۲۴ شهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۴۹
وزیر صنعت معدن و تجارت:

توسعه صنایع غذایی و تبدیلی بخش کشاورزی به توسعه اشتغال در کشور کمک می‌کند

شریعتمداری: توسعه صنایع غذایی و تبدیلی بخش کشاورزی به تعادل قیمت خرید محصولات کشاورزان و در نهایت به توسعه اشتغال در کشور کمک می‌کند. صنعت شیرینی شکلات با وجود اینکه بخشی از نیاز مواد اولیه خود را از خارج از کشور وارد می‌کند، اما با فرآوری آن می توان شرایط صادرات دوباره را فراهم کرد و امیدواریم در این دوره بر میزان صادارت این محصولات افزوده شود و سیاستهای جایگزینی صادرات را تقویت کند.

به گزارش عیارآنلاین،  محمد شریعتمداری وزیر صنعت معدن و تجارت در حاشیه بازدید و افتتاح از نمایشگاه بین‌المللی شیرینی، شکلات گفت: توسعه صنایع غذایی و تبدیلی بخش کشاروزی کشور باعث می‌شود که محصولات کشاورزان به قیمت بهتری خریداری و در نهایت به توسعه اشتغال در کشور کمک می‌شود.

وی افزود: توسعه صنایع تبدیلی – تکمیلی بخش کشاورزی و غذایی کشور به تعادل قیمت خرید محصولات کشاورزان کمک شایانی می‌کند و از مشکلات آنها می‌کاهد .

وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت دوازدهم ادامه داد:صنعت شیرینی شکلات با وجود اینکه بخشی از نیاز مواد اولیه خود را از خارج از کشور وارد می‌کند، اما با فرآوری آن می توان شرایط صادرات دوباره را فراهم کرد و امیدواریم در این دوره بر میزان صادارت این محصولات افزوده شود و سیاستهای جایگزینی صادرات را تقویت کند.

شریعتمداری درباره طرح این وزارتخانه درباره حذف الزام درج قیمت محصولات گفت: این تصمیم در دولت گذشته اتخاذ شده است که الزام درج قیمت بر روی محصول از کارخانه برداشته شود.

وی بیان کرد:حذف درج قیمت کالا به این دلیل اجرا خواهد شد که قیمت برخی محصولات با ۵۰ یا در مواردی حتی تا ۷۰ درصد تخفیف در فروشگاه‌ها بویژه در فروشگاه‌های زنجیره‌ای به فروش می‌رسید که این امر نشان دهنده آن بود که نظام قیمت‌گذاری کالا در کشور مخدوش است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت دوازدهم گفت: در چنین شرایطی برای حمایت از مصرف‌کنندگان نهایی و برای از بین بردن رقابت ناسالم میان شرکتهای پخش،  این تصمیم در وزارت صنعت، معدن و تجارت دولت سابق گرفته شد.

شریعتمداری با اشاره به اینکه حذف درج قیمت‌گذاری بر کالا به صورت تدریجی شروع شده است گفت: از تولیدکنندگان خواسته شده است که از درج قیمت برای مصرف کنندگان خودداری شود اما این شرایط جدید به آن معنا نیست که می‌توانند محصولات خود را به هر قیمتی عرضه کنند زیرا در شرایط فعلی رقابت به شکلی نیست که عملا امکان عرضه محصولات به هر قیمتی وجود داشته باشد.

وی تاکید کرد: صنایع غذایی کشور اکنون در رقابت کامل به سر می‌برند که شرایط مطلوبی را نیز برای مصرف کنندگان ایجاد کرده‌اند و این نگرانی که مصرف کنندگان آسیب ببینند وجود ندارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تصمیمی که دولت قبل یک هفته قبل از شروع کار دولت جدید گرفته بود در ابتدای کار نمی‌توانستیم آن را لغو کرده و یا تجدیدنظر صورت دهیم به همین منظور به این سمت رفتیم که کارگروهی در این زمینه تشکیل داده و مشکلات آن را به حداقل برسانیم.

شریعتمداری گفت: با اطلاع‌رسانی درباره این طرح مردم را در جریان گذاشتیم و قرار شد این طرح را به صورت پایلوت شروع کنیم اگر خوب بود ادامه می‌دهیم و اگر خوب نبود در این خصوص تجدیدنظر صورت می‌گیرد.

وی در پایان گفت: حرف مرد دو تا است که از سخن وی اینگونه تعبیر می شود چنانچه طرح مزبور نتیجه مورد نظر را به دست ندهد کنار گذاشته خواهد شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: