۲۹ شهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۱
رئیس کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری:

برای اقتدار کشور نیاز به فناوری زیستی داریم

رئیس کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری با بیان اینکه برای اقتدار کشور نیاز به فناوری زیستی داریم، گفت: ضروری است که محصولات در این زمینه گواهی معتبر داشته باشند.

به گزارش عیارآنلاین، محمد علی ملبوبی رئیس کارگروه کشاورزی ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حاشیه چهارمین نمایشگاه زیست فناوری در جمع خبرنگاران گفت: برای اقتدار یک کشور و برای اینکه کشوری را تحت سلطه ببریم ۳مقوله انرژی، غذا و سلامت اثر گذار هستند که در هر ۳ زیست فناوری حرف اول را می‌زند.

وی با بیان اینکه زیست فناوری در کشاورزی مورد اهمیت است، اظهار داشت: به دلیل اینکه محصولات کشاورزی در سلامت و غذا موثر است از اهمیت بالایی برخوردار است؛ این زمانی مورد توجه قرار گرفته که ما فهمیدیم نهاده‌های شیمیایی کارایی لازم را ندارند؛ درست است که باعث افزایش محصول می‌شوند ولی سلامت غذا را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

ملبوبی افزود: امنیت غذایی کفایت غذا و سلامت غذا را شامل می شود؛ بنابراین زیست فناوری می‌تواند نقش مهمی در کفایت و سلامت غذا ایفا کند.

وی با بیان اینکه زیست فناوری کشاورزی موجب استقلال کشور می شود، ادامه داد: ما برای اقتدار نیاز به فناوری‌های زیستی داریم؛ از این رو زیست فناوری در کشور هم می‌تواند تاثیر گذار در اقتدار کشور باشد.

ملبوبی با بیان اینکه ما سالانه ۲ تا ۴ میلیون تن کود شیمیایی استفاده می کنیم،گفت: در صورتیکه می‌توانیم کود زیستی استفاده کنیم؛ بدین واسطه مصرف کود شیمیایی کمتر می‌شود. اینها سلامت غذا را ایجاد می کند و کیفیت افزایش می‌یابد و می‌توان برداشت بیشتری از محصول را داشته باشیم.

عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی ژنتیک و زیست فناوری در ادامه با اشاره به اهمیت تحقق اقتصاد دانش بنیان که از فرموده های مقام معظم رهبری است، گفت: یکی از شاخص‌های اقتصاد مقاومتی برون گرا و برون زا بودن است، زیست فناوری به صورت کلی این ویژگی را دارد.

وی با بیان اینکه محصولات این حوزه نیاز به گواهی دارند، تاکید داشت: هر چه محصول تولید داخل بر پایه زیست فناوری با گواهی معتبر و استانداردی داشته باشیم بیشتر می‌توانیم در صادرات حرفی برای گفتن داشته باشیم.

ملبوبی افزود: محصولات زیستی با گواهی سلامت بدون سموم و گاها بدون کود تولید شده‌اند و مشکلات کادمیوم، نیترات را ندارند.

وی با بیان اینکه در خلال نمایشگاه راهکارهایی برای تولید و رونق محصولات زیستی توسط تولید کنندگان و سرمایه گذاران ارائه شد، اظهار داشت: کودهای زیستی، زیست مهارگر، کشت بافت، روش‌های تلقیح دام، واکسن‌های نوترکیب، تغذیه آبزیان از جمله محصولات و خدمات در حوزه زیست فناوری بودند که در نمایشگاه زیست فناوری مورد بحث و بررسی قرار گرفتند.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: