مدیریت مناسب بحران بازنشستگی معلمان راهکاری برای افزایش کیفیت در آموزش‌وپرورش

آموزش و پرورش با بحران بازنشستگی روبه‎رو است و از طرف دیگر از عدم کیفیت در نیروی انسانی رنج می‌برد. در این شرایط، آموزش و پرورش این امکان را دارد که با جذب نیروهای با کیفیت بتواند کیفیت مدارس خود را ارتقا داده و این تهدید را به فرصت تبدیل نماید.

به گزارش عیارآنلاین، چندی است مسئله بحران بازنشستگی آموزش و پرورش در سطح اول وزارتخانه مطرح شده است و مسئولین آموزش و پرورش به صحبت های مختلفی پرداخته اند. در همین رابطه هفته قبل علی کاظمی عضو هیات رییسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در مورد تامین نیروی انسانی آموزش و پرورش از طریق نیروهای حق التدریسی عنوان کرد: استفاده از نیروهای حق التدریس در شرایطی که کمبود نیرو وجود داشته باشد چاره ای برای رفع مشکل محسوب می‌شود اما مساله تامین اعتبار برای دریافتی این گروه نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

عضو هیات رییسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در مورد بکارگیری نیروهای بازنشسته برای کمبود نیروی معلم بیان کرد: استفاده از نیروهای بازنشسته کاملا خلاف قانون است و تعویق بازنشستگی افراد نیز راهکار چندان مناسبی به نظر نمی‌رسد چرا که چنین افرادی توان لازم برای کار را نخواهند داشت.

استخدام نیروهای حق‌التدریسی در آموزش و پرورش در شرایطی که آموزش و پرورش با بحران بازنشستگی روبه رو خواهد بود اولین راهکاری است که برای حل مشکل بازنشستگی آموزش و پرورش به ذهن بسیاری از افراد و از جمله نمایندگان مجلس شورای اسلامی آمده است اما ممکن است این اقدام موجب شود آموزش و پرورش از این بحران عبور نماید اما تبعات این اقدام در بلندمدت هنوز به درستی مشخص نشده است.

آموزش و پرورش با بحران بازنشستگی رو به رو است و از طرف دیگر از عدم کیفیت در نیروی انسانی رنج می‌برد. در این شرایط، آموزش و پرورش این امکان را دارد که با استفاده از نیروهای با کیفیت بتواند کیفیت مدارس خود را ارتقا داده و این تهدید را به فرصت تبدیل نماید. در حالی که با استخدام نیروهای جدید بدون سطح مشخصی از کیفیت، وضعیت آموزش و پرورش بر طبق روال گذشته ادامه پیدا کرده و امکان بهبود کیفیت نیروی انسانی آموزش و پرورش کاهش می‌یابد.

برچسب‌ها:

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: