معاون سازمان آب و برق خوزستان:

تمامی مخازن سدهای استان خوزستان منفی و از برنامه عقب است

حسونی زاده: تمامی مخازن سدهای استان خوزستان منفی و از برنامه عقب است و عمدتا کشت‌ها در فصولی از سال انجام می‌شود که تامین آب برای آن‌ها مشکل است. در وضعیت کنونی حجم آب‌های ذخیره شده در سدهای خوزستان، ۱۲ میلیارد مترمکعب بوده که از این میزان چهار میلیارد و ۵۸۱ میلیون آن مفید و نسبت به سال گذشته حدود دو میلیارد مترمکعب کمتر شده است.

به گزارش عیارآنلاین، هوشنگ حسونی‌زاده شامگاه شنبه در نشست شورای کشاورزی استان خوزستان که در سالن جلسات دفتر استانداری خوزستان برگزار شد اظهار داشت: در وضعیت کنونی حجم آب‌های ذخیره شده در سدهای خوزستان، ۱۲ میلیارد مترمکعب بوده که از این میزان چهار میلیارد و ۵۸۱ میلیون آن مفید و نسبت به سال گذشته حدود دو میلیارد مترمکعب کمتر شده است.

وی با اشاره به این‌که آورد مخازن سدهای خوزستان در حال حاضر ۱۱ میلیارد نسبت به طول آمار کاهش یافت، ادامه داد: تا روز گذشته خروجی آب از مخازن ۱۸ میلیارد و ۸۰۰ میلیون مترمکعب و معادل سال گذشته بوده است.

معاون سازمان آب و برق خوزستان بیان کرد: در سال جاری و آینده حجم مفید مخازن هر کدام از سدها تعیین که در مجموع چهار میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب و میزان آورد نیز ۱۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون پیش‌بینی شده است.

حسونی‌زاده با بیان این‌که تا روز جمعه گذشته ۴۰۰ میلیون مترمکعب اضافه بر برنامه از سد حوزه کرخه آب رهاسازی انجام شد افزود: در حوزه مارون نیزشاهر کاهش ۴۰ میلیون مترمکعبی نسبت به سال گذشته هستیم، سطح‌های کشت شلتوک در سال جاری ۶۵ هزار و ۳۰۰ هکتار بود در صورتی که توافق بین ۳۰ تا ۳۲ هزار بوده و این موضوع سبب کاهش کیفیت آب در پائین‌دست و تلف شدن منابع آبی استان خواهد شد.

وی با اشاره به این‌که تمامی مخازن سدهای استان خوزستان منفی و از برنامه عقب هستند، گفت: شروع کشت پاییز که عمدتا گندم و جو است باید از آبان ماه باشد چراکه اگر زودتر انجام شود از تأمین آب آن معذور هستیم همچنین در حوزه کارون، دز و کرخه برای تأمین آب سطح زیرکشت چغندرقند و کلزا مشکلی نداریم اما برای حوزه مارون باتوجه به مشکلات شدید امکان تأمین آب برای این محصول وجود ندارد و خواستار کشت محصولاتی که از ۱۵ آبان به بعد شروع می‌شوند، هستیم.

در این جلسه غلامرضا شریعتی در واکنش به سخنان معاون سازمان آب و برق خوزستان اظهار داشت: برای کشت تابستانه در حوزه مارون اجازه کشت برنج و ذرت صادر نشد و تبعات اجتماعی برای خوزستان به همراه داشت همچنین سطح نارضایتی‌ها نیز افزایش پیدا کرد در صورتی که بخواهیم اجازه کاشت چغندرقند و کلزای پاییزه نیز برای آنها صادر نشود مشکلات دو برابر می‌شود.

استاندار خوزستان گفت: دغدغه آب و برق برای حوزه مارون از اهمیت برخوردار است و در این زمینه اهتمام داریم و در حد امکان باید برای کشاورزان امکان کشت را فراهم کرد.

کارون هیچ سهمی از طرح ۵۵۰ هزار هکتاری ندارد

همچنین در این نشست معصومه خنفری با اشاره به این‌که شهرستان کارون در امتداد رودخانه کارون است اما هیچ سهمی از طرح ۵۵۰ هزار هکتاری ندارد، بیان کرد: بیشترین حوزه اشتغال مردم شهرستان در بخش کشاورزی بوده و کانون‌های بحرانی ریزگردها نیز در این شهرستان قرار دارد.

فرماندار شهرستان کارون با اشاره به عدم اجرای هیچگونه کانال انتقال آبی در شهرستان کارون، گفت: در فازم دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتار برای شهرستان کارون به میزان ۱۲ هزار هکتار سهم تعیین شود، افزود: تقاضا داریم که سهم شهرستان کارون از طرح مقام معظم رهبری به ۲۰ هزار هکتار افزایش یپدا کند چراکه بیشترین کانون‌های بحرانی ریزگردها در این شهرستان قرار دارند.

در این جلسه غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان در پاسخ به درخواست فرماندار کارون گفت: هنوز در زمینه اجرای فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری با وزارت نیرو مشکل داریم و طرح برای فاینانس انجام نشده، در این حالت امکان تصویب افزایش سطج زیرکشت بدون کارشناسی و بررسی وجود ندارد.

منبع: ایسکانیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: