۴ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۱
نایب‌رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، تأکید کرد:

مغایرت تفکیک وزارت صنعت با اهداف برنامه ششم

رضایی با بیان اینکه تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت به مدیریت واحد این بخش لطمه خواهد زد، گفت: متولی تولید وقتی بازار را در اختیار نداشته باشد، ممکن است چیزی را تولید کنند که بازار به آن احتیاج ندارد و برعکس، بازار چیزی را وارد کند که تولید متضرر شود.

مسعود رضایی، نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار حوزه صنعت عیارآنلاین، پیرامون لایحه تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: ارائه این لایحه به مجلس در ماه‌های پایانی دولت یازدهم نگرانی‌ها و شبهاتی مبنی بر سیاسی بودن لایحه مذکور ایجاد کرده بود.

نماینده مردم شیراز با اشاره به ادغام وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت در دولت قبل گفت: به اعتقاد بنده ادغام صورت گفته در دولت قبل به‌صورت کامل محقق نشده و ناقص مانده است. به همین دلیل می‌توان گفت دلیل بعضی شکاف‌ها و تعلل‌ها می‌تواند همین مسئله باشد که ادغام واقعی صورت نگرفته است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در پاسخ به این سؤال که آیا با تفکیک وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت مدیریت واحد این بخش‌ها از بین نخواهد رفت گفت: پیرامون این موضوع صحبت‌های زیادی صورت گرفت است. به اعتقاد بنده این نکته‌ای درستی است و یکی از ضعف‌های تفکیک بشمار می‌رود.

وی افزود: در چند سال گذشته بخش کشاورزی به‌واسطه ادغام که مدیریت واحد تولید و بازرگانی را برای این بخش به ارمغان آورد، موفقیت‌های زیادی کسب کرد. در سال‌های ادغام، جهاد کشاورزی با توجه به بازار برای تولید سیاست‌گذاری می‌کرد و موفق هم بود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: متولی تولید وقتی بازار را در اختیار نداشته باشد ممکن است چیزی را تولید کنند که بازار به آن احتیاج ندارد و برعکس، بازار چیزی را وارد کند که تولید متضرر شود.

رضایی در خصوص اینکه آیا تفکیک این وزارتخانه‌ها مغایر با برنامه ششم توسعه و سیاست‌های کلی نظام نیست افزود: به اعتقاد بنده این انتقاد از بعدی درست است. در برنامه ششم ما دولت را موظف کردیم ساختار خود را کوچک کند ولی این لایحه مغایر با هدف‌گذاری ما است. ما این موضوع را مطرح کردیم و استدلال دولت این بود که با تفکیک این وزارتخانه‌ها ساختار و بدنه دولت افزایش پیدا نخواهد کرد.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: