بافت‌های فرسوده؛ مسئله‎ای مغفول در دولت‎های یازدهم و دوازدهم

با توجه به اینکه در حال حاضر ۱۱میلیون نفر در کشور ساکن بافت‌های فرسوده هستند؛ انتظار می‌رود مسئولین مربوطه توجهی ویژه به این موضوع داشته باشند. چراکه عدم توجه به این موضوع علاوه براینکه فرصت زندگی سالم را از شهروندان سلب می‌کند می‌تواند زمینه‌ساز بسیاری از مشکلات فرهنگی و اجتماعی باشد.

به گزارش عیارآنلاین، در حال حاضر بسیاری از شهرهای کشور با مسئله‌ای به نام بافت‌های فرسوده مواجه هستند. این بافت‌ها یا هسته‌های قدیمی شهرها بوده و به‌مرورزمان دچار فرسودگی و عدم کارایی شده‌اند و یا در دوران معاصر بدون رعایت ضوابط و مقررات معماری و شهرسازی شکل‌گرفته و ازاین‌رو اکنون با مسائل و مشکلات بسیاری روبرو بوده و این مشکلات را به‌کل شهر نیز تسری داده‌اند. اهمیت برنامه‌ریزی برای احیاء بافت‌های فرسوده به حدی بوده است که بارها توسط مسئولین مربوطه مطرح‌شده است. در همین راستا، آخوندی، وزیر راه و شهرسازی در آغاز فعالیت خود در دولت یازدهم در گزارشی، میزان بافت‌های فرسوده کشور را ۷۶ هزار هکتار خواند و معتقد بود احیاء این میزان بافت فرسوده نیازمند برنامه‌ریزی است؛ روحانی رئیس‌جمهوری کشور هم مکرراً به احیاء بافت‌های فرسوده تأکید داشته و این بافت‌ها را کلیدی برای تأمین مسکن موردنیاز مردم دانسته است.

بافت‌های فرسوده فرصتی برای تأمین مسکن موردنیاز کشور

با توجه به ظرفیت عظیم بافت‌های فرسوده شهری، احیاء و بازسازی این بافت‌ها می‌تواند کلید حل معمای مسکن و دیگر مشکلات شهری باشد. کاهش هزینه‌های تولید مسکن، فراهم کردن زمین ارزان‌قیمت، دسترسی و نزدیکی به مراکز خدمات شهری، فراهم بودن نسبی زیرساخت‌های شهری و غیره از جمله فرصت‌های ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده هستند. در همین راستا بسیاری از کارشناسان معتقدند، پیاده‌سازی برخی از پروژه مسکن مهر کشور در بافت‌های فرسوده شهری به دلیل فراهم بودن برخی امکانات زیرساختی در این بافت‌ها دارای توجیه منطقی و علمی است که دولت یازدهم می‎توانست این مسئله را پیگیری کند.

بی‌توجهی به بافت‌های فرسوده علی‌رغم تاکید وزیر و رئیس جهمور

علی‌رغم بیان اهمیت موضوع بافت‌های فرسوده به‌وسیله وزیر و رئیس‌جمهور در چند سال گذشته، شاهد پیشرفت احیاء بافت‌های فرسوده و اقدامات اساسی در این بخش نبوده‌ایم. موضوعی که منجر به اظهارنظرهای مختلفی از سوی مسئولین مربوطه شده است. با توجه به اینکه در حال حاضر ۱۱میلیون نفر در کشور ساکن بافت‌های فرسوده هستند؛ انتظار می‌رود مسئولین مربوطه توجهی ویژه به این موضوع داشته باشند. چراکه عدم توجه به این موضوع علاوه براینکه فرصت زندگی سالم را از شهروندان سلب می‌کند می‌تواند زمینه‌ساز بسیاری از مشکلات فرهنگی و اجتماعی باشد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: