۲۷ شهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۶
رییس موسسه علوم دامی کشور:

ایرانیان ۱۲ هزار سال پیش بز را اهلی کرده‌اند

رییس موسسه علوم دامی کشور گفت: مناطق زاگرس ایران اولین خاستگاه اهلی کردن بز در دنیا بوده است.

به گزارش عیارآنلاین، مرتضی رضایی در همایش بین المللی روز جهانی بز اظهار کرد: روز جهانی بز پاسداشت قرن‌ها تلاش افرادی است که در طول قرن‌ها اقدام به اهلی کردن و پرورش این چهارپا برای تامین خوراک و پوشاک کرده‌اند.

وی ادامه داد: تاریخچه اهلی کردن بز به ۱۲ هزار سال پیش در مناطق زاگرس ایران بازمی‌گردد.

رضایی توضیح داد: هدف از برگزاری این همایش متوقف شدن در تاریخ نیست؛ بلکه ارج نهادن به یکی از نیازهای انسان از گذشته تاکنون است. در تلاش هستیم روز جهانی با حفظ جایگاه ایران در تقویم جهانی ثبت شود.

رضایی با اشاره به جایگاه بز در زندگی انسان ابراز کرد: بز حیوانی انعطاف‌پذیر است و می‌تواند در شرایط سخت، حیات خود را ادامه بدهد. بز می‌تواند به عنوان دام هزاره سوم در تامین غذای انسان نقش مهمی ایفا کند.

وی افزود: طی دهه‌های گذشته شاهد چالش‌های زیادی در زمین بوده‌ایم که گرم شدن زمین، تغییر اکوسیستم، شکنده شدن سیستم‌های کشاورزی و کمرنگ شدن جذابیت پرورش دام و انقراض برخی از نژادهای بومی بخشی از آنها است. بدون شک برگزاری چنین همایش‌هایی نقش بسزایی در کاهش مشکلات مذکور خواهد داشت.

این مسئول با اشاره به دستاوردهای این همایش گفت: برگزاری میزگردهای مختلف برای تحلیل مسایل مرتبط با پرورش بز، معرفی نژادهای مختلف بز، بررسی تاثیر استفاده از روش‌های ژنتیکی – ملکولی در پرورش بهتر بز و تبادل تجربه میان پرورش‌دهندگان بز تنها بخشی از دستاوردهای این همایش است. در این همایش زمینه حضور صنایع مرتبط با دامپروری و همچنین عشایر جهت معرفی تولیدات و محصولاتشان فراهم شده است.

مدیرکل جهاد کشاورزی البرز گفت: عشایر هفت استان‌ کشور در نمایشگاه مرتبط با صنعت پرورش بز حضور دارند.

بر اساس این گزارش سید مجید موسوی در حاشیه ﻫﻤﺎﯾﺶ بین‌المللی روز ﺟﻬﺎﻧﯽ «ﺑُﺰ» که امروز دوشنبه(۲۷ شهریور) در ﻣﻮﺳﺴﻪ ﺗﺤﻘﯿﻘﺎت ﻋﻠﻮم داﻣﯽ برگزار شد، اظهار کرد: عشایر البرز در نمایشگاه مرتبط با صنعت پرورش بز مشارکت فعالی دارند. این عشایر در کنار عشایر سایر استان‌ها به عرضه محصولات لبنی و صنایع دستی خود می‌پردازند.

مدیرکل جهاد کشاورزی البرز افزود: عرضه محصولات لبنی نظیر کشک، پنیر، روغن، کره، ماست، فروش صنایع ‌دستی داری و غیر داری نظیر، فرش، گلیم، صنایع تزیینی، پخت نان سنتی، اجرای موسیقی محلی و ارائه فرهنگ و توانمندی‌های عشایر از جمله فعالیت‌های عشایر در این نمایشگاه محسوب می‌شود. در این نمایشگاه علاوه بر عشایر البرز، عشایر استان‌های فارس سمنان، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، خوزستان و کرمان نیز حضور دارند.

موسوی در ادامه با اشاره به ویژگی بزهای البرز توضیح داد: بز نژاد بومی البرز با ویژگی مقاومت در شرایط سخت محیطی، تولید شیر و دوقلوزایی از نژادهای برتر بز در کشور است.

بنابر این گزارش، ﻫﻤﺎﯾﺶ بین‌المللی روز ﺟﻬﺎﻧﯽ «ﺑُﺰ» امروز در موسسه ﺗﺤﻘﯿﻘﺎت ﻋﻠﻮم داﻣﯽ ‌ﮐﺸﻮر آغاز به کار و فردا به پایان می‌رسد.  در این همایش علاوه بر صاحب‌نظران، دامداران و استادان دانشگاه‌های داخل، نمایندگانی از ۱۰ کشور خارجی نیز حضور دارند.

بنا بود وزیر جهادکشاورزی در این همایش‌که با هدف ثبت روز جهانی بز به نام ایران در مجامع بین المللی برگزار شده، سخنرانی داشته باشد، ولی به دلیل مشغله‌ کاری موفق به حضور در این همایش نشد. حجتی اما ساعتی بعد با حضور در موسسه علوم دامی ‌کشور، از نمایشگاه صنعت مرتبط با پرورش بز که در جریان برگزاری این همایش برپا شده بازدید کرد.

وزیر جهاد کشاورزی به دلیل ضیق وقت و ملاقات با میهمانان خارجی حاضر به مصاحبه با خبرنگاران خبرگزاری‌های مختلف حاضر در همایش نشد.

منبع: ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: