تنوع منابع مالیاتی، راه‌حل تأمین درآمد پایدار برای شهرداری تهران

یکی از راه‌های کسب درآمد پایدار برای شهرداری‌ها، وضع مالیات برای آن‌ها هست که این مالیات می‌تواند از منابع مختلف و متنوعی ازجمله مالیات بر ارزش‌افزوده، مالیات بر دارایی، مالیات بر درآمد و… کسب شود. در این میان، شهرداری تهران تنها به مالیات بر ارزش‌افزوده دسترسی دارد.

به گزارش عیارآنلاین، در تعریف درآمد پایدار شهرداری به سه خصیصه مهم تداوم پذیری، حفظ کیفیت محیط زندگی و حقوق شهروندی اشاره‌شده است. از دلایل پایدار بودن مالیات نیز می‌توان به همین سه خصلت اشاره کرد که علاوه بر همیشگی بودن پرداخت آن توسط مردم، عملاً هیچ‌گونه تأثیر مخربی را بر محیط زندگی و کیفیت رفاه شهری‌ نمی‌گذارد و با توجه به اینکه پرداخت مالیات عملاً متناسب با استفاده از امکانات و زیرساخت‌ها است، بنابراین حقوق شهروندی نیز رعایت می‌شود.

اخذ مالیات با اهداف گوناگونی ازجمله تأمین مالی حکومت‌های مرکزی و محلی و همچنین به‌عنوان وظیفه مردم در قبال حکومت و دولت انجام می‌شود. شهرداری‌ یا دولت محلی در قبال خدماتی که به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم ازجمله تأمین امنیت،‌ زیرساخت‌هایی مانند آب، برق، حمل‌ونقل عمومی و… ارائه می‌دهد، نیازمند دریافت‌ هزینه‌هایی تحت عنوان مالیات است.

مالیات‌های دریافتی توسط دولت‌های مرکزی و محلی را به می‌توان به انواع مختلف تقسیم کرد که مبنای دریافت آن‌ها عبارت‌اند از؛

۱- مبتنی بر مکان: مانند زمین، دارایی، املاک و… که در محدوده شهر واقع هستند و شهرداری به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم باعث ارزش‌افزوده آن‌ها شده است.

۲- مبتنی بر ایجاد درآمد و ارزش‌افزوده در کالا:‌ مانند فراهم آوردن زمینه کسب‌وکار و تولید کالا که بخش از آن به خدمات ارائه‌شده توسط شهرداری مربوط است. مالیات‌هایی مانند مالیات بر درآمد، مالیات بر ارزش‌افزوده و مالیات بر کسب.

۳- کنترل (ابزار سیاست‌گذاری): مالیات‌هایی که به‌منظور سیاست‌گذاری یا کنترل باید به مدیریت محلی واگذار شود؛ مانند مالیات بر سوخت برای کنترل آلودگی، مالیات بر احتکار،‌ مالیات بر سوداگری در بازار زمین و مسکن و…

مالیات‌های قابل دریافت برم بنای دسته‌بندی بالا شامل؛ مالیات بر املاک و دارایی، مالیات بر مصرف، مالیات بر درآمد افراد، مالیات بر درآمد شرکت‌ها، مالیات بر نقل و انتقالات و.. می‌شود.

در بررسی درآمدهای کلان‌شهر تهران و شش کلان‌شهر بزرگ و موفق دنیا به لحاظ پایداری درآمدی مشاهده شد که مالیات‌های دریافتی توسط شهرداری‌ کلان‌شهرهای مذکور علاوه برداشتن سهم بالایی از درآمدهای مالیاتی، از تنوع بالای درآمدهای مالیاتی نیز برخوردار هستند. کلان‌شهرهایی مانند پاریس، توکیو، نیویورک و برلین به ترتیب از ۶، ۵، ۴ و ۳ بخش عمده درآمدهای مالیاتی بهره‌ می‌‌برند. که مهم‌ترین‌های آن به ترتیب عبارت‌اند از مالیات بر دارایی، مالیات بر درآمد، مالیات بر فروش و مالیات بر ارزش‌افزوده.

جدول ۱: مقایسه منابع اخذ مالیات در کلان‌شهرهای جهان

درحالی‌که شش کلان‌شهر جهان سعی کرده‌اند برای تداوم و پایداری درآمدهای مالیاتی خود از منابع متنوع استفاده کنند و همچنین مالیات بر دارایی به دلیل ثابت و روبه رشد بودن را به‌عنوان پایه اصلی درآمدهای مالیاتی خود مدنظر قرار دهند، شهرداری تهران نه‌تنها از یک منبع محدود (مالیات بر ارزش‌افزوده) کسب درآمد می‌کند، بلکه هیچ ردیف بودجه‌ای تحت عنوان مالیات بر املاک و مستغلات برای آن در نظر گرفته نشده است.

با توجه به بررسی قانون‌های مالیاتی؛ علت اصلی عدم گستردگی مالیاتی و همچنین نبود درآمدی تحت عنوان مالیات بر املاک و دارایی‌ها به ضعف قانونی مربوط می‌شود، که نه‌تنها حق دریافت مالیات برای شهرداری‌ها را در نظر گرفته است؛ بلکه آنچه قانون برای دولت مرکزی تحت عنوان مالیات بر دارایی در نظر گرفته بود، در فواصل مختلف بی‌آنکه دلیل یا جایگزینی مطرح شود از قانون مالیات‌های مستقیم حذف‌شده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: