عرضه ذرت دانه‌ای پنج استان در قالب گواهی سپرده کالایی در بورس کالا آغاز شد

با اجرای مصوبه هیات دولت مبنی بر معامله کل ذرت تولید داخلی کشور در بورس کالای ایران در قالب طرح قیمت تضمینی(موضوع ماده ۳۳ قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی)عرضه ذرت دانه‌ای پنج استان در قالب گواهی سپرده کالایی در بورس کالای ایران آغاز شد.

به گزارش عیارآنلاین، معاملات محصول ذرت دانه ای مشمول ماده ۳۳ قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی از استان های کرمانشاه، کردستان، قزوین، فارس و خوزستان از امروز ۲۹ شهریور ماه در بورس کالای ایران آغاز شد.
به این ترتیب امروز اولین نماد معاملاتی ذرت دانه ای ماده ۳۳ از استان کرمانشاه با نماد ذرت۹۶۱۱-۶۰ بازگشایی و ۱۶ تن ذرت به قیمت هشت هزارو ۱۵۰ ریال برای هر کیلوگرم معامله شد.
پس از گشایش اولین نماد معاملاتی ذرت ماده ۳۳ از انبار صفری کرمانشاه،در روزهای آینده سایر انبارهای در حال پذیرش در بورس کالای ایران در این استان و سایر استان های مشمول گواهی سپرده کالایی فعالیت خود را آغاز خواهند کرد.
گفتنی است اجرای طرح قیمت تضمینی ذرت در سال ۹۶ در استان های کرمانشاه، کردستان، قزوین، فارس و خوزستان به صورت گواهی سپرده کالایی و در استان های اردبیل، آذربایجان غربی، همدان، هرمزگان، ایلام، کرمان و لرستان به صورت عرضه در بازار فیزیکی و یا پایلوت تلفیقی دو روش انجام خواهد شد.

بر اساس این گزارش، با جایگزین شدن سیاست قیمت تضمینی به جای خرید تضمینی، کشاورزان محصول خود را با هر قیمتی که در بورس کشف شد، می فروشند و به سرعت به پول خود دست می یابند و مابه التفاوت قیمت تضمینی و قیمت کشف شده توسط دولت به کشاورزان پرداخت خواهد شد.
«حامد سلطانی نژاد» مدیرعامل بورس کالا گفته بود: پارسال ارزش بورس کالا نزدیک به ۸۱۷ هزار میلیارد ریال بود؛ در حالی که ارزش بورس تهران به ۶۳۹ هزار میلیارد ریال رسید بنابراین ۴۵ درصد معاملات بازار بورس کالا به بازار فیزیکی اختصاص داشت و ۴۲ درصد محصولات معامله شده مربوط به محصولات صنعتی و معدنی و ۳۱ درصد مربوط به محصولات کشاورزی بود.
همچنین پارسال معاملات گواهی سپرده ذرت ۸۲ درصد و گندم ۱۵ درصد رشد کرد و میزان معاملات محصولات کشاورزی ۲۲۹ درصد از نظر حجم و ۱۹۹ درصد از نظر ارزش رشد را رقم زد.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: