها افزود: در کشور هم از نظر تعداد پزشک عمومی و هم متخصص نسبت به جمعیت کمبود شدید داریم و در برخی تخصص ها تا ۶۰ درصد نیاز کشور کمبود داریم.
وی ادامه داد: عملکرد جامعه پزشکی در ۱۵ ساله گذشته قابل قبول بوده است، در سال های اول انقلاب ۳۰ تا ۴۰ درصد پزشکان در کشور با مدرک ناقص و گاهی با مدرک فوق دیپلم از کشورهای خارجی با زبان انگلیسی لهجه دار در کشور به طبابت مشغول بودند و وضعیت خدمات پزشکی در کشور مطلوب نبود.
قائم مقام وزیر بهداشت گفت: در دهه ۶۰ تا اوایل دهه ۷۰ برای جراحی عروق قلب بیمار باید به تهران اعزام می شد یا خارج از کشور می رفت اما اکنون در تمام مراکز استانها و شهرهای بزرگ جراح عروق داریم اما واضح است که هنوز با کمبود پزشک مواجه هستیم.
وی افزود: در شرایطی که با کمبود پزشک مواجه هستیم، انتظار اینکه پزشکان در حوزه آموزش و پیشگیری از بیمارها وارد شوند و وقتی را برای صحبت کردن با مردم اختصاص دهند، قابل قبول نیست، به خصوص اینکه اگر چنین خدمات بدهند، گران تمام می شود.
حریرچی گفت: پزشکان به خصوص پزشکان متخصص با توجه به ازدحام بیماران وقت کافی برای آموزش به مردم ندارند به همین علت افراد دیگری با مدرک دیپلم و فوق دیپلم یا بالاتر برای این کار تربیت شده اند و هزینه خدمات آنان نیز به مراتب ارزانتر است.
حریرچی گفت: اگر می خواهیم هزینه های القایی را کم کنیم یا نظام ارجاع را اجرا کنیم باید از پزشکان در جایی که اولویت دارد استفاده شود و اقدامات بهداشتی و پیشگیرانه را به افراد دیگر بسپاریم.

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: