۲۶ شهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۵

نوبخت: طرح‌های دیگر اشتغال نیز مانند طرح کاد و کارورزی بهمن سال ۹۵ در شورای عالی اشتغال تصویب شد

رئیس سازمان برنامه و بودجه از تامین مالی ۲۵ هزار میلیارد تومانی شبکه بانکی برای ایجاد اشتغال خبر داد.

به گزارش عیارآنلاین،  محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور امروز در مراسم آغاز اجرای دو برنامه ملی ایجاد اشتغال با ا شاره به اینکه آخرین هماهنگی‌ برای این دو طرح عام و خاص یعنی اشتغال فراگیر و روستایی عشایری انجام شد، اظهار داشت: طرح‌های دیگر اشتغال نیز مانند طرح کاد و کارورزی بهمن سال ۹۵ در شورای عالی اشتغال تصویب شد.

وی با اشاره به اینکه طرح اشتغال فراگیر از دو مسیر در نظام بانکی و در حد ۲۰ هزار میلیارد تومان تامین مالی می‌شود، گفت: بخشی را نیز سازمان برنامه و بودجه به صورت یارانه متعهد پرداخت شده است که ۱۰۰ میلیارد تومان آن شب گذشته واریز شد؛ غیر از این برای اشتغال روستایی عشایری معادل ۱٫۵ میلیارد دلار برابر ۵ هزار میلیارد تومان و  نیز ۵ هزار میلیارد تومان دیگر توسط بانک‌ها اختصاص خواهد یافت. در مجموع نظام بانکی ۲۵ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های اشتغال پرداخت می‌کند.

نوبخت افزود: ۱۵۰۰ میلیارد تومان نیز از خزانه و بودجه دولت برای یارانه این بخش پیش‌بینی شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به وظیفه یک رسانه متعهد اشاره کرد و گفت: در کنار آمار ۲۱۳ هزار بیکار باید ایجاد اشتغال ۷٫۳ هزار نفر مطرح شود. در سال جاری ۹۵۰۰ میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی اختصاص دادیم که بخشی از ان پرداخت شده است. ظرف ۲۰ روز آینده ۱۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به روسای سازمانی استان‌ها و ملی برای اجرای طر‌ح‌ها اختصاص می‌یابد.

وی از تغییر روش بودجه‌ریزی نسبت به گذشته خبر داد و یادآور شد: تصویب بودجه بر مبنای پایه هزینه تمام شده و محاسبه قیمت است. هر ماموریت محاسبه شده و بودجه اختصاص می‌یابد به وزارتخانه‌ها بودجه استانی را نمی‌دهیم و در اختیار استان‌ها قرار خواهد گرفت، تا هرچقدر صرفه‌جویی صورت گرفت، به طرح‌های اشتغال برسد.

نوبخت افزود: تخصیص‌های سه ماهه نیز براساس عملکرد انجام خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه صرفه‌جویی در هزینه‌ها نیاز به عزم ملی دارد، گفت: ۳ درصد مابه‌التفاوت نرخ سود تسهیلات اشتغال را سازمان برنامه و بودجه پرداخت می‌کند.

معاون رئیس جمهور با طرح این سوال که از کجا رسانه‌ها اطمینان داشته باشد که طرح‌های اشتغال اجرایی می‌شود، تصریح کرد: سال قبل در همین ایام طرح موقت رونق اقتصادی را از طریق افزایش تولید اشتغال آغاز کردیم که گزارش آن در جلسات هفتگی با رسانه‌ها ارائه شد. برای ۷۵۰۰ واحد ۱۶ هزار میلیارد تسهیلات به بخش خصوصی پرداخت شد که البته آخرین رقم تا ۱۳ شهریور به ۲۴ زهار و ۹۰۰ هزار واحد تسهیلات به مبلغ ۱۷ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان پرداخت شده است.

وی با تاکید بر اینکه نگرانی‌ها در مورد دو رقمی شدن رشد از محل نفت درست است، گفت: این آثار نفت در رشد دائمی نیست و اکنون با کنار گذاشته شدن نفت سه ماهه امسال رشد ۷ درصدی ثبت شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور ادامه داد: همچنین نرخ سود تسهیلات اشتغال صندوق توسعه ملی صفر بوده و حدود ۳ هزار میلیارد تومان یارانه ضمنی به دلیل سود از این محل وجود دارد.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: