تحلیل آمار تجارت 5ماهه کشور در سال 96

تراز تجاری منفی همچنان ادامه دارد!

آمار تجارت خارجی در ۵ ماه ابتدایی سال جاری، نشان از افزایش چشمگیر واردات و کاهش صادرات کشور دارد. به این ترتیب، میزان تراز تجاری کشور در این مدت منفی ۲٫۲میلیارد دلار بوده است که نشان از کاهش ۳٫۶میلیارد دلاری در مقایسه با سال گذشته دارد.

به گزارش عیارآنلاین، طبق آمار گمرک جمهوری اسلامی از تجارت خارجی ایران در ۵ ماه ابتدایی سال جاری میزان صادرات کالاهای غیرنفتی با احتساب میعانات گازی با ۵ درصد کاهش به ۱۷٫۲ میلیارد دلار رسیده است. همچنین میزان واردات کشور در این مدت با افزایش ۱۶٫۵ درصدی به ۱۹٫۴ میلیارد دلار رسیده است. در جدول زیر آمار مقایسه‌ای میزان صادرات و واردات کشور در ۵ ماه نخست سال ۱۳۹۶ نشان داده شده است.

بنابراین آمار تجارت خارجی در ۵ ماه ابتدایی سال جاری مطابق ماه گذشته نشان از افزایش چشمگیر واردات و کاهش صادرات کشور دارد. به این ترتیب میزان تراز تجاری کشور در این مدت منفی ۲٫۲ میلیارد دلار بوده است که نشان از کاهش ۳٫۶ میلیارد دلاری تراز تجاری ۵ ماهه در مقایسه با سال گذشته دارد.

در زمینه آمار تفکیکی بخش‌های صادراتی، از صادرات ۱۷٫۲ میلیارد دلاری در پنج ماه ابتدایی سال جاری، ۲٫۹ میلیارد دلار سهم صادرات میعانات گازی، ۶ میلیارد دلار سهم محصولات پتروشیمی و ۸٫۳ میلیارد دلار سهم سایر کالاها بوده است. در جدول زیر، آمار صادرات کشور در ۵ ماه ابتدایی سال جاری به تفکیک بخش‌های صادراتی نشان داده شده است.

همانطور که از جدول بالا مشخص است، میزان صادرات میعانات گازی چه از نظر وزنی و چه از نظر قیمت دلاری با کاهش حدود ۵ درصدی همراه بوده است. همچنین میزان صادرات محصولات پتروشیمی نیز از نظر وزنی ۲٫۷ درصد کاهش یافته درحالیکه از نظر قیمت دلاری ۲ درصد افزایش یافته است.

در بخش سایر کالاها نیز میزان صادرات به مراتب بیشتر از دو بخش دیگر کاهش یافته است. میزان صادرات سایر کالاها از نظر وزنی ۱۱ درصد و از نظر قیمت دلاری بیش از ۹ درصد کاهش یافته است.

مقاصد اصلی میعانات گازی صادراتی

همچنین مقاصد اصلی میعانات گازی صادراتی ایران در ۵ ماه ابتدایی سال جاری کشورهای کره جنوبی، امارات، ژاپن و هند بوده‌اند. نکته جالب توجه اینکه در ماه گذشته چین نیز به جمع خریداران میعانات گازی ایران اضافه شده است. در جداول زیر مقاصد صادراتی میعانات گازی ایران در ۵ ماه ابتدایی سال جاری نشان داده شده است.

همانطور که از جدول بالا مشخص است کشور کره جنوبی با خرید بیش از نیمی از میعانات گازی ایران، بزرگترین مقصد ایران در صادرات میعانات گازی محسوب می شود.

کالاهای عمده‌ی صادراتی

چنانچه تقسیم بندی تعرفه‌های ۸ رقمی، که کالاها را به کوچک‌ترین دسته‌ها تفکیک می‌کند در نظر بگیریم، در ۵ ماه ابتدایی سال جاری، «میعانات گازی» با ۲۹۲۰ میلیون دلار، «پلی اتیلن گرید فیلم با چگالی کمتر از ۹۴ درصد» با ۶۵۲ میلیون دلار، «پروپان مایع شده» با ۵۷۶ میلیون دلار، «سایر روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین» با ۵۷۶ میلیون دلار و «متانول» با ۵۵۵ میلیون دلار در بین کالاهای صادراتی غیرنفتی رتبه‌های اول تا پنجم را داشته‌اند. در جدول زیر ده کالای اول در صادرات غیر نفتی ایران در ۵ ماه ابتدایی سال ۱۳۹۶ نشان داده شده‌است.

در تقسیم بندی کلی‌تر محصولات عمده‌ی صادراتی نیز «میعانات گازی» با ۲۹۲۰ میلیون دلار، «انواع پلی اتیلن» با ۱۴۸۶ میلیون دلار، «گازهای نفتی مایع‌شده» با ۱۳۴۱ میلیون دلار، «فرآورده های با حداقل ۷۰ درصد نفت و روغن های نفتی» با ۸۷۹ میلیون دلار و «منو و پلی الکل‌های اشباع شده» با ۸۳۵ میلیون دلار در صدر کالاهای صادراتی قرار دارند. در جدول زیر تقسیم بندی کلی تر محصولات صادراتی در ۵ ماه ابتدایی سال ۱۳۹۶ نشان داده شده‌است.

همانطور که در جداول بالا مشخص است طبق روال معمول عمده‌ی محصولات صادراتی «غیر نفتی» ایران را محصولات با فرآوری بسیار کم پالایشگاهی و پتروشیمی تشکیل داده‌اند و محصولات با ارزش افزوده جایگاه چندانی در صادرات کشور ندارند.

کالاهای عمده‌ی وارداتی

در تقسیم بندی جزئی «برنج» با ۹۶۳ میلیون دلار، «ذرت دامی» با ۶۱۲ میلیون دلار، «خودرو سواری با حجم موتور ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی‌سی» با ۵۱۵ میلیون دلار، «قطعات منفصله تولید خودرو با ساخت داخل ۱۴ تا ۳۰ درصد» با ۴۳۴ میلیون دلار و «دانه سویا» با ۴۱۰ میلیون دلار عمده محصولات وارداتی کشور در ۵ ماه ابتدایی سال ۱۳۹۶ هستند. در جدول زیر ده کالای اول وارداتی ایران در این مدت نشان داده شده است.

اما در یک تقسیم بندی کلی تر محصولاتی چون «قطعات منفصله تولید خودرو» با ۱۲۰۵ میلیون دلار، «خودرو سواری» با ۱۰۳۳ میلیون دلار، «برنج» با ۹۶۳ میلیون دلار، «ذرت» با ۶۲۴ میلیون دلار و «تجهیزات شبکه تلفن همراه» با ۴۲۸ میلیون دلار در صدر محصولات وارداتی ایران هستند. در جدول زیر تقسیم بندی کلی تر محصولات عمده وارداتی ایران در ۴ ماه ابتدایی سال ۱۳۹۶ نشان داده شده است.

متوسط قیمت دلاری هر تن کالای صادراتی غیرنفتی با احتساب میعانات گازی درحدود ۳۵۸ دلار بوده است که نسبت به سال گذشته ۳ درصد افزایش داشته است. همچنین هر تن کالای وارداتی با متوسط قیمت ۱۳۶۷ دلار وارد کشور شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹ درصد افزایش یافته است. بنابراین میتوان گفت محصولات صادراتی ایران در مقایسه با محصولات وارداتی از قیمت واحد بسیار کمتری برخوردارند و محصولات وارداتی حدود ۴ برابر محصولات صادراتی قیمت دارند.

مقاصد عمده‌ی صادراتی

در ۵ ماه ابتدایی سال ۱۳۹۶ کشورهای چین، عراق، امارات، کره‌جنوبی و هند عمده‌ترین مشتری‌های کالاهای ایرانی بوده‌اند. در جدول زیر ۱۰ کشور مقصد اول صادراتی ایران نشان داده شده است.

همانطور که از جدول بالا مشخص است در ۵ ماه ابتدایی سال ۱۳۹۶ میزان صادرات ایران به کشورهایی چون ترکیه، امارات، پاکستان و هند کاهش یافته و در مقابل میزان صادرات ایران به کشورهایی چون تایلند، تایوان، چین، افغانستان، کره جنوبی و عراق افزایش یافته است.

مبادی عمده وارداتی

مبادی عمده محصولات وارداتی ایران نیز کشورهای چین، امارات، کره‌جنوبی، هند و ترکیه بوده‌اند. در جدول زیر مبادی عمده وارداتی ایران در ۵ ماه ابتدایی سال ۱۳۹۶ نشان داده شده‌اند.

چنانچه در جدول بالا مشخص است در ۵ ماه ابتدایی سال جاری میزان واردات ایران از تمامی شرکای اصلی تجاری افزایش یافته است. با اینحال میزان افزایش واردات از کشورهایی همچون هلند، سوئیس، هند، فرانسه و ایتالیا بیش از دیگر کشورها بوده است. نکته جالب توجه افزایش چشمگیر واردات ایران از کشورهای اروپایی است که موجب شده است سهم این کشورها از واردات ایران افزایش یابد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: