توسعه همکاری‌های اقتصادی محور سفر کمیسیون کشاورزی مجلس به ایرلند

دکتر «احمدعلی کیخا» نایب‌ رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در جریان سفر یک‌هفته‌ای به دوبلین و دیدار با مقامات این کشور بر لزوم توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری در حوزه کشاورزی میان ایران و ایرلند تأکید کرد.

به گزارش عیارآنلاین، اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی به ریاست دکتر احمدعلی کیخا شنبه گذشته وارد دوبلین شده و مورد استقبال جواد کچوئیان سفیر ایران در ایرلند قرار گرفتند.
در این سفر آقایان نظر افضلی، حاتمیان، خادم، وقفچی و نوری از اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، دکتر کیخا را همراهی کردند.
هیات مذکور طی اقامت یک‌هفته‌ای خود در دوبلین با مقامات رسمی و بخش خصوصی ایرلند از جمله با رئیس مجلس سنا، وزیر کشاورزی، تغذیه و منابع دریایی درخصوص بسط و توسعه روابط اقتصادی فی‌مابین بحث و گفت وگو نمودند.
علاوه بر آن، ایشان طی این مدت از بخش کشاورزی دانشگاه دوبلین UCD ، مرکز توسعه صادرات ایرلند ( Enterprise ) ، مرکز صادرات مواد غذایی ایرلند ( BordBia ) و مرکز صادرات مواد لبنی و گوشتی ایرلند ( Ornua ) دیدار و با مسئولین عالی‌رتبه هر یک از آن‌ها دیدار و گفت وگو کردند.
هیات مذکور در این سفر از کتابخانه Chester Beaty ، باغ ملی گیاه‌شناسی، فونیکس پارک و مزارع کشاورزی و پرورش دام ایرلند نیز بازدید به عمل آوردند.
در ملاقات اعضای هیات کمیسیون کشاورزی با رئیس مجلس سنا و وزیر کشاورزی ایرلند، بر اهمیت ژئوپلیتیک ایران در منطقه خاورمیانه و نقش آن در برقراری ثبات و امنیت، توجه به همسایگی ۱۵ کشور با ایران و سکنی گزیدن بیش از ۳۰۰ میلیون جمعیت در این کشورها و اینکه جمهوری اسلامی ایران مرکز این بازار بزرگ اقتصادی و تجاری در منطقه به شمار می‌رود، مورد توجه و تأکید قرار گرفت.
هیات ایرانی همچنین تأکید کرد که جمهوری اسلامی ایران از هرگونه بسط و توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری با ایرلند استقبال می‌نماید منوط به آنکه این فعالیت ‌ها در قالب همکاری‌های مشترک از جمله سرمایه‌گذاری Joint Venture و تولید مشترک و انتقال فنّاوری بوده و به علاوه زمینه صادرات متقابل به ایرلند نیز فراهم گردد.
در این دیدارها طرف‌های ایرلندی نیز از گسترش روابط و همکاری‌های اقتصادی و تجاری با کشورمان استقبال و بر ضرورت بازگشایی سفارت این کشور در تهران و رفع هر چه سریع‌تر برخی موانع بانکی به‌منظور بسط و توسعه هر چه بیشتر روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور تأکید داشتند.
لازم به ذکر است که رئیس مجلس سنای ایرلند بنا به دعوت علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در رأس هیاتی در نیمه اول مهرماه به تهران سفر خواهد نمود.
همچنین هیات اقتصادی و تجاری ایرلند به ریاست وزیر مشاور در امور تجارت، سرمایه‌گذاری و اشتغال این کشور به دعوت وزیر صنعت و معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران با همراهی بیش از ۴۵ شرکت ایرلندی در اواخر آبان ماه سال جاری به تهران سفر خواهند نمود.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: