۴ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۵۶
دبیر اول فراکسیون زنان مجلس:

یکی از معضلات روستاها ازدواج‌های زودهنگام است که آسیب‌های اجتماعی آن زیاد است

آقاپور: در شهرستان شبستر در استان آذربایجان شرقی که نماینده آن هستم، ۷۵ روستا داریم. یکی از معضلات این روستاها ازدواج های زودهنگام است که آسیب های اجتماعی آن زیاد است. گر در چهل سال پیش دختران در سنین پایین ازدواج می کردند، با مسائل سازگار می شدند و می ساختند اما در جامعه امروز که طلاق ها زیاد شده است، ازدواج های زود هنگام آمار طلاق را افزایش می دهد.

به گزارش عیارآنلاین، حسین اسد بیگی در آغاز با اشاره به فعالیت های اورژانس های اجتماعی گفت: همکاران در این بخش با مشکلات مربوط به زوجین روبرو هستند و حدود ۲۰ مرکز در کشور فقط مخصوص مداخله به منظور کاهش طلاق داریم که زیر نظر دفتر امور آسیب دیدگان بهزیستی کار می کنند.

وی ضمن تشکر از فراکسیون زنان در مجلس بابت دغدغه و حمایت از حقوق کودکان، اظهار داشت: طرح ممنوعیت ازدواج زیر ۱۸ سال به دلیل معضلاتی است که در طول سال های گذشته پیش آمده است. ازدواج امر مقدسی است و اساسا افراد با ازدواج کامل می شوند.

وی به مشکلات در مسیر ازدواج زود هنگام اشاره کرد و بیان داشت: در مجلس اعلام شد، در کشور دو هزار بچه مطلقه زیر ۱۵ سال داریم و به همین دلیل فراکسیون بانوان به دنبال مانع شدن ازدواج زیر ۱۸ سال هستند.

رئیس اورژانس اجتماعی کشور تصریح کرد: کسی که می خواهد ازدواج کند باید به بلوغ فکری، عاطفی و اجتماعی رسیده باشد. فقط نباید به اینکه فرد از نظر جسمانی بالغ و بزرگ شده است، اکتفا کرد. بعضی از خانواده ها تصور می کنند وقتی فرزند از نظر جسمانی رشد پیدا کرد، آماده ازدواج است.

اگر در چهل سال پیش دختران در سنین پایین ازدواج می کردند، با مسائل سازگار می شدند و می ساختند اما در جامعه امروز که طلاق ها زیاد شده است، ازدواج های زود هنگام آمار طلاق را افزایش می دهد.

وی افزود: شاید از یک بچه پرسیده شود آیا می خواهید ازدواج کنید، پاسخ مثبت دهد که این به دلیل هیجانات نوجوانی است اما وقتی کمترین مشکلی پیش می آید، تقاضای طلاق می دهد زیرا همه تصمیمات بر احساسات است.

اسد بیگی ضمن اشاره به اینکه طلاق حتی در افراد تحصیل کرده و با جایگاه اجتماعی نیز وجود دارد، تاکید کرد: در طلاق باید به آسیب های اجتماعی و فردی مختلف توجه کنیم. حقیقت آن است که باید به مصالح عالیه کودک و نوجوان توجه کنیم.

شاید خیلی ها به حال حاضر کودک توجه می کنند و برای آنها آینده شان مهم نباشد اما مسئولین باید به عنوان قانون گذار و مجری قانون به این فکر کنند که حقوق کودک چیست؟

ایران جزو پیمان نامه حقوق کودک با شرایطی است که در آنجا آمده است باید از ازدواج کودکان جلوگیری کرد.

معصومه آقا پور در ادامه با اشاره به طرح ممنوعیت ازدواج افراد زیر ۱۸ سال گفت: در شهرستان شبستر در استان آذربایجان شرقی که نماینده آن هستم، ۷۵ روستا داریم. یکی از معضلات این روستاها ازدواج های زودهنگام است که آسیب های اجتماعی آن زیاد است.

نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی به آسیب های متغیرهای درونی ازدواج های زودهنگام اشاره کرد و اظهار داشت: در متغیرهای درونی که ازدواج زودهنگام انجام می شود، وقتی به سن ۱۸ می رسند، به شدت از نظر روانی ناراحت هستند به طوری که این خانم ها حتی جرات صحبت کردن هم ندارند.

دبیر اول فراکسیون زنان مجلس دهم بیان داشت: اعتماد به نفس این خانم ها از بین رفته و شخصیت ایشان کاملا وابسته است و عموما این افراد نیز تا ۲۵ سالگی دچار بیماری های زنانگی می شوند.

خیلی از این خانم ها مجبورند با وضعیت خودشان بسازند و این در حالی است که بقیه نیز مجبور به طلاق می شوند.

وی هشدار داد: در بعضی از شهرها جدای از روستاها به صورت سنتی دختران ۱۳ تا ۱۵ سال ازدواج می کنند و متاسفانه سن طلاق ۱۸ و ۱۹ سال می شود و در این صورت می بینیم که یک زن مطلقه با سن ۱۹ سال دارای یک یا دو فرزند هستند و این یک تهدید است.

آقا پور تاکید کرد: ما سعی می کنیم قانون را برای حمایت از همه ملت ایران ارائه دهیم و سعی می کنیم با تمام امکانات این کار فرهنگی را انجام دهیم.

گفتنی است که؛ برنامه «صبح و گفت و گو» رادیو گفت و گو با موضوع ممنوعیت ازدواج جوانان زیر ۱۸ سال ، با حضور حسین اسد بیگی رئیس اورژانس اجتماعی کشور و دکتر معصومه آقا پور دبیر اول فراکسیون زنان مجلس به روی آنتن رفت.

منبع: خانه ملت

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: